Pamięć o honorowym obywatelu Łodzi - ojcu Stefanie Miecznikowskim.

W rocznicę śmierci na grobie ojca Stefana Miecznikowskiego, kapelana „Solidarności”, Honorowego Obywatela Miasta Łodzi, wiceprezydent Adam Wieczorek oraz przewodniczący rady miejskiej złożyli kwiaty. Znicze zostały zapalone również na grobach powstańców wielkopolskich -Tadeusza Walczaka i Franciszka Krawca.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Ojciec Miecznikowski był jezuitą, do zakonu wstąpił w wieku 17 lat, a święcenia kapłańskie przyjął w 1950 roku z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. W Łodzi pracował od 1967, gdzie był duszpasterzem akademickim. Angażował się zawsze po stronie idei niepodległościowej. Zyskał miano kapelana „Solidarności”.  

Natychmiast po wprowadzeniu stanu wojennego (13 XII 1981 r.) przy kościele oo. Jezuitów, przy wsparciu kurii, utworzył Ośrodek Pomocy Uwięzionym, Internowanym i Ich Rodzinom. Ofiarom represji oferowano tam pomoc prawną i materialną.

Dążeniem ojca Stefana Miecznikowskiego było, by każda z rodzin represjonowanych działaczy przynajmniej raz w miesiącu otrzymała paczkę żywnościową. W zależności od zasobów magazynowych znajdowały się tam podstawowe produkty takie jak: mąka, ryż, cukier, herbata, kasza, sery, a czasami w owych czasach towary luksusowe, czyli kawa albo konserwy mięsne. Dla dzieci przygotowywano paczki z mlekiem w proszku, odżywkami oraz słodyczami.

Jeszcze w grudniu 1981 roku ojciec Miecznikowski został mianowany przez kurię biskupią diecezjalnym referentem do spraw duszpasterstwa w zakładach karnych i aresztach śledczych. Nominacja ta ułatwiła mu uzyskanie pozwolenia na wstęp do miejsc odosobnienia, więzień i aresztów oraz niesienia tam pociechy duchowej uwięzionym działaczom związkowym i opozycjonistom.

W całym łódzkim środowisku niepodległościowym znane były msze za Ojczyznę odprawiane przez ojca Miecznikowskiego w kościele ojców Jezuitów przy ul. Sienkiewicza.

Do końca 1982 roku ośrodek udzielał stałej pomocy 300 rodzinom. Ze wsparcia prawnego, duchowego i materialnego korzystały setki osób internowanych i uwięzionych.

W 1992 ksiądz Stefan Miecznikowski otrzymał honorowe obywatelstwo Łodzi.  W latach 90. XX wieku ojciec Miecznikowski pracował na Wybrzeżu. Zmarł w 2004 roku w Gdyni. Pochowany został w Łodzi w grobowcu jezuickim na Cmentarzu Katolickim na Dołach.

Ojciec Stefan Miecznikowski zawsze był silnie związany z ruchem harcerskim. Przy swoim pasie zakonnika miał przypięty krzyż harcerski. Jego dewiza brzmi: „Przez ciernie do gwiazd…”

Polecane aktualności

Wyniki konkursu ofert - użyczenie lokali użytkowych dla NGO (edycja 2025)

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza wyniki konkursu ofert na użyczenie lokali użytkowych dla organizacji… więcej

Kompleksowe wsparcie dla łodzian w kryzysie bezdomności także latem

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Ponad 1,7 tys. wizyt odnotowaliśmy w pierwszym półroczu tego roku w dwóch funkcjonujących na terenie… więcej

Plakat Łódki Wolontariatu. Trzy osoby na tle zabytkowej kamienicy obok napis Ziemia Pomagająca WSKOCZ NA ŁÓDKĘ WOLONTARIATU I DZIAŁAJ RAZEM Z NAMI!

Gra miejska o wolontariacie "ZIEMIA POMAGAJĄCA - przebudzenie"

Honorata Wilk / BAM

Coś dzieje się w Łodzi! "Prąd znika, na ulicach pojawiają się niesamowite postaci i zaczynają się… więcej

Poznaliśmy rywalki łodzianek w Lidze Mistrzyń

Marcin Durasik / Wydział Sportu

W samo południe rozpoczęła się dzisiaj w Luksemburgu ceremonia losowania europejskich pucharów w… więcej

zdjęciu drużynowe KP ŁÓDŹ

KP Łódź mistrzem Ekstraklasy Beach Soccera 2025 – emocje do ostatniego gwizdka

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Sezon 2025 Ekstraklasy Beach Soccera przeszedł do historii, a jego zwieńczeniem była efektowna walka… więcej