Bezpłatne wsparcie oraz kampania skierowana do kobiet doświadczających przemocy domowej

Fundacja Ktoś udziela bezpłatnego wsparcia prawnego, psychologicznego i pedagogicznego kobietom poszukującym pomocy w zmianie swojego dotychczasowego życia. Obecnie Fundacja realizuje kampanię pn. Przemoc domowa to nie Twój wstyd, to przestępstwo!, której celem jest zwrócenie się do kobiet doświadczających przemocy domowej z informacją o udzielanym wsparciu i z apelem o przełamanie w sobie uczucia wstydu i strachu wywołanego manipulacją emocjonalną partnera. Autorką spotu jest Hanna Bauta-Jankowiak - reżyserka i producentka filmowa.

Celem kampanii pn. Przemoc domowa to nie Twój wstyd, to przestępstwo! jest zwrócenie się do kobiet doświadczających przemocy domowej z informacją o udzielanym wsparciu i z apelem o przełamanie w sobie uczucia wstydu i strachu wywołanego manipulacją emocjonalną partnera.

 Przemoc domowa – statystyki
•    Co trzecia kobieta w Polsce doświadcza przemocy domowej ze strony swojego partnera,
•    W 80% jest to przemoc fizyczna, pozostała to przemoc psychiczna i ekonomiczna
•    Tylko 70% kobiet zgłasza ten fakt w odpowiednich instytucjach,
•    Ofiarami przemocy domowej są również dzieci, które są naocznymi świadkami rodzinnego dramatu!
•    Ok. 30% dzieci doświadcza przemocy fizycznej, 
•    W 90% sprawcami przemocy domowej są mężczyźni a ofiarami kobiety i dzieci,
•    Większość z nas spotyka te kobiety i często nie wie z czym się na co dzień mierzą.

W Łodzi działa kilkanaście organizacji pozarządowych, które we współpracy z miejskimi instytucjami wspierają kobiety doświadczające przemocy - jedną z nich jest Fundacja Ktoś. Fundacja Ktoś powstała w 2018 r., żeby pomagać rodzinom osób z niepełnosprawnościami, które wymagają całodobowej opieki swoich bliskich. Jest organizatorem opieki wytchnieniowej - Fundatorką i Prezesem Fundacji jest Magdalena Kijańska. 
W lutym 2024 r. fundacja uruchomiła w Łodzi program Ktoś dla kobiet, organizowanie wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy którego celem jest fizycznej, emocjonalnej, ekonomicznej czy seksualnej. W ramach programu Ktoś dla kobiet, oferuje bezpłatną pomoc kobietom poszukującym wsparcia w drodze do zmiany swojego dotychczasowego życia. Fundacyjni specjaliści; prawnicy, psychologowie, pedagodzy i asystenci rodziny - pomagają kobietom odzyskać wiarę w siebie, poznać swoje prawa i towarzyszom im w poszukiwaniu bezpiecznych rozwiązań dla całej rodziny. Nasza pomoc trwa tak długo jak jest to potrzebne – czasami wiele miesięcy. 

Jak pomagamy kobietom?
•    Udzielamy bezpłatnej pomoc psychologicznej,
•    Oferujemy bezpłatną pomoc prawną,
•    Oferujemy doradztwo zawodowe,
•    Oferujemy asystę sądową,
•    Oferujemy grupy wsparcia.

Motto programu Ktoś dla kobiet
„Być może urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć” - Coco Chanel.
Więcej informacji na https://fundacjaktos.pl/ 
Program Ktoś dla kobiet spełnia zapisy Konwencji stambulskiej, czyli Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. To dokument międzynarodowej rangi, który nakreśla ramy polityki ochrony i wsparcia osób doświadczających przemocy (głównie kobiet). Zapisy Konwencji są nastawione na profilaktykę i zwalczanie przemocy oraz na politykę równościową kobiet i mężczyzn. Konwencja została uchwalona w 2011 r. w Stambule. Polska podpisała ją już w grudniu 2012 r., Sejm RP uchwalił ją w lutym 2015 r.

