Jak można wykorzystać deszczówkę?

- Zmiany klimatyczne, które zachodzą w Polsce od bardzo wielu lat, są niepokojące w skali globalnej, a także dla naszego miasta – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Obserwujemy proces stepowienia i pustynnienia województwa łódzkiego. Spadek poziomu wód gruntowych powoduje ubytek dla rolnictwa i stanowi zagrożenie dla człowieka.

Samorządy muszą wprowadzić działania adaptacyjne. Naszym obowiązkiem jest chronienie wody, jako podstawowego źródła życia. Należy inwestować w parki oraz tereny zielone. Zadaniem samorządowców jest utrzymywanie zasobów wodnych tak, aby nadmiar wody z deszczu nie spływał do rzek.

Program przygotowywany przez samorząd ma służyć mieszkańcom Łodzi. Dowiedzieliśmy się jednak, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Narodowym Funduszem przygotowali swój program, z którego samorządy zostały wykluczone. WFOŚiGW będzie przydzielał środki finansowe na tworzenie tzw. ogrodów deszczowych. Dlaczego samorządy nie mogą brać udziału w tym przedsięwzięciu? Zostały po raz kolejny ominięte i zignorowane, a przede wszystkim wykluczone z tego bardzo ważnego tematu, jakim jest ochrona środowiska – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

- Cieszy nas fakt, że WFOŚiGW uruchomił program "Moja Woda", z którego będą mogli skorzystać łodzianie – powiedziała Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej.

- Ale w tym roku sprawa ma też drugie dno. W poprzednich latach to miasto rozdysponowywało środki wśród mieszkańców w ramach umowy z Funduszem. W tym roku Łódź chciała dalej wdrażać program, dokładając jednocześnie z własnych pieniędzy 1 tys. zł każdemu mieszkańcowi, ale  WFOŚiGW odmówiło podpisania umowy i przejęło obsługę projektu.

Zastanawia nas, czy nie jest to początek wojny PiS z samorządami, które stoją tej partii na drodze do monowładzy. Zacznie się, jak w tym przypadku, od zmniejszania roli samorządów, później ograniczy ich kompetencje, a na końcu zabierze finansowanie. Centralizacja władzy jest niebezpieczna dla mieszkańców. Kto inny, jak nie samorządowcy, zadba o dobro naszych Małych Ojczyzn? Czy szeregowemu posłowi z Nowogrodzkiej będzie zależało na rozwoju Łodzi? Śmiem wątpić! – podkreśliła radna Agnieszka Wieteska.

Polecane aktualności

„Rozmowy jak przy kawie”. Przed nami premiera ostatniego z pięciu tomów monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BAM

W najbliższy piątek, 18 lipca o godzinie 17 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy… więcej

Radość pary Janiak/Brożyniak po wygranym meczu

Łodzianin triumfuje na piasku: Janiak i Brożyniak zwyciężają w Łebie

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Piotr Janiak z Łodzi i Jędrzej Brożyniak z Opola wygrali rywalizację męską podczas Orlen Beach… więcej

Miko Marczyk oraz Szymon Gospodarczyk z trofeami na ściance zdjęciowej

Łodzianin trzeci w Rally di Roma Capitale, Miko Marczyk znów na podium

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Mikołaj Marczyk, reprezentujący Łódź i barwy ORLEN Team, zajął trzecie miejsce w Rajdzie Rzymu –… więcej

sztafeta 4x400 m ze złotymi medalami

Łódzcy sprinterzy błyszczą: MP U23 potwierdzeniem ich formy przed Bergen

Michał Grzanka/Wydział Sportu

W dniach 4–5 lipca 2025 w Krakowie odbyły się 42. PZLA Mistrzostwa Polski U23, podczas których… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej