Apel do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska

- Dlaczego rząd PiS pozwala na katastrofę ekologiczną w pobliżu centrum miasta? Przy ulicy Beskidzkiej w odległości ok. 20 metrów od pierwszych zabudowań ma powstać instalacja do przetwarzania odpadów. Jest to sytuacja niedopuszczalna – zaalarmowali na konferencji prasowej radni Monika Malinowska – Olszowy (PO) i Maciej Rakowski (SLD). Towarzyszyła im liczna grupa mieszkańców ulicy Beskidzkiej i jej okolic.

Radni podkreślili, że inwestor otrzymał już zezwolenia od Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska .

- Właściwie wszystkie instytucje rządowe wystawiły pozytywną opinię na prowadzenie takiej działalności gospodarczej. Nie jest w nich jednak zawarta jakakolwiek informacja o przeprowadzonej analizie, czy w tym miejscu może powstać przetwórstwo odpadów. Pytamy, czy rzeczywiście przy ulicy Beskidzkiej można prowadzić działalność, która zatruwa środowisko i okolicznych mieszkańców – mówiła Monika Malinowska – Olszowy. Zapowiedziała, że wraz z innymi radnymi Rady Miejskiej w Łodzi zaapeluje do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, aby wspomógł działania dotyczące zablokowania realizacji ten inwestycji.

- Problem ten wynika z niefrasobliwości jednostek, które nie podlegają miastu i wydały w tej sprawie pozytywne opinie. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska bez głębszej analizy środowiskowej, powtarzając w uzasadnieniu swojej opinii sformułowania, które we wniosku zawarł inwestor przedstawiła, że nie ma tu szczególnej uciążliwości i z punktu widzenia środowiskowego ta inwestycja w tym miejscu może zostać zrealizowana – mówił Maciej Rakowski.

Dodał, że radni liczą na presję mieszkańców na Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, który ma poważniejsze niż Miasto prawne narzędzia oddziaływania na inwestorów. Podkreślił, że oczekuje również od miejskich urzędników wnikliwych kontroli, czy to, do czego zobowiązywał się inwestor jest przez niego przestrzegane.

- Od kilku lat nasz kraj jest śmietniskiem Europy. Do Polski trafiają odpady, na których bardzo dobrze się zarabia. A nasze państwo i służby do tego powołane albo są bierne albo zbyt słabe by poradzić sobie z tym problemem – zauważył Maciej Rakowski.

Polecane aktualności

Konkurs ofert - „Zorganizowanie Wigilii dla osób starszych, samotnych i wykluczonych społecznie”

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza otwarty konkurs ofert w formie wsparcia realizacji zadania… więcej

Pamięci Polaków pomordowanych przez OUN i UPA. 82. rocznica Rzezi Wołyńskiej

Tomasz Walczak / BAM

W Narodowym Dniu Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach… więcej

Lato pełne sportu – ogólnodostepne zajęcia dla dzieci i młodzieży w Łodzi

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Sportowe Wakacje - zajęcia organizowane w ramach konkursu "Lubię Sport" to inicjatywa miasta Łodzi… więcej

Był jednym z nielicznych, którym tak wielu zawdzięczało tak wiele. Pamięci łódzkiego lotnika-bohatera, walczącego w Bitwie o Anglię

Tomasz Walczak / BAM

10 lipca 1940 roku rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W 85. rocznicę największej… więcej

„Czwartki na wesoło”, czyli moc darmowych atrakcji dla dzieci i młodzieży i nie tylko

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Warsztaty plastyczne, muzyczne i sensoryczne, gry i zabawy podwórkowe, malowanie twarzy, figury z… więcej