W biało-czerwonym korowodzie przemaszerowali m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi Paulina Setnik, senator RP Artur Dunin, posłanka Małgorzata Niemczyk i poseł Krzysztof Piątkowski, łódzcy harcerze i Orkiestra MPK. 123-metrowa należy do Chorągwi Łódzkiej ZHP, która od 2018 roku jest organizatorem marszu z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Biało-czerwone symbole towarzyszyły wydarzeniom historycznym w Polsce już w czasach średniowiecznych. Wizerunek białego orła, używany był już w czasach Piastów, często umieszczany na sztandarach barwy czerwonej. W okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów flaga składała się z dwóch pasów czerwonych i jednego białego, z ułożonymi centralnie wizerunkami Orła Białego i Pogoni. Pierwszym dokumentem, w którym podniesiono biel i czerwień do rangi polskich symboli była uchwała Sejmu Królestwa Polskiego z 1831 roku, w której stwierdzono: Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.
O przywiązaniu Polaków do tych barw świadczyły jednak zwyczaje dużo wcześniejsze. W 1792 roku podczas pierwszych obchodów uchwalenia Ustawy Rządowej (Konstytucji 3 Maja) mieszkańcy Warszawy nosili stroje przybrane biało-czerwonymi szarfami. Biało-czerwone barwy w formie rozetek pojawiały się na mundurach Polaków walczących o niepodległość (np. Powstańców Styczniowych), użyto ich również podczas manifestacji niepodległościowej w 1916 roku (w 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja).
Po odzyskaniu Niepodległości w 1918 roku Sejm Ustawodawczy wydał ustawę określającą kolory i kształt polskiej flagi (ustawa 1 sierpnia 1919 roku). XX wiek przyniósł niewielkie modyfikacje w opisie flagi. Obecnie barwy określa ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (tekst jednolity obwieszczono 8 lutego 2024 roku; Dz. U. 2024 poz. 155). Zapis brzmi: Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.
Ustawa określa zasady postępowania z barwami, eksponowania (m.in. podnoszenia flagi), umieszczania jej w miejscach publicznych lub np. na strojach reprezentacji sportowej. Ustawa powtarza też, że Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest 2 maja, święto obchodzone w Polsce od 2004 roku.