Działaj lokalnie! Czas wziąć sprawy w swoje ręce! 300 tys. zł na pomysły w ramach Inicjatywy Lokalnej

Denerwuje cię dziura na ulicy? Na osiedlu, gdzie mieszkasz brakuje placu zabaw lub zielonego skweru? Chciałbyś zorganizować piknik sportowy albo festyn osiedlowy? Nic prostszego, żeby to zmienić! Po to właśnie powstała inicjatywa lokalna.

Warsztaty edukacyjne, happeningi kulturalne czy zajęcia pozalekcyjne dla dzieci to tylko niektóre typy działań, które mogą być finansowane w ramach tzw. inicjatywy lokalnej. Zakres podejmowanej aktywności w ramach IL jest bardzo szeroki. Pomysły dotyczyć mogą m.in. aranżacji przestrzeni miejskiej, remontu dróg i chodników, działalności charytatywnej, edukacji, sportu czy ochrony przyrody.

Zasady są proste. Mieszkańcy lub reprezentująca ich organizacja pozarządowa muszą zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Miasta Łodzi. Sama procedura nie jest skomplikowana. - Mieszkańcy, którzy chcą złożyć wniosek powinni pobrać formularz ze strony UMŁ. Po wypełnieniu wniosek jest rozpatrywany pod względem formalnym przez pracowników Biura ds. Partycypacji Społecznej. Później pod względem merytorycznym analizuje go specjalnie powołany zespół. W momencie, gdy pomysł uzyska pozytywną opinię trafia do ostatecznej akceptacji prezydenta Łodzi, a następnie do komórki merytorycznej, która wspólnie z wnioskodawcami opracowuje zakres podejmowanych prac i zajmie się jego realizacją – wyjaśnia Artur Skórzak, kierownik Oddziału ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UMŁ.

Ideą inicjatywy lokalnej jest wspólne działanie obywatela i miasta. We wniosku o realizację przedsięwzięcia mieszkańcy deklarują udział w kosztach: wkład finansowy, rzeczowy lub własną pracę społeczną. Należy więc nie tylko mieć pomysł na konkretne przedsięwzięcie, ale również zadeklarować swój udział w jego realizacji. - Chodzi o to, by połączyć ze sobą siły mieszkańców z siłami urzędu, z naszą infrastrukturą i naszymi możliwościami. Mieszkańcy mają pomysł, zgłaszają go, później wspólnie dochodzimy do ostatecznego jego kształtu i miasto ten projekt realizuje. Inicjatywa lokalna to bardzo istotne narzędzie wzmacniające aktywność mieszkańców, kolejny krok partycypacji, bo najważniejszym kryterium wniosku jest wkład mieszkańców. Namawiam wszystkich łodzian do zapoznania się z procedurą i do zgłaszania swoich pomysłów – zachęca Grzegorz Justyński, dyrektora Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.

W tym roku w budżecie miasta na pomysły łodzian realizowane w ramach inicjatywy lokalnej przeznaczono 300 tys. złotych.

Polecane aktualności

Na zdjęciu grupa młodzieży a w tle budynek Fabryki Aktywności Miejskiej. Po prawej stronie w niebieskiej koszulce Opiekun grupy.

Wakacje z misją!

Honorata Wilk / BAM

„Wolontariat łączy miasta – krakowskie Harcerki z misją w Łodzi” więcej

Wyniki konkursu ofert - użyczenie lokali użytkowych dla NGO (edycja 2025)

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza wyniki konkursu ofert na użyczenie lokali użytkowych dla organizacji… więcej

Kompleksowe wsparcie dla łodzian w kryzysie bezdomności także latem

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Ponad 1,7 tys. wizyt odnotowaliśmy w pierwszym półroczu tego roku w dwóch funkcjonujących na terenie… więcej

Plakat Łódki Wolontariatu. Trzy osoby na tle zabytkowej kamienicy obok napis Ziemia Pomagająca WSKOCZ NA ŁÓDKĘ WOLONTARIATU I DZIAŁAJ RAZEM Z NAMI!

Gra miejska o wolontariacie "ZIEMIA POMAGAJĄCA - przebudzenie"

Honorata Wilk / BAM

Coś dzieje się w Łodzi! "Prąd znika, na ulicach pojawiają się niesamowite postaci i zaczynają się… więcej

Poznaliśmy rywalki łodzianek w Lidze Mistrzyń

Marcin Durasik / Wydział Sportu

W samo południe rozpoczęła się dzisiaj w Luksemburgu ceremonia losowania europejskich pucharów w… więcej