Na komisji o stanie sanitarnym

Raport o stanie sanitarnym miasta za miniony rok to już stała pozycja obrad Rady Miejskiej. Dziś zapoznała się z nim Komisja Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej.

UMŁ
W miejskich placówkach służby zdrowia wykonano wiele remontów i modernizacji
5 zdjęć
UMŁ
UMŁ
UMŁ
UMŁ
UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

W 2016 r. odnotowano spadek zachorowalności m.in. na wirusowe zakażenie jelitowe wywołane przez rotawirusy i norowirusy, zakażenia jelitowe wywołane przez E.coli, biegunkę o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu, różę, płonicę, różyczkę i kiłę.

Mniej osób zostało pokąsanych przez zwierzęta, a więc i mniej łodzian zakwalifikowano do szczepień przeciwko wściekliźnie.

Często niewłaściwie dezynfekowany jest sprzęt w salonach fryzjerskich i kosmetycznych, co jest powodem wzrostu w ubiegłym roku zachorowań na wzw B i C, w tym 10 ostrych nowych zakażeń. Wzrosła liczba zachorowań na gruźlicę, zatrucia pokarmowe salmonellozowe, zakażenia jelitowe wywołane przez Clostridium difficile, listeriozę, boreliozę i krztusiec.

W ubiegłym roku odnotowano 53 137 przypadków grypy lub jej podejrzeń (w 2015 r. - 49 192). Około 45 proc. zachorowań w ubiegłym roku dotyczyło dzieci w wieku 0-14 lat.

Nadal istnieje trend nieszczepienia dzieci. W 2016 r. od obowiązku zaszczepienia najmłodszych uchyliło się 585 rodziców (w 2015 r. 487). Stan uodpornienia dzieci i młodzieży kształtował się w ubiegłym roku na poziomie 96 proc. W tej sprawie niechętnym szczepieniom rodzicom wysyłane są najpierw przypomnienia, a następnie odbywane są z nimi rozmowy. W ubiegłym roku wystawiono 80 upomnień, 42 tytuły wykonawcze oraz 42 wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. W efekcie zaszczepiono 17 dzieci.

W istniejących w Łodzi placówkach wykonano w ostatnich latach wiele prac remontowych i modernizacyjnych. Do najczęściej stwierdzanych przez Inspektorat Sanitarny w ubiegłym roku nieprawidłowości w łódzkich szpitalach należą brak dostępu do łóżek z trzech stron, brak wydzielonej izolatki w ramach oddziałów oraz nieprawidłowy stan sanitarno-techniczny.

Większość placówek lecznictwa otwartego spełniła wymogi obowiązujących przepisów prawa. Nieliczne nieprawidłowości dotyczyły złego stanu sanitarno-technicznego, braku właściwego ciągu technologicznego sterylizacji, nieprawidłowo przeprowadzanego procesu mycia, dezynfekcji i sterylizacji narzędzi, nieprawidłowego stosowania środków dezynfekcyjnych czy niewłaściwego postępowania z odpadami medycznymi. W placówkach, w których stwierdzono nieprawidłowości, prowadzone są prace remontowo-modernizacyjne.

W 2016 r. nie było uwag do stanu sanitarnego domów dziennego pobytu zarządzanych przez MOPS.

Sanepid zwraca uwagę, że w Łodzi brakuje miejsc w schroniskach i noclegowniach dla bezdomnych – szczególnie w okresie zimowym.

Polecane aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu - „Mieszkania treningowo-aktywizujące dla młodych dorosłych uchodźców z Ukrainy (...)"

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza wyniki otwartego konkursu ofert w formie powierzenia realizacji… więcej

Projekt "Pomocna Dłoń" - Rozwój usług społecznych dla mieszkańców Łodzi

Radosław Warda / BAM

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi zaprasza do projektu "POMOCNA DŁOŃ" więcej

Nabór zgłoszeń do nowego wydania Łódzkiej Tytki Seniora

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

Do 9 czerwca trwa nabór zgłoszeń do nowego wydania Łódzkiej Tytki Seniora - wydawnictwa tworzonego z… więcej

Grafika promująca konkurs pod nazwą Łódź Pełna Sztuki. Na białym tle logo Łódź Kreuje, napis Łódź Pełna Sztuki, Konkurs dla NGO oraz grafika: poziome, różnokolorowe pasy farby, która miejscami zlewa się dużymi kroplami.
Fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Drapacze chmur na miarę naszych możliwości. 50. lat temu rozpoczęła się budowa łódzkiego „Manhattanu”

Tomasz Walczak / BAM

15 maja 1975 roku wbito w Łodzi pierwszą łopatę na budowie Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej,… więcej