Domy Dziennego Pobytu ponownie otwarte dla podopiecznych

Blisko 800 seniorów może ponownie korzystać „na miejscu” z Domów Dziennego Pobytu prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi. Szesnaście z siedemnastu tego typu miejskich placówek wróciło od poniedziałku 21 lutego do codziennej pracy stacjonarnej. Jutro (we wtorek 22 lutego) do serwowania „na miejscu” zagwarantowanego w ramach pobytu wyżywienia (śniadania oraz dwudaniowego obiadu) wróci także Dom Dziennego Pobytu przy ul. Rojnej 52 na Teofilowie. W tym przypadku ponowne otwarcie placówki było uzależnione od wyniku testu na obecność COVID-19 przeprowadzonego u jednego z pracowników (w poniedziałek 21 lutego wynik okazał się negatywny).

fot. UMŁ
8 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Miejskie Domy Dziennego Pobytu zostały zamknięte w czwartek 10 lutego, w związku z obecną, piątą fala pandemii COVID-19 oraz dużą liczbą zachorowań na koronawirusa także wśród seniorów korzystających na co dzień z tego typu placówek. We wszystkich lokalizacjach od 10 lutego do ostatniego piątku 18 lutego posiłki były wydawane „na wynos”. Każdy senior lub upoważniona przez niego osoba mogła przyjść od poniedziałku do piątku, odebrać przygotowane i specjalnie zapakowane, codzienne wyżywienie i zabrać je ze sobą do domu. Od dzisiaj posiłki są już spożywane „na miejscu”, w godzinach wyznaczonych indywidualnie przez każdą placówkę. W Domach Dziennego Pobytu będą również mogły być organizowane różnego rodzaju zajęcia i warsztaty. Wszystko jednak z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami, na teren każdej placówki może wejść wyłącznie osoba zdrowa (bez objawów chorobowych). Obligatoryjne jest również noszenie maseczek zasłaniających usta i nos oraz zachowanie dystansu społecznego. Każda osoba wchodząca na teren obiektu podlega obowiązkowemu pomiarowi temperatury ciała oraz dezynfekcji rąk. Dodatkowo w pomieszczeniach wspólnych znajdują się dozowniki z płynami do dezynfekcji rąk. W części placówek, w zależności od ich możliwości lokalowych oraz liczby podopiecznych, posiłki są serwowane w kilku turach. Po każdej turze blaty stołów oraz oparcia krzeseł są dezynfekowane, a pomieszczenia wietrzone.

- Niezmiennie zdrowie i bezpieczeństwo zarówno znajdujących się pod naszą opieką seniorów, jak i naszych pracowników jest dla nas najważniejsze - mówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – Dlatego nieustannie będziemy monitorować na bieżąco sytuację w każdym z Domów Dziennego Pobytu. Jeśli w którejś z placówek pojawią się nowe zachorowania, to niewykluczone, że może zdarzyć się tak, że posiłki będą wydawane w danej lokalizacji ponownie tymczasowo w formie „na wynos”. Pozostajemy także w stałym kontakcie z sanepidem, z którego przedstawicielami wszystkie tego typu decyzje są przez nas uzgadniane.

Od dzisiaj (poniedziałku 21 lutego) otwarte zostały prowadzone także przez łódzki MOPS dwa Domy Dziennego Pobytu dla Osób z Niepełnosprawnościami, w których jest w sumie prawie 100 miejsc.

Wszystkie Domy Dziennego Pobytu pracują od poniedziałku do piątku, od godz. 8 do godz. 16, a Domy Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych – od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 17.

W trakcie ostatniego (trwającego od 10 do 18 lutego) zamknięcia Domów Dziennego Pobytu przygotowano, a następnie wydano „na wynos” nieco ponad 3,3 tys. posiłków. W 2021 r. oraz 2020 r. były już także okresy, kiedy z powodu pandemii działanie stacjonarne tego typu placówek było zawieszone. Podczas poprzedniego, trwającego od końca marca do początku maja ubiegłego roku, takiego okresu zawieszenia w Domach Dziennego Pobytu wydano „na wynos” niemal 12,2 tys. posiłków. Z kolei od 23 marca 2020 r. do 30 czerwca 2020 r., kiedy Domy Dziennego Pobytu nie prowadziły także codziennej, stacjonarnej pracy wydano „na wynos” prawie 38,5 tys. posiłków dla seniorów.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Jedynym ich nagrobkiem jest nasza pamięć. W hołdzie pomordowanym na Brusie

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu złożono kwiaty i… więcej

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej