Murem za Złotnem, Mileszkami i Konstantynowem Łódzkim

Radni są przeciwni proponowanemu przebiegowi KDP.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Wczoraj uczestniczyłem w posiedzeniu sejmowej Podkomisji Stałej ds. Lotnictwa – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

- Przybyli na nią mieszkańcy i samorządowcy z całej Polski. Protest przeciwko przebiegowi nowej trasy Kolei Dużych Prędkości nie dotyczy tylko Łodzi, Konstantynowa Łódzkiego, Lutomierska, Wodzieradów, ale także województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i śląskiego. Wczoraj padały pytania, kiedy zostanie określony konkretny przebieg KDP. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała odpowiedział, że w ciągu dwóch lat. Co z mieszkańcami, którzy realizują różne inwestycje? Co z domami, które już stoją lub są w trakcie budowy? A jak wygląda sprawa kredytowania działek zakupionych przez mieszkańców? Wczoraj uczestniczyłem także w posiedzeniu Związku Miast Polskich, który dzisiaj przedstawi negatywne stanowisko – opinię dotyczącą zmian przebiegu linii KDP. Związek Miast Polskich będzie żądał spotkania z premierem Polski Mateuszem Morawiecki i odpowiedzi na pytanie: dlaczego wywołano taki chaos informacyjny w kraju? – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

- Wczoraj odbyło się też spotkanie protestacyjne w Mileszkach – powiedział Damian Raczkowski, radny Klubu Radnych KO.

- Apelujemy do łodzian, aby podpisywali się pod petycją, która znajduje się w internecie. Kwestia przebiegu nowej trasy KDP może dotknąć wszystkich mieszkańców naszego miasta, ponieważ z Parku na Zdrowiu i Lasu Wiączyńskiego korzysta wielu z nas. Do 10 marca trwają konsultacje społeczne, prosimy o zabranie głosu. Zamierzamy przywrócić pierwotny wariant przebiegu KDP. Całe miasto powinno sprzeciwić się planowanej nowej trasie – dodał radny Damian Raczkowski.

- Konflikt wokół Kolei Dużych Prędkości zakreślił już bardzo szeroki zasięg – powiedział Sylwester Pawłowski, przewodniczący Klubu Radnych SLD.

- Zwracam się  z apelem do posłów Prawa i Sprawiedliwości, żeby jak najszybciej przedstawili do publicznej wiadomości harmonogram prac nad projektem i realizacją tej inwestycji. Pozwoli to wypełnić braki w wiedzy opinii publicznej i uspokoić olbrzymi niepokój. Trzeba monitorować przebieg działań nad tym ogromnym, krajowym przedsięwzięciem i reagować na próby odstępstwa od harmonogramu. Parlamentarzyści powinni wznieść się ponad podziały partyjne i znaleźć wspólne rozwiązanie. Kolei Dużych Prędkości staje się technicznym koronawirusem, który wywołuje ogromne zamieszanie społeczne – dodał przewodniczący Sylwester Pawłowski.

Polecane aktualności

Konkurs ofert - „Zorganizowanie Wigilii dla osób starszych, samotnych i wykluczonych społecznie”

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza otwarty konkurs ofert w formie wsparcia realizacji zadania… więcej

Pamięci Polaków pomordowanych przez OUN i UPA. 82. rocznica Rzezi Wołyńskiej

Tomasz Walczak / BAM

W Narodowym Dniu Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach… więcej

Lato pełne sportu – ogólnodostepne zajęcia dla dzieci i młodzieży w Łodzi

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Sportowe Wakacje - zajęcia organizowane w ramach konkursu "Lubię Sport" to inicjatywa miasta Łodzi… więcej

Był jednym z nielicznych, którym tak wielu zawdzięczało tak wiele. Pamięci łódzkiego lotnika-bohatera, walczącego w Bitwie o Anglię

Tomasz Walczak / BAM

10 lipca 1940 roku rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W 85. rocznicę największej… więcej

„Czwartki na wesoło”, czyli moc darmowych atrakcji dla dzieci i młodzieży i nie tylko

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Warsztaty plastyczne, muzyczne i sensoryczne, gry i zabawy podwórkowe, malowanie twarzy, figury z… więcej