Archiwum Pandemii A.D. 2020. Przyłącz się!

Zapiski, notatki, pamiętniki, dzienniki, ulotki, zdjęcia, memy, blogi, vlogi, nagrania audio i wideo... powstaje społeczne archiwum dokumentujące zjawisko epidemii w naszym kraju, w najbliższym otoczeniu, w życiu codziennym, społecznym, kulturalnym i zawodowym.

W dniu 28 kwietnia br. została zainaugurowana przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka akcja Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2), w ramach której Archiwa Państwowe, w tym Archiwum Państwowe w Łodzi, gromadzić będą świadectwa życia podczas panującej obecnie choroby. Uczestnikiem może zostać każdy, kto zechce podzielić się swoimi doświadczeniami i refleksjami w postaci dokumentacji powstałej zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej. Zapiski, notatki, pamiętniki, dzienniki, ulotki, zdjęcia, memy, blogi, vlogi, nagrania audio i wideo, inne formy medialne i materiały publikowane na stronach internetowych to cenne źródła dokumentujące zjawisko epidemii w naszym kraju, w najbliższym otoczeniu, w życiu codziennym, społecznym, kulturalnym i zawodowym.

Efektem akcji będzie wyjątkowa kolekcja dokumentacji z „czasów zarazy”, stworzona przy współudziale całego społeczeństwa.

Archiwum liczy na odzew ze strony osób prywatnych, stowarzyszeń, fundacji, instytucji, organizacji i wspólnot. Powstały w ten sposób zbiór źródeł dotyczących wyjątkowego w dziejach najnowszych Polski doświadczenia, ukaże jego skutki zarówno w   wymiarze prywatnym, jak i instytucjonalnym.

Przekazane materiały zostaną udostępnione w serwisie Szukaj w Archiwach (https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/), gdzie każdy będzie mógł je przeglądać w formie online.

Informacje szczegółowe znajdziecie Państwo:

Zgłoszenie chęci udziału w akcji można przesłać na adres: archiwumpandemii@archiwa.gov.pl, gdzie pracownicy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych odpowiedzą na pytania, udzielą dalszych informacji oraz wskażą, do którego archiwum najlepiej przekazać materiał.

Archiwum Państwowe w Łodzi informuje, że dostępny jest specjalny adres mailowy: archiwumpandemii@lodz.ap.gov.pl, na który możecie Państwo przesyłać swoje relacje i materiały.

Polecane aktualności

Barbara Niemczyk po odsłonięciu pamiątkowej tablicy

Barbara Niemczyk w Galerii Sław Łódzkiego Sportu

Michał Grzanka/Wydział Sportu

23 lipca 2025 roku, o godzinie 11:00 przed Atlas Areną w Łodzi odsłonięto tablicę pamiątkową… więcej

Asystent wspiera, by opuścić Dom Pomocy Społecznej

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Nauka codziennego funkcjonowania (m.in. zarządzanie budżetem, dbanie o sprawy finansowe i… więcej

Mariusz Radzikowski ze srebrnym medalem OOM

Mariusz Radzikowski z KS Społem Łódź ze srebrem w Poznaniu i złotem we Wrocławiu.

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Mariusz Radzikowski, reprezentant KS Społem Łódź, zdobył srebrny medal w pistolecie pneumatycznym na… więcej

Warsztaty dla seniorów „Aktywność Obywatelska 60+: Od Idei do Działań"

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

Fundacja Edu4You zaprasza seniorów, mieszkańców Łodzi w wieku 60+ na bezpłatne warsztaty w ramach… więcej

Obrazek przedstawia kolorową miejską zabudowę. W lewym górnym rogu napis: zapisz się i weź udział w grze miejskiej. W prawym górnym rogu obrazka napis: „602 lata Łodzi” wraz z łacińskim napisem „Ex Navicula Navis”. W centralnej części znajduje się kolorowy napis Ziemia Pomagająca Przebudzenie.

602 urodziny Łodzi - gra miejska "Ziemia Pomagająca" Przebudzenie

Honorata Wilk / BAM

26 lipca 2025 roku czekamy na Ciebie! Zbierz drużynę i weź udział w grze miejskiej! więcej