Nowa kampania skierowana do kobiet doświadczających przemocy domowej!
Celem kampanii pn. Przemoc domowa to nie Twój wstyd, to przestępstwo! jest  
zwrócenie się do kobiet doświadczających przemocy domowej z informacją o udzielanym wsparciu i z apelem o przełamanie w sobie uczucia wstydu i strachu wywołanego manipulacją emocjonalną partnera. Autorką spotu jest Hanna Bauta-Jankowiak - reżyserka i producentka filmowa. O to jak opisała proces twórczy:
„W pracy staram się sięgnąć do źródeł. Przy kampanii społecznej dotyczącej przemocy przeprowadzałam dogłębny reaserch.  Rozmawiałam z podopiecznymi fundacji oraz własnymi znajomymi, którzy takiej przemocy doświadczyli. Z rozmów przede wszystkim na plan pierwszy wybijają się dwa uczucia: wstyd oraz tłumaczenie sprawcy. Dodatkowo to co się nasuwa to fakt, że przemoc domowa, fizyczna, emocjonalna czy ekonomiczna może dotyczyć każdego. Bez względu na status społeczny, płeć pochodzenie czy wykształcenie. 
Aby przekaz był silniejszy, zawsze szukam prostych sposobów na przekaz. Sięgam po minimalistyczne środki wyrazu, gdyż uważam, że one są najbardziej poruszające. Dla mnie twarz osoby, to co mówi i w jaki sposób jest ważniejsze niż otoczenie. Podczas przygotowania tej koncepcji sięgnęłam po trzy rożne koncepcje, które przedyskutowałam z Fundacją Ktoś. Wszystkim nam najbardziej spodobała się koncepcja z ciemnią fotograficzną. Przede wszystkim dlatego, że czerwień/fiolet od razu podprogowo nasuwają nam określone uczucia. Czerwień staje się tu symbole cierpienia i poświęcenia. A zdjęcia elementów ciała bezpośrednio nawiązują do przemocy. W kulminacyjnym momencie w pierwszym odruchu widz ma zestawione zdjęcia pięknych kobiet w różnym wieku z dziwnymi zdjęciami, które trudno zidentyfikować. Dopiero po chwili odkrywają nam się prawda o kobietach, których zdjęcia widzimy. Widzimy ich prawdzie życie, prawdziwe twarze. Ma to pokazać, że analogicznie w prawdziwym życiu też możemy mieć problem, aby dostrzec problemy innych, szczególnie tych, którzy je często maskują”. 

Hanna Bauta-Jankowiak – reżyserka i producentka filmowa, a także scenarzystka. Właścicielka firmy Habaja film. Realizuje filmy fabularne, reklamy, spoty, podcasty itp. Najbardziej lubi realizacje filmów dokumentalnych oraz kampanii społecznych. Jej film „Postrzyżyny” opowiadający o historii ukraińskich kobiet, które trafiły do Polski po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku zdobył w 2024 roku wyróżnienie na festiwalu Ukraina! Kończyła filologie polską oraz wschodoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza oraz studia podyplomowe w Collegium Da Vinci w zakresie produkcji filmowej. W 2021 roku ukończyła Kurs DOK PRO w Szkole Wajdy. Jest wykładowcą w Studiu Aktorskim STA. Dla Fundacji KTOŚ realizowała kampanie dotyczące pomocy wytchnieniowej oraz przemocy domowej. 

Dostęp do spotu
https://drive.google.com/drive/folders/1N-U1mGrS5qpsKblbculejl3pFLPMpI-U?usp=share_link


Jak skorzystać z oferowanej przez Fundację Ktoś pomocy?
Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia prosimy o kontakt z nami;
W siedzibie; 93-280 Łódź, ul. Śmigłego Rydza 70 lub tel. +48 536 029 559; e-mail ktosdlakobiet@fundacjaktos.pl
Więcej informacji na; https://fundacjaktos.pl/ktos-dla-kobiet 

Jak można nas wspierać?
Działania Fundacji Ktoś, można wspierać na różne sposoby; 
•    przekazując podopiecznym Fundacji Ktoś darowizny rzeczowe
•    przekazując podopiecznym Fundacji Ktoś darowizny finansowe
•    poprzez wolontariat indywidualny i firmowy
Więcej informacji jest dostępnych na; https://fundacjaktos.pl/wspieraj-ktosia/pomoz-teraz 
 

Polecane aktualności

na zdjęciu 3 medalistów na podium w tym Tomasz Rzeńca z polską flagą

Z Łodzi po srebrny medal świata – Tomasz Rzeńca błyszczy we Włoszech

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Z dumą informujemy, że 17‑letni łodzianin Tomasz Rzeńca, reprezentant UKS „Orientuś” Łódź, wywalczył… więcej

Maksymilian Szwed pozujący do zdjęcia z Polską flagą

Maksymilian Szwed błyszczy indywidualnie i w sztafecie na mistrzostwach Europy w Madrycie

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce, rozgrywanych 26–29 czerwca 2025 w… więcej

Zawodnicy Neptun Łódź na ceremonii medalowej odbierają swoje brązowe medale

Łódzki Neptun U-15 z brązowym medalem na Mistrzostwach Polski w piłce wodnej

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Zespół UKS Neptun Łódź U-15 zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w piłce wodnej do lat 15, których… więcej

Wakacyjne wydanie Łódzkiej Tytki Seniora już dostepne

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

Zachęcamy do zapoznania się z nowym wydaniem Łódzkiej Tytki Seniora, w którym znajdują się… więcej