Bezpłatne, ciepłe posiłki dla uczniów i przedszkolaków

Łódzcy rodzice, którzy chcieliby, by ich dzieci korzystały z bezpłatnych, ciepłych posiłków w szkołach i przedszkolach w trakcie rozpoczętego niedawno nowego roku szkolnego, powinni zgłosić się w tej sprawie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. Tego typu wsparcie jest przyznawane każdej uprawnionej do niego rodzinie.

school dining room -  https://www.envato.com/
School dining room tables prepared for children to eat with glasses, plates, jugs. , https://www.envato.com/

Nieodpłatne dożywianie łódzkich uczniów i przedszkolaków odbywa się w ramach dwóch programów: rządowego o nazwie „Posiłek w szkole i w domu” oraz gminnego – osłonowego.

Bezpłatny obiad, a w przypadku przedszkolaków - wyżywienie podczas pobytu w placówce, przysługuje obecnie dzieciom z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1.200 zł. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, kiedy uczeń lub przedszkolak pochodzi z rodziny, w której wspomniana wysokość dochodów jest przekroczona, a dziecko wyraża chęć zjedzenia posiłku, dyrektor szkoły lub przedszkola może zgłosić ten fakt do łódzkiego MOPS, który podejmie stosowne działania.

- Prawidłowe odżywianie, w tym spożywany codziennie, ciepły posiłek, ma ogromne znaczenie i wpływ na zdrowie każdego dziecka, jego wzrost, harmonijny rozwój – w tym na kondycję fizyczną i psychiczną, dobre samopoczucie, a w konsekwencji także na ich wyniki w nauce – mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Dlatego wszystkie zgłoszenia dotyczące chęci i potrzeby skorzystania ze wsparcia w tej formie są rozpatrywane przez nas tak szybko, jak to tylko możliwe.

By dany uczeń lub przedszkolak mógł skorzystać z pomocy w postaci bezpłatnego posiłku, należy zgłosić się do jednego z czternastu Punktów Pracy Socjalnej funkcjonujących w ramach łódzkiego MOPS na terenie całego miasta. Powinna być to placówka posiadająca pod swoją opieką dokładnie ten rejon Łodzi, w którym znajduje się miejsce zamieszkania rodziny zainteresowanej takim wsparciem. Wykaz wszystkich tego typu Punktów znajduje się na stronie internetowej MOPS w Łodzi (www.mops.lodz.pl), w zakładce „Kontakt”. W Punktach Pracy Socjalnej terenowi pracownicy socjalni są dostępni na miejscu od poniedziałku do  piątku od godz. 8 do godz. 14. Jeśli osoba poszukująca i potrzebująca wsparcia nie jest w stanie pojawić się w wymienionych wyżej godzinach, może skontaktować się z daną placówką telefonicznie w celu umówienia stosownego terminu spotkania (numery telefonów do wszystkich Punktów Pracy Socjalnej znajdują się również na stronie internetowej MOPS w  Łodzi – www.mops.lodz.pl, w zakładce „Kontakt”).

Stosownych informacji w tym zakresie udzielają także trzy Wydziały Pracy Środowiskowej działające w ramach łódzkiego MOPS:

  • I Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Kutrzeby 16, tel. (42) 207 14 50 oraz (42) 207 14 53 – dla Bałut oraz części Polesia.
  • II Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Grota-Roweckiego 30, tel. (42) 677 15 50, (42) 677 15 51, (42) 677 15 52, (42) 677 15 54 lub (42) 677 15 55 (wew. 30) – dla Śródmieścia oraz Widzewa.
  • III Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Będzińska 5, tel. (42) 684 44 81 (wew. 10) – dla Górnej oraz części Polesia.

Wszystkie Wydziały Pracy Środowiskowej funkcjonują w poniedziałki, środy, czwartki i w piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17 (w tych samych godzinach są dostępne także podane numery telefonów).

Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Po zgłoszeniu dotyczącym potrzeby uzyskania pomocy pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy z zainteresowaną rodziną, w ramach którego trzeba przedstawić m.in. dokumenty potwierdzające wysokość dochodów w danej rodzinie.

W pierwszym półroczu bieżącego roku ze wsparcia w formie posiłku skorzystało w sumie 1.419 łódzkich uczniów i przedszkolaków (w tym 46 zostało zgłoszonych przez dyrektorów placówek). Przygotowano dla nich nieco ponad 122,8 tys. posiłków o łącznej wartości ponad 860,2 tys. zł.

Przez cały ubiegły rok pomocą w postaci posiłków zostało objętych 1.929 łódzkich uczniów i przedszkolaków (w tym 69 zostało zgłoszonych przez dyrektorów placówek), przygotowano dla nich prawie 201,5 tys. posiłków o łącznej wartości ponad 1,2 mln zł.

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... więcej

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej