Milionowy deficyt każdego miesiąca w szpitalu Jonschera

Samorządowe szpitale w całej Polsce bankrutują przez politykę Narodowego Funduszu Zdrowia.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - Na sesji Rady Miejskiej przyjęliśmy uchwałę, która dotyczy dofinansowania łódzkich szpitali i zmiany sposobu finansowania. Skierowaliśmy ją do prezesów Rady Ministrów, Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministra Zdrowia. Wskazaliśmy, że ustawa o minimalnym wynagrodzeniu w jednostkach medycznych jest potrzebna, ponieważ lekarze i pielęgniarki oczekują wzrostu płac. Istnieje tylko jeden mankament. 145 szpitali w całym kraju będzie musiało dorzucić dodatkowe środki finansowe. Miejskie Centrum Medyczne im. Karola Jonschera w Łodzi wydatkuje nadprogramowo 900 tys. zł miesięcznie. Ustawa uderza w lekarzy kontraktowych, którzy obawiają się o swoją pracę. Wskazaliśmy antidotum: Narodowy Fundusz Zdrowia powinien przesłać większe środki finansowe, aby system mógł się bilansować. Naszym zdaniem procedury medyczne są słabo finansowane (4,5%). Ceny materiałów medycznych oraz składki ZUS rosną w zawrotnym tempie. Należy się tej sprawie przyjrzeć i zmienić system finansowania szpitali.

Bogusław Hubert, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - Po raz kolejny zarządzający polską służbą zdrowia wykazali się swoją niekompetencją. A może jest to celowe działanie na szkodę samorządu? Takie posunięcia odbiją się przede wszystkim na pacjentach. W szpitalu Jonschera 275 osób jest zatrudnionych na kontrakty i umowy cywilnoprawne. Tych ludzi podwyżki nie obejmują. Jakie będą tego konsekwencje? Na pewno ucierpią na tym pacjenci, którym należy się godziwe leczenie. Rząd PiS-u nie leczy się w szpitalach miejskich i powiatowych.

Damian Raczkowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - Już miesiąc temu mówiliśmy o tej sprawie. Nadchodzi zima, zaczął się sezon grzewczy. Czy szpitale też obniżą temperaturę do 17 stopni? Nie wyobrażam sobie tego. Nie można oszczędzać na świetle i energii elektrycznej. Te problemy dotkną placówki medyczne w całej Polsce. Rząd nie może kolejny raz zrzucać odpowiedzialność na samorządy. Wprowadzono zmiany, nie pokryto ich środkami finansowymi, a teraz każe się miastom dołożyć brakujące pieniądze.

Polecane aktualności

Miejskie Mikrogranty 2025 w Łodzi: Lokalna energia w działaniu!

Radosław Warda / BAM

Łódź po raz kolejny udowadnia, że lokalne inicjatywy mają wielką moc – właśnie ogłoszono wyniki… więcej

Nowa lodówka do dzielenia się jedzeniem na Dąbrowie

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Tuż przy prowadzonym na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi Hostelu Osłonowym… więcej

kamil Majchrzak na korcie szykujący się do odbicia piłki

Majchrzak nie do zatrzymania, zagra w 1/16 Wimbledonu

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Kamil Majchrzak, były wieloletni reprezentant barw AZS Łódź, odniósł dwa efektowne zwycięstwa w… więcej

Rozstrzygnięcie konkursu - „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza wyniki otwartego konkursu ofert w formie powierzenia realizacji… więcej

na zdjęciu Bryl i Łosiak zachęcający publikę do zabawy wraz ze speakerem

Polski duet Bryl/Łosiak zdobywa srebro na Beach Pro Tour Warmia Mazury Challenge

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Para Bartosz Łosiak i Michał Bryl zdobyła srebrny medal podczas turnieju VW Beach Pro Tour Warmia… więcej