Harcerskie Elfy z prezentami dla seniorów

Ponad 270 seniorów z siedmiu Domów Dziennego Pobytu funkcjonujących w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi zostanie obdarowanych bożonarodzeniowymi prezentami przez harcerzy z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Łódź-Górna. Wręczanie świątecznych podarunków odbywa się w ramach akcji „Harcerskie Elfy”, która została zorganizowana po raz pierwszy i którą zostali objęci wszyscy pensjonariusze korzystający na co dzień z Domów Dziennego Pobytu podlegających pod III Wydział Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS na Górnej. Inicjatorami całego przedsięwzięcia byli harcerze.

fot. UMŁ
13 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (13)

- Pomysł organizacji akcji „Harcerskie Elfy” pojawił się bardzo spontanicznie - mówi Mieszko Okrój z Hufca ZHP Łódź-Górna. – Rozmawialiśmy o bliźniaczej akcji, którą są objęte łódzkie domy pomocy społecznej i wtedy w naszych głowach zakiełkowała myśl, dlaczego by nie zorganizować podobnego wydarzenia dla seniorów z łódzkich Domów Dziennego Pobytu. Dalej wystarczyło już tylko zrobić pierwszy krok i zacząć działać. Wcześniej zdarzyło nam się już organizować różne akcje charytatywne. Miały one jednak dużo mniejszą skalę. Tak duże przedsięwzięcie mamy okazję organizować po raz pierwszy.

W akcję zaangażowali się harcerze oraz instruktorzy z Hufca Łódź-Górna, czyli w sumie około 230 osób w różnym wieku. Na samym początku pomysłodawcy przygotowali szablon „Listu do mikołaja”, który następnie został przekazany do wszystkich Domów Dziennego Pobytu biorących udział w wydarzeniu. Każdy podopieczny korzystający ze wspomnianych placówek MOPS w Łodzi został poproszony o osobiste napisanie „Listu do mikołaja”.

- Seniorzy byli bardzo zaskoczeni i wzruszeni całą akcją - mówi Kamila Piotrowska, administrator Domu Dziennego Pobytu przy ul. Obywatelskiej. Niektórzy z kolei nie mogli uwierzyć, że zostaną naprawdę obdarowani. Początkowo myśleli, że jest to żart. Dla większości bardzo poruszający okazał się jednak fakt, że młodzi ludzie – harcerze pamiętają o nich i że pragną ich obdarować. Część pensjonariuszy było także harcerzami w czasach swojej młodości, więc zaczęli wspominać czasy, kiedy sami chcieli zmieniać świat i dzielić się z innymi dobrem.

W „Listach do mikołaja” seniorzy prosili najczęściej o słodkości, książki, czapki, szaliki, rękawiczki, pantofle, kosmetyki oraz o paczki żywnościowe. Był jednak także m.in. pisany wierszem list zawierający prośbę o laskę do podpierania, list z życzeniem, by harcerze zadbali o czyste powietrze i wodę dla Europy na najbliższe 10 tys. lat czy list jednej z pensjonariuszek z podziękowaniem za lalkę, jaką otrzymała w wigilię 1939 r. i która to lalka przetrwała z nią całą wojnę.

- Napisanie „Listu do mikołaja” to wcale nie była taka prosta sprawa – mówi Ewa Pigoń, seniorka korzystająca od sześciu lat z Domu Dziennego Pobytu przy ul. Obywatelskiej. – Ja osobiście poprosiłam o kompas. Jesienią często chodzę na grzyby i nie raz zdarzyło się już mi zgubić w lesie. Mając przy sobie kompas będę czuła się zdecydowanie bezpieczniej. Moja koleżanka Felicja, której ciągle jest zimno, poprosiła z kolei o ciepłe skarpety. To jednak nie prezenty są w tej całej akcji najistotniejsze, tylko sama idea, że młodzi ludzie pomyśleli w ogóle o nas, starszych osobach. To naprawdę bardzo, bardzo miły gest.

Wszystkie napisane „Listy do mikołaja” trafiły do harcerzy, a ci rozesłali je do wszystkich zainteresowanych spełnianiem życzeń seniorów. Został stworzony specjalny plik, w którym każdy mógł wpisać się jako darczyńca konkretnego prezentu dla konkretnej osoby. Część z prezentów harcerze zapakowali bezpośrednio u siebie w domu i już gotowe przekazali do Hufca Łódź-Górna. Część upominków została z kolei spakowana wspólnie, w ramach harcerskiej wigilii. Ostatni etap akcji to dostarczenie prezentów do seniorów, co odbywa się przez cały, przedświąteczny tydzień. Finał akcji miał miejsce w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Obywatelskiej, którego jedna z seniorek – dawna harcerka (pani Bożena) poprosiła w „Liście do mikołaja” o odwiedziny harcerzy i wykonanie przez nich na żywo harcerskich piosenek. Harcerze postanowili spełnić także i to życzenie.

- Składam serdeczne podziękowania i słowa uznania wszystkim harcerzom z Hufca Łódź-Górna za pomysł oraz realizację akcji, która wśród podopiecznych naszych placówek wywołała wiele uśmiechów i radości - mówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – Bezinteresowne zaangażowanie organizatorów wydarzenia świadczy niewątpliwie o ogromnej wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka.

*****

W Łodzi funkcjonuje obecnie 20 Domów Dziennego Pobytu przeznaczonych dla seniorów (18 prowadzonych bezpośrednio przez Miasto Łódź i 2 prowadzone na zlecenie Miasta Łódź).

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi prowadzi na terenie miasta 17 Domów Dziennego Pobytu dla seniorów, które dysponują łącznie obecnie 750 miejscami. Dodatkowo jeden Dom Dziennego Pobytu funkcjonuje w strukturze Domu Pomocy Społecznej (dysponuje 50 miejscami). Ponadto dwa Domy Dziennego Pobytu dla seniorów prowadzi – na zlecenie Miasta Łódź - Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Jest w nich z kolei łącznie 90 miejsc.

W ubiegłym roku ze wszystkich łódzkich Domów Dziennego Pobytu dla seniorów skorzystało (w sposób rotacyjny) w sumie prawie 1.000 osób.

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej