Niektóre maleństwa trafiają do Joasi tuż po narodzinach. Zwykle wtedy, gdy wiadomo, że rodzice biologiczni nie byli w stanie opiekować się swoimi starszymi dziećmi. Albo też w sytuacjach, gdy mama biologiczna wyjdzie ze szpitala bez nowo narodzonego dzieciątka, a ono zostanie samotnie na szpitalnym oddziale.
W rodzinie u Asi zostają przez okres co najmniej kilku miesięcy, ale bywa, że są tu nawet rok i półtora.
W tym czasie sąd decyduje, czy maluch może wrócić do swojej rodziny albo pozbawia rodziców praw rodzicielskich i dziecko zostaje zgłoszone do adopcji. Gdy ośrodek adopcyjny wskaże konkretnych kandydatów, przychodzą oni poznać swoje przyszłe dziecko właśnie do pogotowia rodzinnego. A Asia może w swojej codziennej pracy obserwować, jak tworzą się nowe relacje i zaczyna kiełkować wzajemna miłość rodziców i dziecka.
Zwykle pod opieką mamy zastępczej jest troje niemowląt. Choć zdarza się i tak jak na nagraniu, gdy Joanna przyjmuje interwencyjnie także po czworo i pięcioro dzieci jednocześnie. Wszystko po to, by nie musiały zamieszkać w domu dziecka. Miejsc w rodzinnej pieczy, zwłaszcza tej „pogotowianej”, jest wciąż za mało. Na szczęście są takie osoby jak Joanna, dla których tworzenie tymczasowego domu dla dzieci po traumach stało się życiową misją i najukochańszą pracą na świecie.
– Zawsze się śmieję, że w banku miałam jednego szefa, który miał dużo oczekiwań, a teraz mam czterech. I powiem Wam szczerze, są nie do pokonania. Po prostu moi szefowie rządzą mną i w dzień, i w nocy – komentuje w filmie nagranym dla kampanii Już Jestem prowadzonej przez Edukacja z Wartościami na zlecenie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Jeśli mieszkasz w Łodzi i chcesz zostać zawodowym pogotowiem, napisz do nas lub zadzwoń: 506 980 979.
Obejrzyj nagranie: