Pamiętamy o ogrodach. Nie tylko Pałac Poznańskiego przechodzi remont

Dobiega końca pierwszy etap prac modernizacyjnych w Ogrodzie Spacerowym Pałacu Poznańskiego.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Nie tylko Pałac Poznańskiego przechodzi remont
10 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Najpierw był browar, później farbiarnia i cegielnia. W końcu wyrósł tam ogród - jeden z najpiękniejszych i najstarszych w Łodzi. Utworzony pod koniec XIX wieku według projektu Leona Grabowskiego, teraz równolegle z Pałacem, do którego przylega, przechodzi gruntowną modernizację.  

Łódź słynęła z przepięknych ogrodów rezydencjonalnych. Te większe zamieniono po wojnie w parki publiczne (m.in. park Klepacza, Park Źródliska II, Park Julianowski). Mniejsze, oddawane we władanie różnych instytucji, często marniały na skutek braku pielęgnacji i wprowadzania obcych funkcji, takich jak place zabaw, garaże czy parkingi. Podobny los spotkał Ogród Spacerowy przy Pałacu Poznańskiego. Początkowo angielski w charakterze z alejkami o nieregularnym kształcie i stawem w miejscu dzisiejszego Urzędu Skarbowego, ciągnął się wzdłuż ulicy Zachodniej do Drewnowskiej aż do dawnego koryta rzeki Łódki. W czasie wojny ogród stracił m.in. fontannę i centralny kobierzec, a po wojnie, kiedy wydłużono skrzydło boczne budowli i dobudowano skrzydło poprzeczne, znaczną część powierzchni. Obecnie liczy nieco ponad pół hektara. W ubiegłym roku został wpisany do rejestru zabytków.

- W zasadzie od momentu przejęcia Pałacu przez Muzeum Miasta Łodzi podejmowane są próby odtworzenia dawnego założenia ogrodowego - mówi wiceprezydent miasta, Krzysztof Piątkowski, dodając: - Ale dopiero ten projekt szeroko zakrojonej modernizacji ma szansę  w pełni osiągnąć ten cel i odtworzyć historyczny wygląd ogrodu. Część dawnych rozwiązań udało się zachować lub już przywrócić, m.in. oryginalny układ alejek i dróg czy plac przy głównym wyjściu do ogrodu. Obecnie trwają prace przy rekultywacji zieleni: zakończono stabilizację starodrzewu i przesadzenia, planowane są także nowe nasadzenia, ułożono alejkę z kostki granitowej, trwa remont małej architektury oraz renowacja oświetlenia.

Największym utrudnieniem na tym etapie prac, których koszt zamknie się kwotą nieco ponad 400 tys. zł, okazała się różnorodność elementów nasypowych, które usunąć musiał wykonawca. Jeśli podobne komplikacje się nie powtórzą, ta część robót powinna zakończyć się jeszcze w tym roku. Muzeum Miasta składa wniosek na dofinansowanie kolejnego etapu modernizacji ogrodu. W ramach dalszych prac przewidywane jest m.in. przywrócenie miejsca oryginalnego wodotrysku wraz z jego zachowanymi fragmentami. W pełnej krasie ogród powinien zostać udostępniony łodzianom najwcześniej wiosną 2019 roku. Kierownictwo Muzeum liczy na to, że stanie się on wtedy nową atrakcją turystyczną miasta. - Wprowadzimy nowe, wydłużone godziny otwarcia ogrodu, który będzie udostępniony zwiedzającym przez cały rok. Planujemy także zorganizować cykl działań zachęcających mieszkańców Łodzi oraz turystów do częstszych odwiedzin w postaci sezonowych atrakcji - mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Polecane aktualności

„Rozmowy jak przy kawie”. Przed nami premiera ostatniego z pięciu tomów monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BAM

W najbliższy piątek, 18 lipca o godzinie 17 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy… więcej

Radość pary Janiak/Brożyniak po wygranym meczu

Łodzianin triumfuje na piasku: Janiak i Brożyniak zwyciężają w Łebie

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Piotr Janiak z Łodzi i Jędrzej Brożyniak z Opola wygrali rywalizację męską podczas Orlen Beach… więcej

Miko Marczyk oraz Szymon Gospodarczyk z trofeami na ściance zdjęciowej

Łodzianin trzeci w Rally di Roma Capitale, Miko Marczyk znów na podium

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Mikołaj Marczyk, reprezentujący Łódź i barwy ORLEN Team, zajął trzecie miejsce w Rajdzie Rzymu –… więcej

sztafeta 4x400 m ze złotymi medalami

Łódzcy sprinterzy błyszczą: MP U23 potwierdzeniem ich formy przed Bergen

Michał Grzanka/Wydział Sportu

W dniach 4–5 lipca 2025 w Krakowie odbyły się 42. PZLA Mistrzostwa Polski U23, podczas których… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej