Oddali życie w służbie Polsce. 15 rocznica katastrofy smoleńskiej.

10 kwietnia 2010 roku w okolicach rosyjskiego Smoleńska doszło do katastrofy samolotu, wiozącego polską delegację na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. 15. lat po tych wydarzeniach władze Łodzi uczciły pamięć ofiar.

Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ
7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

W katastrofie zginęło 96 osób. Wśród ofiar byli m.in. Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, urzędnicy państwowi wysokiej rangi, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, a także Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezes IPN oraz przedstawiciele stowarzyszeń, zajmujących się m.in. pamięcią o Katyniu. Na pokładzie znajdowała się również mecenas Joanna Agacka-Indecka, łodzianka, ówczesna prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Rokrocznie, tego dnia łodzianie przynoszą wiązanki na jej grób, znajdujący się na Starym Cmentarzu przy Ogrodowej. Odwiedzają  również pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, który wzniesiono na tyłach Archikatedry Łódzkiej. Na nagrobku mecenas Agackiej-Indeckiej wieniec złożyła i zapaliła znicz Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, zaś wiceprezydent Adam Wieczorek uczcił pamięć ofiar z 10 kwietnia 2010 roku, składając wiązankę kwiatów przy obelisku za Archikatedrą.

Mecenas Joanna Agacka - Indecka zapamiętana została przez środowisko jako wyróżniający się prawnik. Jako absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego doświadczenie zdobywała w zagranicznych kancelariach i samorzadzie prawniczym, rozwijając się również naukowo.  Prezesem Rady została 24 listopada 2007 roku, w dniu śmierci piastowała zatem ten urząd już od trzech lat. Przez bliskich i współpracowników wspominana jest jako specjalistka, nie stroniąca od trudnych wyzwań, ale także osoba pełna empatii, zawsze gotowa pomagać. Pośmiertnie otrzymała wiele odznaczeń m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 roku jej imieniem nazwano plac przed Sądami Apelacyjnym i Okręgowym w Łodzi.

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej odsłonięty został w 2017 roku jest stonowaną kompozycją kamiennych obelisków, z ważnymi napisami. Na dwóch największych kamieniach wyryte zostały nazwiska i funkcje osób, które zginęły w katastrofie oraz napis: „Oddali swe życie w służbie Rzeczpospolitej Polskiej. Smoleńsk 10 kwietnia 2010 roku”.

Polecane aktualności

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych!

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy Państwu - wszystkim pracownikom łódzkiej… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Grafika artystyczna promująca informująca o wynikach konkursu. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzącyh wieokąt.

Znamy laureatów stypendiów artystycznych Miasta Łodzi 2025!

Wydział Kultury

W tym roku po raz pierwszy komisja wybrała aż 16-tu laureatów, którzy otrzymają środki finansowe na… więcej

Kampania „Facet na 100 pro-Prawdziwe historie"

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

Miasto Łódź objęło rolę Partnera Społecznego Kampanii „Facet na 100 PRO” realizowanej przez Fundację… więcej