Mieszkańcy Złotna nie chcą masztu telefonii komórkowej

- Inwestor postanowił postawić 40-sto metrowy maszt telefonii komórkowej na osiedlu Złotno – powiedział Michał Olejniczak, radny Klubu Radnych SLD.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Pomysł ten stał się palącym problemem wszystkich mieszkańców. Maszt miałby być zlokalizowany bardzo blisko dużego osiedla mieszkaniowego. Radni z Klubu Radnych SLD i KO wspierają protest okolicznej społeczności. Należy podkreślić, że występuje pewna trudność ustawowa. W zamrażarce prezesa Rady Ministrów od pół roku znajduje się raport NIK-u, z którego wynika, że istnieje problem legislacyjny. Kompetencje Państwowego Nadzoru Ochrony Środowiska są rozproszone, ponieważ nie może on wpływać na lokalizację masztu. Oczekujemy od prezesa Rady Ministrów rozwiązania problemu. Sąsiedztwo masztu bardzo niekorzystnie wpłynie na funkcjonowanie mieszkańców. Wytwarzane będzie pole elektromagnetyczne szkodliwie działające na zdrowie dzieci i osób dorosłych – podkreślił radny Michał Olejniczak.

- Do tej inwestycji nie może dojść – powiedziała zdecydowanie mieszkanka osiedla Złotno.

- W tej lokalizacji znajduje się duży plac zabaw, nazywany centrum osiedla, na którym organizowane są pikniki. W sąsiedztwie jest również park, przedszkole, Szkoła Podstawowa nr 169, Dom Małego Dziecka, Dom Seniora. Mieszkańców popierają dyrektorzy wszystkich wymienionych placówek. W pobliżu znajduje się także inny maszt. Nikt nie przeanalizował, jak łączne oddziaływanie dwóch masztów wpłynie na zamieszkiwaną populację, w szczególności na dzieci. Apelujemy, o przeniesienie lokalizacji inwestycji – dodała mieszkanka Złotna.  

- Łódź została w tej sprawie praktycznie ubezwłasnowolniona przez decydentów z ulicy Wiejskiej w Warszawie – powiedział Sebastian Bohuszewicz, przewodniczący Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej.

- Urząd Miasta Łodzi musi wydać decyzję o pozwoleniu na budowę, jeżeli są spełnione kryteria formalne. Nie ma możliwości zlecenia dodatkowych analiz oddziaływania na środowisko, jeśli moc jest określona poniżej danego progu, a inwestor określił ją o 11 kHz poniżej progu. Apelujemy o pilne zmiany ustawowe, które pozwoliłyby na wykonanie badań oddziaływania takich inwestycji. Miasto zostało pozbawione jakichkolwiek kompetencji decyzyjnych. Nie może w żaden sposób nic zrobić. Komisja Zdrowia i Opieki Społecznej zwróciła się do Prezydent Miasta Łodzi, aby rozpocząć prace nad opracowywaniem mapy oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego. Waga i skala tego problemu jest olbrzymia – stwierdził radny Sebastian Bohuszewicz.

Polecane aktualności

Konkurs ofert - „Zorganizowanie Wigilii dla osób starszych, samotnych i wykluczonych społecznie”

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza otwarty konkurs ofert w formie wsparcia realizacji zadania… więcej

Pamięci Polaków pomordowanych przez OUN i UPA. 82. rocznica Rzezi Wołyńskiej

Tomasz Walczak / BAM

W Narodowym Dniu Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach… więcej

Lato pełne sportu – ogólnodostepne zajęcia dla dzieci i młodzieży w Łodzi

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Sportowe Wakacje - zajęcia organizowane w ramach konkursu "Lubię Sport" to inicjatywa miasta Łodzi… więcej

Był jednym z nielicznych, którym tak wielu zawdzięczało tak wiele. Pamięci łódzkiego lotnika-bohatera, walczącego w Bitwie o Anglię

Tomasz Walczak / BAM

10 lipca 1940 roku rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W 85. rocznicę największej… więcej

„Czwartki na wesoło”, czyli moc darmowych atrakcji dla dzieci i młodzieży i nie tylko

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Warsztaty plastyczne, muzyczne i sensoryczne, gry i zabawy podwórkowe, malowanie twarzy, figury z… więcej