Festiwal Urban Forms 2018. W Łodzi powstał pierwszy w Polsce trójwymiarowy mural!

Trójwymiarowy mural, pierwszy w Polsce i jeden z trzech na świecie, powstał na ścianie bloku u zbiegu ulic Pomorskiej i Zacisze. Jego twórcą jest włoski artysta AweR. Na prezentacji muralu obecna była prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, twórca muralu, organizatorzy Festiwalu Urban Forms 2018 oraz okoliczni mieszkańcy.

fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
Festiwal Urban Forms 2018: trójwymiarowy mural Awera przy ul. Pomorskiej 93
8 zdjęć
fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Mural stworzony na ścianie budynku przy ul. Pomorskiej 93 prezentuje się bardzo efektownie nawet, gdy obserwujemy go nieuzbrojonym okiem. Swoją trójwymiarową głębię mural Awera pokazuje dopiero, gdy patrzymy na niego przez okulary polaryzacyjne i sprawia niesamowite wrażenie. Organizatorzy, specjalnie z tej okazji, sprowadzili z USA okulary ChromaDepth, bazujące na opatentowanym systemie efektu stereoskopowego, który wykorzystuje zjawisko dyfrakcji (ugięciu światła) kolorów, uwypuklające przestrzennie wybrane barwy. Dzięki temu widz wyposażony w okulary polaryzacyjne ma wrażenie, jakby elementy muralu w kolorze czerwonym były bliżej, a w kolorze niebieskim - dalej.

Na ścianie pobliskiego budynku, stojącego przy Pomorskiej 84, można też oglądać ukończony mural Victora Puzina z Rosji. To kolejna praca powstała w ramach Festiwalu Urban Forms 2018. W tym przypadku jest to dzieło bazujące na iluzji trójwymiarowości.

Podczas prezentacji muralu Awera, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała: - Cieszę się, że mieszkańcy tej części Łodzi wzięli sprawy w swoje ręce i aktywnie kształtują przestrzeń, w której żyją i mieszkają. Dzięki nim i Festiwalowi Urban Forms 2018 możemy podziwiać nowe murale, tym razem w 3D. Łódź powinna być obywatelska i bardzo bym chciała, aby o tym w jakim otoczeniu będziemy żyli, decydowali mieszkańcy. Pracujemy nad kolejnym projektem, na wzór Zielonego Polesia, zgłoszonym przez mieszkańców, dzięki któremu ta okolica będzie się korzystnie zmieniać.

Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms podkreśliła, że oba murale, w tych konkretnych miejscach, powstały jako odpowiedź na inicjatywę mieszkańców, którzy zapragnęli, żeby ich budynki wyglądały atrakcyjniej.

Jak dodała Teresa Latuszewska-Syrda, mural stworzony przez Awera to jeden z sześciu murali, jakie powstaną w Łodzi w ramach Festiwal Urban Forms 2018, poświęconego malarstwu 3D i iluzjom optycznym tworzącym wrażenie trójwymiarowości. To nowy, bardzo szybko rozwijający się trend street artu.

Do Łodzi na Festiwal Urban Forms 2018 przyjechali znakomici twórcy z Włoch, Hiszpanii, Rosji i Niemiec. W festiwalu biorą również udział młodzi łódzcy artyści, którzy zaaranżują ściany przejścia podziemnego przy Atlas Arenie oraz pomalują tramwaj. Festiwal Urban Forms to nie tylko murale, ale również warsztaty, projekcje i wycieczki szlakiem nowo powstałych dzieł. W trakcie imprezy działać będzie centrum festiwalowe, zlokalizowane w pasażu Schillera, gdzie będą organizowane spotkania z artystami, debaty, warsztaty i projekcje.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Nigdy więcej wojny! Łódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitny marsz dla pokoju to wieloletnia łódzka tradycja. Co roku łodzianie maszerują ulicą… więcej

plakat promujący wydarzenie

III Memoriał Michała Cichego: pierwsze poważne granie przed sezonem

Michał Grzanka/Wydział Sportu

W dniach 20-21 września 2025 r. w Sport Arenie w Łodzi odbędzie się III Memoriał Michała Cichego,… więcej

Szczęśliwa siódemka Anny Jachimek. Łodzianka zadowolona z występu we Francji

Marcin Durasik / Wydział Sportu

Zgodnie z zapowiedziami Anna Jachimek wróciła do motorowodnej rywalizacji. Podczas zawodów cyklu… więcej

plakat promujący wydarzenie

Młode koszykarki powalczą w Łodzi o trofeum Ziuna Cup 2025

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Od 19 do 21 września 2025 roku Łódź będzie gospodarzem wyjątkowego sportowego święta. W Hali… więcej

Rozstrzygnięcie konkursu - "Prowadzenie ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w formie środowiskowego domu samopomocy"

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza wyniki otwartego konkursu ofert w formie powierzenia realizacji… więcej