Pamięć o bohaterach

Przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu w Łodzi, znajdującym się przy al. Karola Anstadta przedstawiciele samorządu oraz instytucji publicznych, ale także kombatanci, młodzież oraz łodzianie złożyli kwiaty i zapalili znicze. W taki sposób upamiętniono „Żołnierzy Wyklętych".

9 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

W Narodowym Dniu Pamięci  „Żołnierzy Wyklętych”  przypominamy  żołnierzy niezłomnych, którzy po zakończeniu okupacji niemieckie chwycili za broń przeciwko okupantowi sowieckiemu.   Zrobili z to z pobudek patriotycznych, moralnych i z obowiązku wobec ojczyzny. Trzeba jednak pamiętać o szerzącym się terrorze  NKWD i UB wobec całego społeczeństwa. Żołnierze i oficerowie Armii Krajowej byli zamykani w aresztach i obozach, zsyłani na Syberię. Wytaczano im poważne procesy karna na podstawie sfałszowanych dowodów i skazywano na śmierć lub długoletnie więzienie. Nie mieli szans na jakiekolwiek sprawiedliwe potraktowanie i uznanie zasług  w walce z Niemcami. Wielu z nich wybierało las jako miejsce schronienia i  dalszą walkę, także o życie – powiedział podczas uroczystości wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.   

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Po masowych ujawnieniach (76 774 osoby) w trakcie powyborczej amnestii, w związku z załamaniem się oczekiwań na interwencję mocarstw, antykomunistyczne, niepodległościowe podziemie zbrojne liczyło po 1947 nie więcej niż dwa tysiące osób.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został uchwalony przez sejm w 2011 roku. Jego datę ustalono na 1 marca. W 1953 roku, w tym dniu, władze komunistyczne dokonały egzekucji na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” skazanych w sfingowanym politycznym procesie.

Budynek przy ul. Karola Anstadta, gdzie obecnie mieście się XII Liceum Ogólnokształcące pełnił  funkcję katowni UB (przedtem gestapo – od września 1939 roku). W 2009 roku naprzeciwko gmachu stanął Pomnik Ofiar Komunizmu. W 2014 roku z inicjatywy władz miejskich odsłonięto tablicę i obelisk na terenie dawnego poligonu na Brusie w hołdzie ofiarom totalitarymów: niemieckiego i komunistycznego. Na jego terenie dokonywano egzekucji członków podziemie antykomunistycznego.

wróć do aktualności

Polecane aktualności

Wypłacane świadczenie- ilustracja bez dodatkowych treści

Okres zasiłkowy/świadczeniowy 2025/2026 dla wniosków papierowych

Piotr Skobel

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia alimentacyjne w formie papierowej na okres… więcej

Filip Ostrowski po wygraniu wyścigu

Łódź z dwoma złotami na Uniwersjadzie – Wróbel i Ostrowski wśród najlepszych

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Łódzcy studenci odnieśli znaczące sukcesy podczas 32. Letniej Uniwersjady, która w dniach 16–27… więcej

Krakowskie delegacje piłkarzy ŁKS

Marcin Durasik / Wydział Sportu

W sobotę dwie piłkarskie drużyny ŁKS będą walczyły o punkty na krakowskich boiskach. O godzinie… więcej

Kolorowy obrazek w kolorach żółty, pomarańczowy, brązowy, zielony o zabudowie kamienic i fabryk. Napis na tle kolorowego nieba Gra Miejska "Ziemia Pomagająca - Przebudzenie" To już jutro! Nie czekaj! Dołącz już dziś!

Gra miejska "Ziemia Pomagająca - przebudzenie"

Honorata Wilk / BAM

GRAMY JUŻ JUTRO! To już ostatni moment! Zapisz się do gry i zacznij działać! więcej

zawodnik na trasie podczas zawodów w biegu na orientację

Trzy dni sportowych emocji – Akademickie Mistrzostwa Europy w orientacji w sercu Łodzi

Michał Grzanka/Wydział Sportu

W dniach 24–27 lipca 2025 roku Łódź będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Europy w Biegu na… więcej