40 lat artystycznej grupy Łódź Kaliska

Łódź Kaliska, grupa artystyczna, obchodzi jubileusz 40-lecia. Z tej okazji w Łodzi odbędzie się szereg artystycznych wydarzeń.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
40 lat artystycznej grupy Łódź Kaliska

Awangardowa grupa artystyczna Łódź Kaliska działa nieprzerwanie od 1979 r. w składzie: Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik i Andrzej Wielogórski (Makary). W kolejnych latach dołączyli Zofia Łuczko i Sławomir Bit. W 2007 r. z grupą rozstał się Andrzej Kwietniewski. Od połowy lat 80. XX w. artyści tworzą fotografię inscenizowaną. Łódź Kaliska znana jest też z prowokacyjnych happeningów.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, mówi: - Gratuluję wspaniałego jubileuszu i mam nadzieję, że wciąż dużo jest w Was energii i pasji do kolejnych działań. Chciałabym przypomnieć, że Łódź Kaliska jest jedyną grupą artystyczną w Polsce, która przetrwała przez tak długi okres czasu. Mamy się czym szczycić, mam się czym chwalić, bo to co po nas pozostanie, to kultura.

Marek Janiak, współzałożyciel grupy, podkreśla: - Łódź Kaliska, być może jest jedyną grupą, która ma w nazwie słowo Łódź. W tym czasie, czyli na przełomie lat 70. I 80., w całej Polsce powstawały grupy, które przyjmowały bardzo naukowe i matematyczne nazwy, ale tylko my nazwaliśmy się patriotycznie. Apogeum obchodów 40-lecia powstania grupy Łódź Kaliska przypadnie na wrzesień, kiedy to odbędzie się sympozjum „Błogosławione skutki wykluczenia”. Tytuł, jak wiele rzeczy w Łodzi Kaliskiej, jest trochę przewrotny. Nasza grupa powstała w momencie, gdy zostaliśmy wykluczeni z Fotograficznego Pleneru Młodych w Darłówku. Gdyby nie to, prawdopodobnie nie byłoby Łodzi Kaliskiej.

Sympozjum jest częścią Festiwalu Łodzi Kaliskiej, na który złożą się jeszcze:

  • 06.06.2019 – wernisaż wystawy Parada Wieszczów Łodzi Kaliskiej w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (Ośrodek Propagandy Sztuki, Park im. H. Sienkiewicza w Łodzi),
  • 27.06.2019 – edycja specjalna cyklu „Spotkania na antresoli” poświęcona archiwum Łodzi Kaliskiej w zasobach Biblioteki Muzeum Sztuki w Łodzi.
  • 26.09.2019 – wernisaże otwierające wystawy Łodzi Kaliskiej w galeriach w Łodzi: Galeria Wschodnia, Galeria FF, Salon Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego,
  • 28.09.2019 – przegląd filmów Łodzi Kaliskiej w Kinie Charlie w Łodzi (ul. Piotrkowska 203/205, Łódź),
  • 28.09.2019 – monstrualne przyjęcie urodzinowe w pubie Łódź Kaliska.

Zofia Łuczko dodaje: - Mam nadzieję, że ta nasza 40-letnia działalność spowodowała, że Łódź jest postrzegana jako miasto idące do przodu w sztuce współczesnej. Tak jak Kraków jest odbierany jako miasto tradycyjne i zachowawcze, tak Łódź postrzegana jest jako miasto nowoczesne jeśli chodzi o rozumienie sztuki współczesnej.

Polecane aktualności

Konkurs ofert - „Zorganizowanie Wigilii dla osób starszych, samotnych i wykluczonych społecznie”

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza otwarty konkurs ofert w formie wsparcia realizacji zadania… więcej

Pamięci Polaków pomordowanych przez OUN i UPA. 82. rocznica Rzezi Wołyńskiej

Tomasz Walczak / BAM

W Narodowym Dniu Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach… więcej

Lato pełne sportu – ogólnodostepne zajęcia dla dzieci i młodzieży w Łodzi

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Sportowe Wakacje - zajęcia organizowane w ramach konkursu "Lubię Sport" to inicjatywa miasta Łodzi… więcej

Był jednym z nielicznych, którym tak wielu zawdzięczało tak wiele. Pamięci łódzkiego lotnika-bohatera, walczącego w Bitwie o Anglię

Tomasz Walczak / BAM

10 lipca 1940 roku rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W 85. rocznicę największej… więcej

„Czwartki na wesoło”, czyli moc darmowych atrakcji dla dzieci i młodzieży i nie tylko

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Warsztaty plastyczne, muzyczne i sensoryczne, gry i zabawy podwórkowe, malowanie twarzy, figury z… więcej