Karta Życia dla łódzkich seniorów

Do łódzkich seniorów trafi Karta Życia. W blankiecie wielkości karty kredytowej można wpisać choroby, alergie czy kontakt do osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. Senior może trzymać taką kartę w portfelu. To nowy element projektu "Bezpieczny Senior".

fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
Karta Życia dla łódzkich seniorów
3 zdjęcia
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Karta Życia to najnowszy element projektu na rzecz bezpieczeństwa seniorów. Karta ICE ma pomagać w sytuacji, gdy służby medyczne muszą szybko reagować, a brak kontaktu z poszkodowanym może dramatycznie opóźnić akcję. Kartę zawierającą informacje o chorobach, alergiach oraz dane kontaktowe osób, do których należy zadzwonić w razie nagłego wypadku, nosimy w portfelu. - Wydrukowaliśmy pierwszych 5000 Kart Życia - mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi, dodając: - Rozdamy je naszym seniorom i zbierzemy informację, czy spełniają ich oczekiwania. Ewentualny dodruk kart uzależnimy od zapotrzebowania. Poinformowaliśmy też łódzkie Pogotowie Ratunkowe, że rusza taka akcja wśród najstarszych mieszkańców Łodzi. Tak, by ratownik wiedział, że może takiej karty szukać u seniora, który na przykład zasłabnie na chodniku i nie ma innej możliwości, by zaczerpnąć wiedzę o chorobach czy alergiach takiego pacjenta.
 
Karty Życia wraz z poradnikami Pierwszej pomocy wydawane są bezpłatnie m.in. w Oddziałach ds. Obsługi Mieszkańców UMŁ:

  • al. Politechniki 32;
  • ul. Krzemieniecka 2b;
  • ul. Piotrkowska153;
  • al. Piłsudskiego 100;
  • ŁCKzM ul. Piotrkowska110 (wejście od Pasażu Schillera).

Karta Życia to kolejny element projektu "Bezpieczny Senior". Od 2014 r. Urząd Miasta Łodzi realizuje projekt Pudełko życia. Projekt skierowany jest do osób starszych, schorowanych oraz samotnych. Jego celem jest pomoc w sytuacji, gdy służby medyczne muszą szybko reagować, a brak kontaktu z poszkodowanym może dramatycznie opóźnić akcję. Projekt zakłada umieszczenie w pudełku wszystkich ważnych informacji o pacjencie takich jak: informacje o chorobach, alergiach, przyjmowanych lekach, ale również telefonów osób bliskich, które należy powiadomić o stanie zdrowia lub pobycie w szpitalu osoby poszkodowanej. Pudełko życia przeznaczone jest do umieszczenia w lodówce.
 
Każda osoba, która otrzymuje odpowiednio oznakowane pudełko, w którym znajduje się formularz oraz naklejka do umieszczenia na drzwiach lodówce. W posiadaniu Pudełek jest już ok. 40000 mieszkańców Łodzi.
 
W trosce o bezpieczeństwo seniorów projekt jest poszerzany o nowe elementy. Od początku roku 2018 razem z Pudełkiem można odbierać Poradnik Pierwszej Pomocy, z którego mamy wiedzę pozwalającą prawidłowo reagować w przypadku urazów, omdleń, zadławień i innych sytuacji stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia oraz na temat udzielania podstawowych zabiegów resuscytacyjnych.

Polecane aktualności

Nieoczywisty bohater Rewolucji 1905 roku. 160. rocznica urodzin adwokata Piotra Kona

Tomasz Walczak / BAM

22 kwietnia 1865 roku urodził się Piotr Kon, łódzki adwokat, obrońca w procesach Rewolucjonistów… więcej

Konkurs ofert - ”Doraźna pomoc medyczna dla osób w kryzysie bezdomności”

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza otwarty konkurs ofert w formie wsparcia realizacji zadania… więcej

Wspólne świętowanie podczas Miejskiego Śniadania Wielkanocnego 2025 w Łodzi

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Blisko 700 osób zasiadło o godz. 11 w niedzielę 20 kwietnia przy wspólnym, wielkanocnym stole w Hali… więcej

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych!

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy Państwu - wszystkim pracownikom łódzkiej… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej