Czy Wojewoda Łódzki złamał prawo powołując Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków?

Pytali o to na konferencji prasowej radni PO Monika Malinowska – Olszowy i Bartosz Domaszewicz.

Fot. Stefan Brajter
Radna Monika Malinowska - Olszowy
2 zdjęcia
Fot. Stefan Brajter
Fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- W ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami zawarto informacje dotyczące tego, kto może zostać Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Chcielibyśmy dowiedzieć się czy pani Aleksandra Stępień, która w tej chwili pełnię tę funkcję, spełnia wszystkie wymogi dokumentu. Mamy wątpliwości dotyczące jej stażu pracy i wykształcenia. W ustawie czytamy, że powinna posiadać przynajmniej tytuł zawodowy magistra w jednej z dziedzin związanych z ochroną zabytków oraz co najmniej 5-letni staż pracy w tym zakresie, wiedzę w zakresie funkcjonowania administracji publicznej,  a także przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami – zauważyła Monika Malinowska – Olszowy.

- Pani wybrana na stanowisko wojewódzkiego konserwatora zabytków z wykształcenia jest archeologiem, zajmuje się historią kamienia łupanego. Warto, by wojewoda rozwiał wątpliwości dotyczące jej kompetencji, tym bardziej, że będzie miała ogrom trudnej i odpowiedzialnej pracy – mówił Bartosz Domaszewicz.

Radni są bardzo zaniepokojeni tym, że wojewoda łódzki jednostronnie wypowiedział porozumienie zawarte z miastem w 2011 roku, które zakładało przejęcie przez Miejskiego Konserwatora Zabytków części nadzoru na łódzkimi zabytkami, m. in. kamienicami położonymi przy ul. Piotrkowskiej. Dokument został podpisany pomiędzy Prezydent Miasta Łodzi Hanną Zdanowską i Wojewodą Łódzkim Jolantą Chełmińską.

Radni podkreślają, że podobne porozumienia zawarto w wielu innych dużych miastach i dobrze się sprawdzały.

- Konserwator miejski odpowiedzialny za część ul. Piotrkowskiej od Placu Wolności do al. Mickiewicza kompetentnie wywiązywał się ze swoich zadań. Z elewacji zabytkowych budynków zniknęły szpecące reklamy i szyldy. Natomiast druga część ul. Piotrkowskiej, za którą odpowiada Wojewódzki Konserwator Zabytków wygląda inaczej – tu reklam nie brakuje – podkreśliła Monika Malinowska – Olszowy.

- Po raz kolejny ta władza, która ma centralizacyjny charakter, zabiera kompetencje samorządom. Wojewoda nie wygrał wyborów, jest elementem administracji rządowej. Miejski Konserwator Zabytków w porozumieniu z najemcami usunął szyldozę i banerozę z Piotrkowskiej. Pytamy jak poradzi sobie z tym Wojewódzki Konserwator Zabytków, któremu przybyło dwa tysiące dodatkowych spraw – mówi Bartosz Domaszewicz.

Radna Monika Malinowska – Olszowy dodała że wojewódzki konserwator zabytków ma ogrom pracy, musi zajmować się nie tylko stolicą regionu, ale całym województwem, a porozumienie zdejmowało z niego znaczną część obowiązków.

Polecane aktualności

„Rozmowy jak przy kawie”. Przed nami premiera ostatniego z pięciu tomów monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BAM

W najbliższy piątek, 18 lipca o godzinie 17 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy… więcej

Radość pary Janiak/Brożyniak po wygranym meczu

Łodzianin triumfuje na piasku: Janiak i Brożyniak zwyciężają w Łebie

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Piotr Janiak z Łodzi i Jędrzej Brożyniak z Opola wygrali rywalizację męską podczas Orlen Beach… więcej

Miko Marczyk oraz Szymon Gospodarczyk z trofeami na ściance zdjęciowej

Łodzianin trzeci w Rally di Roma Capitale, Miko Marczyk znów na podium

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Mikołaj Marczyk, reprezentujący Łódź i barwy ORLEN Team, zajął trzecie miejsce w Rajdzie Rzymu –… więcej

sztafeta 4x400 m ze złotymi medalami

Łódzcy sprinterzy błyszczą: MP U23 potwierdzeniem ich formy przed Bergen

Michał Grzanka/Wydział Sportu

W dniach 4–5 lipca 2025 w Krakowie odbyły się 42. PZLA Mistrzostwa Polski U23, podczas których… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej