Pamięć pękniętego serca

Pomnik Martyrologii Dzieci tzw. „Pękniętego Serca”, upamiętnia tragiczny los dzieci i młodzieży przebywających w czasie II wojny światowej w obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka wiceprezydent Miasta Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski złożyli pod pomnikiem kwiaty oraz zapalili znicze.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Pomnik Martyrologii Dzieci tzw. „Pękniętego Serca”, upamiętnia tragiczny los dzieci i młodzieży przebywających w czasie II wojny światowej w obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi.
7 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

1 grudnia 1942 roku Niemcy utworzyli obóz dla polskich dzieci i młodzieży na wyodrębnionym terenie Litzmannstadt Ghetto. Wejście na teren obozu prowadziło od ul. Przemysłowej i stąd jego nazwa, czyli „obóz przy Przemysłowej”. Kierowano tu dzieci polskie w wieku 8-16 lat z terenów włączonych do Rzeszy oraz Generalnego Gubernatorstwa. Trafiały tu dzieci z sierocińców czy bezdomne, a także, te, których rodzice przebywali w więzieniach lub w obozach oraz oskarżone np. o drobne kradzieże czy nielegalny handel.

W obozie dzieci ciężko pracowały po kilkanaście godzin. Chłopcy najczęściej zajmowali się prostowaniem igieł tkackich, czy wyplataniem mat z wikliny. Natomiast dziewczęta angażowano np. do prac krawieckich. Niemiecki obóz funkcjonował do 19 stycznia 1945 roku. Przez obóz przeszło kilka tysięcy dzieci, część z nich zginęła. Przyczyną ich śmierci były głodowe racje żywnościowe, praca ponad siły, fatalne warunki sanitarne i brutalne traktowanie młodocianych więźniów.

Aby uczcić pamięć dzieci więzionych i zamordowanych w obozie przy ulicy Przemysłowej, w Parku im. Szarych Szeregów 9 maja 1971 r. odsłonięto pomnik Pękniętego Serca. Ośmiometrowy monument zaprojektowała Jadwiga Janus oraz Ludwik Mackiewicz.

Polecane aktualności

plakat promujący sportowe wakacje

Lato pełne sportu – ogólnodostepne zajęcia dla dzieci i młodzieży w Łodzi

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Sportowe Wakacje - zajęcia organizowane w ramach konkursu "Lubię Sport" to inicjatywa miasta Łodzi… więcej

Był jednym z nielicznych, którym tak wielu zawdzięczało tak wiele. Pamięci łódzkiego lotnika-bohatera, walczącego w Bitwie o Anglię

Tomasz Walczak / BAM

10 lipca 1940 roku rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W 85. rocznicę największej… więcej

„Czwartki na wesoło”, czyli moc darmowych atrakcji dla dzieci i młodzieży i nie tylko

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Warsztaty plastyczne, muzyczne i sensoryczne, gry i zabawy podwórkowe, malowanie twarzy, figury z… więcej

„Rozmowy jak przy kawie”. Przed nami premiera ostatniego z pięciu tomów monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BAM

W najbliższy piątek, 18 lipca o godzinie 17 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy… więcej

Radość pary Janiak/Brożyniak po wygranym meczu

Łodzianin triumfuje na piasku: Janiak i Brożyniak zwyciężają w Łebie

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Piotr Janiak z Łodzi i Jędrzej Brożyniak z Opola wygrali rywalizację męską podczas Orlen Beach… więcej