Chwała bohaterom

Łodzianie, władze miejskie i wojewódzkie uczciły rocznicę powstania warszawskiego. Uroczystość zorganizowana przez łódzki oddział IPN odbyła się przed grobem Basi Nazdrowiczówny, 15 letniej harcerki i łączniczki poległej w walkach na Mokotowie 19 września, pochowanej na Starym Cmentarzu. Przez wiele lat po wojnie na jej nagrobku, jako jednym miejscu w mieście, znajdował się napis - powstanie warszawskie.

8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Kwiaty w imieniu władz miejskich złożyli: wiceprezydent Joanna Skrzydlewska i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski. 

Gościem  honorowym była: pani porucznik Gryzelda Studzińska, uczestniczka powstania.  

Gryzelda Studzińska pełniła wtedy służbę łączniczki w Szarych Szeregach. Jako najtragiczniejszy dzień wspomina 13 sierpnia, kiedy była świadkiem wybuchu czołgu pułapki. Zginęło wtedy 300 osób, Zula zbierała do prześcieradeł fragmenty ludzkich ciał, by móc je godnie pochować.

Po uroczystościach przy grobie Basi, zapalono znicze na mogiłach innych powstańców pochowanych na Starym Cmentarzu m.in. na grobie gen. Edwarda Pfeiffera „Radwana” dowódcy Śródmieścia i sióstr Wocalewskich.

W imieniu władz miasta przed pomnikiem powstańców warszawskich u zbiegu ul. Wojska Polskiego i al. Palki  kwiaty złożył  Mariusz Goss Pełnomocnik Prezydent ds. Dziedzictwa Łodzi.

W powstaniu warszawskim poległo  ponad 15 tysięcy powstańców, a rannych zostało ok. 20 tysięcy. Zginęło lub zostało zamordowanych 150 tysięcy cywili. Ludność stolicy została wypędzona, a setki tysięcy osób zostało deportowanych w głąb III Rzeszy lub zesłanych do obozów koncentracyjnych.

Powstanie warszawskie było jedną z największych i najbardziej zaciętych bitew miejskich II wojny światowej, porównywalną jedynie z walkami w Stalingradzie. Tylko w dwóch innych okupowanych stolicach Europy – Paryżu i Pradze – miały miejsce antyniemieckie powstania. Pod względem rozmachu, długości trwania i zaciętości walk ustępowały one jednak powstaniu warszawskiemu.

Uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski i do tej pory trwają dyskusje o zasadności jego wybuchu. Nikt jednak nie kwestionuje bohaterstwa żołnierzy i oficerów - kwiatu polskiej młodzieży.

Polecane aktualności

„Rozmowy jak przy kawie”. Przed nami premiera ostatniego z pięciu tomów monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BAM

W najbliższy piątek, 18 lipca o godzinie 17 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy… więcej

Radość pary Janiak/Brożyniak po wygranym meczu

Łodzianin triumfuje na piasku: Janiak i Brożyniak zwyciężają w Łebie

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Piotr Janiak z Łodzi i Jędrzej Brożyniak z Opola wygrali rywalizację męską podczas Orlen Beach… więcej

Miko Marczyk oraz Szymon Gospodarczyk z trofeami na ściance zdjęciowej

Łodzianin trzeci w Rally di Roma Capitale, Miko Marczyk znów na podium

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Mikołaj Marczyk, reprezentujący Łódź i barwy ORLEN Team, zajął trzecie miejsce w Rajdzie Rzymu –… więcej

sztafeta 4x400 m ze złotymi medalami

Łódzcy sprinterzy błyszczą: MP U23 potwierdzeniem ich formy przed Bergen

Michał Grzanka/Wydział Sportu

W dniach 4–5 lipca 2025 w Krakowie odbyły się 42. PZLA Mistrzostwa Polski U23, podczas których… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej