Kobiety idą na wybory!

Dlaczego Panie powinny korzystać ze swojego prawa wyborczego?

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- 102 lata temu kobiety uzyskały prawa wyborcze – poinformowała Małgorzata Niewiadomska-Cudak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej.

- W 1919 roku, kiedy odbyły się pierwsze, demokratyczne wybory do Sejmu Ustawodawczego w Polsce, łodzianki tłumnie poszły zagłosować. W naszym mieście ponad 78% kobiet uczestniczyło w tych wyborach.

Łódź jest miastem kobiet. 12 lipca odbędą się wybory prezydenckie. Musimy walczyć o jak najwyższą frekwencję w naszej małej ojczyźnie. Możemy zmienić oblicze kraju. Apelujemy do wszystkich kobiet: Jeżeli chcecie Polski otwartej, samorządnej, demokratycznej i szanującej prawa obywateli – idźcie na wybory! Kobiety muszą być traktowane podmiotowo, a nie przedmiotowo. Pierwsza dama powinna być orędowniczką naszych praw. W drugiej turze wyborów wybierzemy pomiędzy wolnością a partyjną dyktaturą. Droga łodzianko, niech nikt nie umebluje twojego ukochanego kraju za ciebie, idź na wybory! – zaapelowała wiceprzewodnicząca Małgorzata Niewiadomska-Cudak.

- Większość wyborców stanowią kobiety – powiedziała Elżbieta Wspaniała-Jankowska.

- Musimy iść na wybory i zadecydować, w jakim kraju chcemy żyć. Czy w takim, w którym najważniejsze informacje dotyczą cen musztardy i oleju? Dołóżmy do tego jaja i dojdziemy do państwa majonezu. Kobiety pragną mieć swobodę w działaniach i zachowane wszystkie swoje prawa. 12 lipca zdecydujmy mądrze i rozsądnie. Nasz głos decyduje o losie naszych rodzin – dodała Elżbieta Wspaniała-Jankowska.

- Często ludzie mówią, że polityka ich nie dotyczy – powiedziała Małgorzata Szymańska, prezes fundacji CENTRUM IN.

- Jest to nieprawda. Polityka pamięta o nas i to my dotyczymy polityki. Płacenie rachunków w sklepie, ceny biletów komunikacji miejskiej, miejsca dla dzieci w żłobkach i przedszkolach – to wybory i decyzje polityczne. Nasz kraj musi przestrzegać praw kobiet. W czasie pandemii zwiększył się odsetek stosowanej przemocy domowej. 12 lipca idźmy na wybory i zagłosujmy – dodała prezes Małgorzata Szymańska.

Polecane aktualności

„Rozmowy jak przy kawie”. Przed nami premiera ostatniego z pięciu tomów monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BAM

W najbliższy piątek, 18 lipca o godzinie 17 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy… więcej

Radość pary Janiak/Brożyniak po wygranym meczu

Łodzianin triumfuje na piasku: Janiak i Brożyniak zwyciężają w Łebie

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Piotr Janiak z Łodzi i Jędrzej Brożyniak z Opola wygrali rywalizację męską podczas Orlen Beach… więcej

Miko Marczyk oraz Szymon Gospodarczyk z trofeami na ściance zdjęciowej

Łodzianin trzeci w Rally di Roma Capitale, Miko Marczyk znów na podium

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Mikołaj Marczyk, reprezentujący Łódź i barwy ORLEN Team, zajął trzecie miejsce w Rajdzie Rzymu –… więcej

sztafeta 4x400 m ze złotymi medalami

Łódzcy sprinterzy błyszczą: MP U23 potwierdzeniem ich formy przed Bergen

Michał Grzanka/Wydział Sportu

W dniach 4–5 lipca 2025 w Krakowie odbyły się 42. PZLA Mistrzostwa Polski U23, podczas których… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej