Badamy łódzką edukację kulturalną

Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis" przeprowadzi badania, które precyzyjnie określą kondycję łódzkiej edukacji kulturalnej, a także przedstawią aktualne potrzeby jej odbiorców, animatorów i edukatorów. Pod koniec roku raporty i wynikające z nich rekomendacje wskażą obszary do dalszych działań i aktualizacji Programu wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi. Tym samym łódzkie środowisko zajmujące się edukacją kulturalną w Łodzi, będzie mogło skuteczniej realizować powierzone mu zadania.

Michał Awin
Badanie będzie posługiwać się takimi narzędziami jak: sondaże, wywiady indywidualne i grupowe oraz wywiad fokusowy. Liczbę jego uczestników określono na ponad 2 000 osób.

Ewoluujące potrzeby odbiorców oferty kulturalnej miasta, pandemia COVID-19 czy zmiany wynikające z demograficznych i społecznych przemian – to jedynie część genezy przeprowadzenia badań, które dostarczą najświeższych informacji na temat stanu łódzkiej edukacji kulturalnej oraz potrzeb jej odbiorców. Stowarzyszenie „Venae Artis" zrealizuje na zlecenie Wydziału Kultury UMŁ zadanie, które zdiagnozuje potencjały i ograniczenia, powstające w trakcie wdrażania Programu wsparcia oraz rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi. Jest to już drugi, jak się okazuje niezwykle trudny ze względu na pandemię, rok funkcjonowania Programu – stąd też potrzeba pozyskania aktualnych informacji na temat jego działania.

Do udziału w badaniu zostaną zaproszeni przedstawiciele łódzkich instytucji kultury, niezależni animatorzy i edukatorzy, adresaci oferty kulturalnej, w tym  m.in. rodzice i opiekunowie najmłodszych łodzian, czyli dzieci i młodzieży. Samo badanie zostało podzielone na dwa moduły, a oczekiwane wnioski, które określą dalsze kierunki rozwijania programu, dostarczą informacji o charakterze diagnostycznym i ewaluacyjnym.

Badanie będzie posługiwać się takimi narzędziami jak: sondaże, wywiady indywidualne i grupowe oraz wywiad fokusowy. Liczbę jego uczestników określono na ponad 2 000 osób. Pozyskane informacje będą dotyczyły m.in. czynników sprzyjających i rozwijających łódzką kulturę, wpływu sytuacji pandemicznej na jej kondycję oraz oczekiwań – zarówno osób zajmujących się kulturą, jak i jej odbiorców. Wyniki badania oraz wnioski wraz z rekomendacjami zostaną przedstawione w trzech raportach i opublikowane przez „Venae Artis" pod koniec 2021 r. Ich upublicznienie będzie także zaproszeniem do otwartej dyskusji na temat stanu i rozwoju łódzkiej kultury i edukacji kulturalnej.

Realizacją  badania zajmie się Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis", które jest aktywnym organizatorem wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, w tym: konferencji, ogólnopolskich forów dyskusyjnych przeglądów i konkursów. „Venae Artis” od wielu lat współpracuje łódzkimi placówkami edukacyjnymi i kulturalnymi, a jego członkami są osoby doświadczone w prowadzeniu projektów badawczych: pracownicy uniwersyteccy, metodycy nauczania, edukatorzy i artyści.

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej