Ekspresje Wolności. Bunt i Jung Idysz – wystawa, której nie było…

Organizowana przez Muzeum Miasta Łodzi wystawa „Ekspresje Wolności. Bunt i Jung Idysz – wystawa, której nie było…”, to nawiązanie do pomysłu, zrodził się przed stu laty w głowach członków dwóch awangardowych ugrupowań, żydowskiego Jung Idysz z Łodzi i polskiego Buntu z Poznania.

fot. Małgorzata Leoffler
Wystawę "Ekspresje Wolności. Bunt i Jung Idysz – wystawa, której nie było…" można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi do 29 września 2019 roku.
11 zdjęć
fot. Małgorzata Leoffler
fot. Małgorzata Leoffler
fot. Małgorzata Leoffler
fot. Małgorzata Leoffler
fot. Małgorzata Leoffler
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Sto lat temu artyści żydowscy powołali w Łodzi pierwszą awangardową grupę Jung Idysz, której – w pierwszym roku wolności po odzyskaniu przez Polskę autonomii – towarzyszyła powszechna wiara w udział we współtworzenie lepszego świata opartego o tradycję, kulturę i poczucie międzynarodowej wspólnotowości. Celem twórców, sformułowanym w dwóch manifestach, było zdefiniowanie nowego modelu sztuki narodowej, znajdującej inspiracje w tradycji ludowej i chasydzkiej

Awangardowa grupa Jung Jidysz (Młodzi Żydzi) powstała na początku 1919 roku. Należeli do niej m. in. Mojżesz Broderson, Icchak (Wincenty) Brauner, Icchak Kacenelson, Jankiel Adler, Henoch (Henryk) Barciński, Pola Lindenfeld. Artyści oprócz pisma "Jung Jidysz", wydawali także bogato ilustrowane tomiki poezji, organizowali wystawy (m. in. Salon futurystów, kubistów i prymitywistów), założyli kabaret o nazwie "Ararat".

Organizowana przez Muzeum Miasta Łodzi wystawa „Ekspresje Wolności. Bunt i Jung Idysz – wystawa, której nie było…”, to nawiązanie do pomysłu, który tak jak grupa Jung Idysz, zrodził się przed stu laty w głowach członków dwóch awangardowych ugrupowań, żydowskiego Jung Idysz z Łodzi i polskiego Buntu z Poznania.

Ekspozycji będzie towarzyszyć wydany przez Muzeum Miasta Łodzi unikatowy reprint trzech zachowanych oryginalnych wydawnictw „Jung Idysz” z przetłumaczoną po raz pierwszy, przez wybitne tłumaczki z Polski i Izraela, z języka jidysz na języki polski i angielski całością materiału literackiego almanachu z 1919 roku.

Reprint jest owocem współpracy badaczy twórczości łódzkiej grupy z różnych ośrodków akademickich, instytucji w Polsce i za granicą, związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego polskich Żydów, próbujących ocalić pamięć o nieistniejącym już świecie. Wydawnictwo jako efekt wieloletnich badań nad Jung Idysz bazuje na zachowanych oryginałach z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie i udostępnionych w domenie publicznej źródłach.

Uzupełniającą częścią przedsięwzięcia będzie zorganizowana wspólnie z przedstawicielami środowiska naukowego i artystycznego z Łodzi ścieżka dydaktyczna o miejscach związanych z twórczością członków grupy oraz specjalny projekt Hommage dla Jung Idysz, prezentujący współczesne przykłady działań twórców polskich i zagranicznych w różnych przestrzeniach Łodzi.

Wystawę w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać od 12 czerwca do 29 września 2019 roku.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Konkurs ofert - „Zorganizowanie Wigilii dla osób starszych, samotnych i wykluczonych społecznie”

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza otwarty konkurs ofert w formie wsparcia realizacji zadania… więcej

Pamięci Polaków pomordowanych przez OUN i UPA. 82. rocznica Rzezi Wołyńskiej

Tomasz Walczak / BAM

W Narodowym Dniu Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach… więcej

Lato pełne sportu – ogólnodostepne zajęcia dla dzieci i młodzieży w Łodzi

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Sportowe Wakacje - zajęcia organizowane w ramach konkursu "Lubię Sport" to inicjatywa miasta Łodzi… więcej

Był jednym z nielicznych, którym tak wielu zawdzięczało tak wiele. Pamięci łódzkiego lotnika-bohatera, walczącego w Bitwie o Anglię

Tomasz Walczak / BAM

10 lipca 1940 roku rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W 85. rocznicę największej… więcej

„Czwartki na wesoło”, czyli moc darmowych atrakcji dla dzieci i młodzieży i nie tylko

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Warsztaty plastyczne, muzyczne i sensoryczne, gry i zabawy podwórkowe, malowanie twarzy, figury z… więcej