Fundacja Wsparcia Psychospołecznego zaprasza mieszkańców Łodzi do korzystania ze specjalistycznego poradnictwa. Na wsparcie mogą liczyć osoby w sytuacjach kryzysowych, zmagające się z problemami osobistymi i rodzinnymi, które powodują poczucie bezradności i zagrażają wykluczeniem społecznym.
Zapisy na wizyty są przyjmowane telefonicznie pod numerem: 794 430 463 oraz pocztą elektroniczną: pomocpsychospoleczna@op.pl
- Pedagodzy i psycholodzy pomagają spojrzeć racjonalnie na konkretny problem osobisty czy rodzinny oraz wdrożyć zmiany w podejściu do tego wyzwania. Ta forma pomagania w pewnym stopniu modyfikuje postawy. Poprawa sytuacji bywa w zasięgu ręki, lecz nierzadko wymaga pewnego wysiłku – wyjaśnia Rafał Osiński z Fundacji Wsparcia Psychospołecznego.
Zgłaszający się po pomoc mogą wziąć udział w pojedynczej konsultacji albo cyklu wizyt - w zależności od okoliczności życiowych i potrzeb. Spotkania odbywają się w różne dni tygodnia (robocze i wolne), w gabinetach zlokalizowanych w trzech rejonach miasta – przy ul. Piotrkowskiej 270 lok. 422, ul. Strzelców Kaniowskich 71, ul. Zbożowej 9.
- Wyboru konkretnego specjalisty – pedagoga lub psychologa - dokonujemy w trakcie przyjmowania zgłoszenia. Dodatkowo dwa razy w miesiącu w sprawach rodzinnych, lokalowych i zabezpieczenia społecznego porad udziela prawnik. W uzasadnionych przypadkach możliwe są wizyty domowe specjalistów – mówi Rafał Osiński.
W ubiegłym roku większość osób zgłaszających się do Fundacji czekała na pierwszą wizytę tylko kilka dni, ale – jak zaznaczają organizatorzy pomocy - nie jest to czas oczekiwania, jaki mogą każdemu zagwarantować. Specjaliści nie działają też w trybie interwencji kryzysowej.
- Pomimo że jesteśmy przygotowani na świadczenie poradnictwa w bardzo szerokim zakresie problemów życiowych, w tym w trudnych sytuacjach rodzinnych, w przypadkach wymagających pomocy psychiatrycznej nie możemy zastępować placówek medycznych. Nie zastąpimy też ośrodków wsparcia dla osób dotkniętych fizyczną przemocą domową – zwłaszcza, gdy konieczne jest pilne zapewnienie miejsca hostelowego i bardzo intensywnego podejścia interwencyjnego kilka razy w tygodniu w pracy z jedną osobą – dodaje Osiński.
Wizyty u pedagoga, psychologa i prawnika w ramach zadania "Prowadzenie jednostek specjalistycznego poradnictwa" są nieodpłatne dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi, przekazanemu Fundacji przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi.
- Porady pedagogiczne psychologiczne i prawne stanowią ważny element wsparcia oferowanego osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Aby zapewnić jak najlepszą jakość świadczeń, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej powierza te zadania wyspecjalizowanym i doświadczonym ośrodkom. Ważne jest też, aby pomoc np. w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, związanych z przemocą w rodzinie czy pogorszeniem stanu psychicznego osoby w sytuacji kryzysowej, była dostępna bez długiego oczekiwania i bez konieczności wnoszenia dodatkowych opłat. W strukturach MOPS są zatrudnieni psycholodzy, pedagodzy czy asystenci rodziny, do których kierujemy osoby wymagające wsparcia. Potrzeby są jednak znacznie większe, dlatego współpracujemy z Fundacją Wsparcia Psychospołecznego – mówi Kamila Smyczek, p.o. zastępcy dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej.
Co istotne, w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, przy ul. Tramwajowej 21, działa Wydział Przeciwdziałania Przemocy Domowej, do którego można zgłosić się po pomoc w godzinach funkcjonowania urzędu (w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17). Pracownicy Wydziału we współpracy z Policją zajmują się m.in. procedowaniem Niebieskich Kart. Po przeanalizowaniu sytuacji osób potrzebujących wsparcia mogą dopomóc również w uzyskaniu pomocy psychologicznej, pedagogicznej, prawnej czy asystenta rodziny.