Bezpłatne badania na WZW typu C dla łodzian

Rozpoczęły się bezpłatne badania, które pozwalają wykryć wirusowe zapalenie wątroby typu C. Dlaczego warto? Ponieważ wirus HCV może rozwijać się przez wiele lat nie dając żadnych objawów, ale u części zakażonych prowadzi nawet do raka wątroby. Tymczasem narażony może być praktycznie każdy.

mat. UMŁ
Rozpoczęły się bezpłatne badania, które pozwalają wykryć wirusowe zapalenie wątroby typu C

- Dlatego zapraszamy zainteresowane osoby w wieku 25-59 lat. Badania można zrobić w przychodniach należących do 4 naszych, miejskich centrów medycznych: Widzew, Górna, Polesie i Rydygier oraz szpital UMed przy ul. Pomorskiej 251 (CKD). Jest bezpłatne. Dostępne po prostu dla mieszkańców Łodzi: nawet bez ubezpieczenia. Nie obowiązuje też żadna rejonizacja. Zgłaszamy się tylko do wybranego laboratorium i wykonujemy proste badanie. Do badania pobierana jest krew, badanie stwierdza zaś obecność przeciwciał anty-HCV - tłumaczy Iwona Iwanicka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi.

Kto szczególnie powinien wziąć pod uwagę wykonanie takiego badania? 

  • Osoby mieszkające z osobą zakażoną HCV,
  • hospitalizowane w ciągu ostatnich 15 lat,
  • dializowane,
  • poddające się podstawowym zabiegom medycznym - takim jak wizyta u stomatologa oraz zabiegom upiększającym typu: tatuaże, kolczykowanie, wizyty u kosmetyczki
  • przyjmujące narkotyki 

Dlaczego warto się zbadać? - Choroba może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów, czyli nie wiemy, że jesteśmy chorzy, nie leczymy się, choroba postępuje, a my zakażamy innych. Tymczasem nie ma na nią szczepionki. Badanie umożliwia wykrycie wirusa i podjęcie leczenia. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do marskości wątroby, a nawet do raka - tłumaczy dr Maria Gawin-Szermer, lekarz chorób wewnętrznych z poradni Miejskiego Centrum Medycznego im. Rydygiera przy ul. Piotrkowskiej 113. 

Badania właśnie ruszyły. Lista placówek, gdzie wykonywane są badania dostępna jest:

Badania będą trwały do 31 grudnia. Będzie mogło z nich skorzystać ok. 1455 osób. Koszt to ok. 70 tys. zł W ubiegłym roku przebadaliśmy 1722 osoby, a 12 z nich skierowaliśmy na dalsze badania.

Polecane aktualności

Miejskie Mikrogranty 2025 w Łodzi: Lokalna energia w działaniu!

Radosław Warda / BAM

Łódź po raz kolejny udowadnia, że lokalne inicjatywy mają wielką moc – właśnie ogłoszono wyniki… więcej

Nowa lodówka do dzielenia się jedzeniem na Dąbrowie

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Tuż przy prowadzonym na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi Hostelu Osłonowym… więcej

kamil Majchrzak na korcie szykujący się do odbicia piłki

Majchrzak nie do zatrzymania, zagra w 1/16 Wimbledonu

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Kamil Majchrzak, były wieloletni reprezentant barw AZS Łódź, odniósł dwa efektowne zwycięstwa w… więcej

Rozstrzygnięcie konkursu - „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza wyniki otwartego konkursu ofert w formie powierzenia realizacji… więcej

na zdjęciu Bryl i Łosiak zachęcający publikę do zabawy wraz ze speakerem

Polski duet Bryl/Łosiak zdobywa srebro na Beach Pro Tour Warmia Mazury Challenge

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Para Bartosz Łosiak i Michał Bryl zdobyła srebrny medal podczas turnieju VW Beach Pro Tour Warmia… więcej