Najwyższa cena za ideały. Spotkanie przy grobie Marii i Konstantego Piotrowiczów w 162 rocznicę bitwy pod Dobrą.

Wielu łodzian zna tragiczną historię Marii i Konstantego Piotrowiczów, młodego małżeństwa, które zginęło 24 lutego 1863 r. w bitwie pod Dobrą. W 162. rocznicę bitwy zadawano wiele pytań, co symbolizuje sobą historia „walecznej kosynierki”.

Grób Marii i Konstantego Piotrowiczów. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
Grób Marii i Konstantego Piotrowiczów. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
10 zdjęć
Grób Marii i Konstantego Piotrowiczów. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
Przemawia Dariusz Nowiński ze "Strzelca". Grób Marii i Konstantego Piotrowiczów. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
Przemawia wiceprezydent Adam Wieczorek. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
Kwiaty składają wiceprezydent Adam Wieczorek i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi Paulina Setnik. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
Kwiaty składają wiceprezydent Adam Wieczorek i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi Paulina Setnik. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Maria, urodzona 30 sierpnia 1839 roku w Kuźnicy Kiedrzyńskiej pochodziła z ziemiańskiej rodziny Rogolińskich. Poślubiła – mimo mezaliansu – miejscowego nauczyciela, Konstantego Piotrowicza, który rozwijał w niej ideały patriotyczne i włączył Marię w działalność konspiratorką. W 1863 r. małżeństwo przyłączyło się powstańczego oddziału Józefa Dworzaczka, który w dniu 24 lutego został znienacka zaatakowany przez wojska rosyjskie, w okolicach miejscowości Dobra, pod Strykowem. W niespodziewanym i gwałtownie przebiegającym starciu zginęło 63 Polaków, w tym 17 łodzian, również Maria Piotrowiczowa. Gazety z okresu Powstania Styczniowego opisywały niezwykłe zacięcie bitewne młodej kobiety, która broniła się strzałami z rewolweru i walcząc kosą. Maria została jednak pokonana i brutalnie zamordowana. Kilka dni później na wieść o śmierci żony zmarł ciężko ranny Konstanty Piotrowicz. Małżeństwo pochowane jest na Starym Cmentarzu w Łodzi, podobnie jak wielu innych powstańców z Dobrej.   

Przy grobie uwieńczonym replikami kos spotkali się przedstawiciele władz miasta i regionu: wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek , wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi Paulina Setnik, przedstawicielki Wojewody Łódzkiego Doroty Ryl oraz Marszałek Województwa  Łódzkiego Joanny Skrzydlewskiej.  Tradycją wydarzenia jest udział kobiet, reprezentujących służby mundurowe. Fakt, iż to właśnie kobiety – żołnierki, policjantki, strażniczki miejskie honorują Marię - jest symbolicznym nawiązaniem do czynnej służby kobiet w obronie wolności.

Wstęp historyczny przedstawił Dariusz Nowiński, z Towarzystwa „Strzelec”, który znany jest z  upowszechniania łódzkich wątków Powstania Styczniowego i historii Piotrowiczów. W opowieści Dariusza Nowińskiego historia ta jest reprezentacją wielu ideałów – Polski nie tylko wolnej, ale również demokratycznej, która ludzie budować będą Polskę solidarnie, ramię w ramię,  mimo różnic klasowych.

- Pochylamy się nad historią kobiety – żołnierza. Historię młodego małżeństwa i wielu powstańców - ludzi, pełnych ideałów, ale pytamy również: za jaką cenę to wszystko? Czy możemy zrobić coś by nigdy więcej nie płynęła taka danina krwi, ani łzy na policzkach osób, które straciły bliskich? Dziś mamy wolność, ale czy wolność to to samo, co bezpieczeństwo? Czy myślimy o tym, jak to bezpieczeństwo utrzymać, czy w ostatnich 40 latach zrobiliśmy wszystko, co należało? – pytał wiceprezydent Adam Wieczorek.

- Rola Marii w tych wydarzeniach to symbol zmiany społecznej, dowód na to, że nie tylko mężczyźni, ale i kobiety potrafią pisać  historię – przypomniała wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi Paulina Setnik.

Kwiaty i znicze spoczęły dziś w dwóch miejscach – na grobie Piotrowiczów oraz zbiorowej mogile powstańców z Dobrej. Wraz z przedstawicielami miasta i województwa kwiaty złozyły przedstawicielki Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej w Łodzi oraz 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Gościem specjalnym wydarzenia była p. Ewa, wnuczka wnuka Marii Piotrowiczowej, czyli przedstawicielka już 6 pokolenia rodziny.

Polecane aktualności

Miejskie Mikrogranty 2025 w Łodzi: Lokalna energia w działaniu!

Radosław Warda / BAM

Łódź po raz kolejny udowadnia, że lokalne inicjatywy mają wielką moc – właśnie ogłoszono wyniki… więcej

Nowa lodówka do dzielenia się jedzeniem na Dąbrowie

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Tuż przy prowadzonym na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi Hostelu Osłonowym… więcej

kamil Majchrzak na korcie szykujący się do odbicia piłki

Majchrzak nie do zatrzymania, zagra w 1/16 Wimbledonu

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Kamil Majchrzak, były wieloletni reprezentant barw AZS Łódź, odniósł dwa efektowne zwycięstwa w… więcej

Rozstrzygnięcie konkursu - „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza wyniki otwartego konkursu ofert w formie powierzenia realizacji… więcej

na zdjęciu Bryl i Łosiak zachęcający publikę do zabawy wraz ze speakerem

Polski duet Bryl/Łosiak zdobywa srebro na Beach Pro Tour Warmia Mazury Challenge

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Para Bartosz Łosiak i Michał Bryl zdobyła srebrny medal podczas turnieju VW Beach Pro Tour Warmia… więcej