Pierwszy mówił o zbrodni Holocaustu. 111. rocznica urodzin Jana Karskiego

24 kwietnia 1914 r. urodził się Jan Karski, słynny emisariusz Państwa Podziemnego, który jako jeden z pierwszych alarmował świat o zbrodni Holocaustu. Miejscem pamięci wielkiego łodzianina jest pomnik-ławeczka w Parku Ocalałych w Łodzi.

Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ
5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Jan Kozielewski (Jan Karski to pseudonim) urodził się w 1914 roku w Łodzi. Tuż przed wybuchem II wojny światowej rozpoczął karierę dyplomatyczną. Działalność dla Polskiego Państwa Podziemnego podjął krótko po jego powstaniu. Jako osoba doświadczona w stosunkach międzynarodowych, władająca kilkoma językami wydawał się szczególnie predysponowany do przeprowadzania misji międzynarodowych - kurierskich.  Kilkakrotnie wyruszał z polecenia polskiego rządu na uchodźstwie, przewożąc tajne instrukcje i rozkazy. Tym samym "kanałem" na Zachód miała trafić informacja o masowej eksterminacji Żydów, dokonywanej przez Niemców na terenach okupowanych. W taki sposób powstał słynny "raport Karskiego", który w zasadzie nigdy nie miał fizycznej formy (na papierze). Jan Karski miał ustnie przekazać liderom świata zachodniego historie, opowiadane przez naocznych świadków zbrodni, przewieść miał też zbiór mikrofilmów.   

W 1942 roku Karski dostarczył szczegółowe raporty i jako naoczny świadek zaapelował do brytyjskiego Ministra Spraw Zagranicznych Anthony’ego Edena o podjęcie działań mających na celu powstrzymania Holocaustu. W lipcu 1943 roku, w dwa miesiące po zagładzie warszawskiego getta, Karski spotkał się w Białym Domu z Prezydentem Stanów Zjednoczonych, Franklinem D. Rooseveltem.

Na ławeczce Karskiego spoczęła wiązanka w barwach miasta Łodzi. Wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka przypomniała drogę Jana Karskiego - od pierwszych misji kurierskich po najważniejszą - próbę zaalarmowania aliantów o dramatycznych wydarzeniach, do których dochodzi na terenie okupowanej Polski.

- W jego historii w szczególności przypominane jest spotkanie z samym prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem Delano Rooseveltem, z którym Polacy wiązali ogromne nadzieje. Niestety, alianci nie zareagowali na wieści z Polski, tak jak tego oczekiwano - zdecydowaną interwencją, mająca powstrzymać Hitlera. Jan Karski miał poczucie, iż jego misja była stracona, jednak dziś jest ona postrzegana jako przykład ogromnego poświęcenia i herozimu całego Polskiego Państwa Podziemnego, dzięki któremu "raport Karskiego" dotarł na Zachód. Jan Karski, łodzianin to postać, z której nasze miasto może być dumne - Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, odznaczony również pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym. - powiedziała wiceprezydent Małgorzata Moskwa- Wodnicka.  

Przy pomniku - ławeczce zgromadziła się również młodzież z XXIV L.O w Łodzi oraz L.O im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze. W pobliskim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana uczniowie kontynuowali "Dzień z Karskim".  

- Jan Karski zrealizował dzieło swojego życia, a jednak miał poczucie porażki. W tej historii znajduje się uniwersalne przesłanie, że nie wszystko zależy od nas. Niekiedy staramy się i próbujemy być najlepszą wersją siebie, a jednak nie mamy poczucia satysfakcji, nie z naszej winy. Tak po prostu ukłądają się niekiedy nasze losy. - zwrócił uwagę Michał Adamiak, edukator z Centrum Dialogu.

W prrogramie zajęć dla uczniów znalazła się projekcja filmu "Śmierć Zygielbojma”, tematycznie związana z historią Jana Karskiego. Szmul Zygielbojm, społecznik i działacz polityczny również usiłował poruszyć świat informacjami o Zagładzie. W Londynie nagłaśniał tragedię walczącego warszawskiego getta i nie rozumiał, czemu zachodni świat nie reaguje stanowczym dzałaniem wobec Niemiec. W filmie pojawia się scena rozmowy Zygielbojma z Janem Karskim i jest to pierwsza próba filmowego przedstawienia postaci znanego łodzianina.  

Polecane aktualności

Wiedza finansowa czy piramida? Ostrzeżenie konsumenckie Prezesa UOKiK

MIEJSKI RZECZNIK KONSUMENTÓW W ŁODZI

Prezes UOKiK wydał ostrzeżenie w związku z działalnością spółki iGenius LLC, z siedzibą w Kaysville… więcej

Wsparcie i wytchnienie dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Na chwilę oddechu, odpoczynek, regenerację, możliwość podreperowania własnego zdrowia lub… więcej

Turnieje w Holandii i Niemczech oraz benefis Marka Dziuby

Marcin Durasik / Wydział Sportu

Niespełna miesiąc pozostał do kolejnej edycji Almelo City Cup – największego turnieju walking… więcej

Nieoczywisty bohater Rewolucji 1905 roku. 160. rocznica urodzin adwokata Piotra Kona

Tomasz Walczak / BAM

22 kwietnia 1865 roku urodził się Piotr Kon, łódzki adwokat, obrońca w procesach Rewolucjonistów… więcej

Konkurs ofert - ”Doraźna pomoc medyczna dla osób w kryzysie bezdomności”

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza otwarty konkurs ofert w formie wsparcia realizacji zadania… więcej