CZY MOŻEMY ZOSTAĆ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ W ŁODZI? BO W NASZYM POWIECIE NIKT NIE JEST NAMI ZAINTERESOWANY

Każdego tygodnia piszą do nas i dzwonią z całej Polski osoby, które chcą dowiedzieć się, jak zostać rodziną zastępczą i kto może nią zostać. Co prawda w naszej codziennej pracy działamy przede wszystkim na rzecz dzieci z łódzkiej pieczy, ale ideę rodzicielstwa zastępczego szerzymy zdecydowanie ogólnopolsko.

Nie wszyscy nawet zdają sobie sprawę, że kampanię Rodzina Jest dla Dzieci tworzy Centrum Administracyjne Pieczy Zastępczej w Łodzi, czyli organizator łódzkiej pieczy. Wiele osób uważa, że skoro działamy tak aktywnie, to już z założenia jesteśmy fundacją. Otóż nie jesteśmy. Pracujemy jako osoby zatrudnione w miejskiej jednostce samorządowej zarządzanej przez Miasto Łódź, tyle że wykorzystujemy na co dzień także mniej standardowe narzędzia.

Z relacji naszych rozmówców z przeróżnych regionów Polski wynika jasno, że w wielu powiatach urzędnicy nie tylko nie szukają nowych rodzin, ale wręcz nie są zainteresowani przyjmowaniem zgłoszeń od kandydatów. Na pytania odpowiadają półsłówkami, każą zadzwonić później, za tydzień, jak wróci kierowniczka, po wakacjach, feriach itd. A po jakimś czasie zniechęcają, bo nie ma przecież dzieci w pieczy albo nie ma innych kandydatów, więc na szkolenie trzeba czekać miesiącami.

Pamiętajcie, że zgodnie z nowelizacją ustawy lokalny organizator pieczy ma 30 dni na przeprowadzenie wstępnej kwalifikacji od momentu złożenia wniosku (czyli oprócz przyjęcia kompletu dokumentów powinien odwiedzić kandydatów w ich domu, a następnie przeprowadzić badanie psychologiczne). Jeśli tego nie zrobi, kandydaci mogą zgłosić się do innego powiatu i tam przejść cały proces kwalifikacji.

Nie ma tygodnia, żeby ktoś nie zapytał nas, czy może od razu zostać rodziną zastępczą w Łodzi. Ponoć cieszymy się dużą rozpoznawalnością i świetnymi opiniami. Każdą taką osobę odsyłamy najpierw do lokalnego urzędu zajmującego się pieczą. Są to zwykle MOPS-y, MOPR-y, PCPR-y, CUW-y, CPZ-y albo – tak jak u nas – CAPZ.

Jeśli jednak mieszkasz w Łodzi, to możesz śmiało uderzać prosto to nas. Porozmawiamy, odpowiemy na wszystkie ❓❓❓pytania, pokierujemy dalej i będziemy towarzyszyć w całym procesie: od pierwszego telefonu do wydania zaświadczenia kwalifikacyjnego.

Napisz do nas lub zadzwoń pod numer 506 980 979.

Polecane aktualności

Kolorowy obrazek na tle nieba dymiące kominy. Dwa napisy: z lewej strony Już w sobotę Gra Miejska! Wygraj wejściówkę do Orientarium! Drugi napis w prawym górnym rogu: 602 Lata Łodzi Ex Navicula Navis

26 lipca 2025 roku Gra Miejska Ziemia Pomagająca - Przebudzenie

Honorata Wilk / BAM

Wygraj wejściówki do Orientarium! Weź udział w Grze Miejskiej z okazji 602. Urodzin Łodzi! Zbierz… więcej

Nagroda za ciężką pracę. Łodzianka Anna Jachimek trafiła na łamy amerykańskiej prasy!

Marcin Durasik / Wydział Sportu

Regularnie informujemy o kolejnych sukcesach Anny Jachimek, która ma coraz mocniejszą pozycję w… więcej

Barbara Niemczyk w Galerii Sław Łódzkiego Sportu

Michał Grzanka/Wydział Sportu

23 lipca 2025 roku, o godzinie 11:00 przed Atlas Areną w Łodzi odsłonięto tablicę pamiątkową… więcej

Asystent wspiera, by opuścić Dom Pomocy Społecznej

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Nauka codziennego funkcjonowania (m.in. zarządzanie budżetem, dbanie o sprawy finansowe i… więcej

Mariusz Radzikowski ze srebrnym medalem OOM

Mariusz Radzikowski z KS Społem Łódź ze srebrem w Poznaniu i złotem we Wrocławiu.

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Mariusz Radzikowski, reprezentant KS Społem Łódź, zdobył srebrny medal w pistolecie pneumatycznym na… więcej