Pół miliona złotych dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Ponad pół miliona złotych to dotacja, jaką pozyskało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi z programu "Kultura cyfrowa 2017", realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to najwyższa kwota dofinansowania przyznana w tej edycji programu i zostanie przeznaczona na realizację nowoczesnego portalu DIGITEX.cmwl.pl, prezentującego wirtualne zasoby muzeum.

fot. z arch. CMW
Na zdjęciu jedna z wystaw w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Pozyskane pieniądze Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przeznaczy na budowę nowoczesnego portalu dedykowanego prezentacji i bezpłatnemu udostępnianiu najciekawszych i najcenniejszych obiektów z kolekcji Muzeum oraz partnerów, czyli Archiwum Państwowego w Łodzi i Muzeum Miasta Łodzi. Dotacja umożliwi zakup specjalistycznego sprzętu do digitalizacji zbiorów: aparatu z matrycą o wysokiej rozdzielczości, kompletu obiektywów i filtrów oraz komputera z oprogramowaniem
i serwera.

Dzięki zastosowanej technologii każdy odbiorca będzie mógł bardzo dokładnie obejrzeć dany obiekt - począwszy od szczegółów splotu aż do detali spodniej strony czy podszewki. To szczególnie ważny projekt dla Muzeum, będącego jedyną w Polsce i jedną z nielicznych na świecie instytucją gromadzącą i opracowującą zbiory z dziedziny włókiennictwa i tkaniny. Zdigitalizowanych zostanie ponad 2 800 obiektów, do których każdy użytkownik Internetu będzie miał wolny i bezpłatny dostęp.

Realizacja projektu została zaplanowana na 3 lata, a jego główne cele to, oprócz prezentacji cyfrowych zasobów, tworzenie i udostępnianie widzom wirtualnych wystaw, czyli cyfrowych wersji rzeczywistych ekspozycji oraz prezentacji tematycznych tworzonych specjalnie na potrzeby portalu.

Istotnym elementem realizowanego projektu będzie także tworzenie bogatych, interaktywnych zasobów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Korzystając z aplikacji, mini-gier czy quizów, bazujących na wysokiej rozdzielczości zdjęciach zasobów muzeum, najmłodsi będą mogli w atrakcyjny sposób poszerzyć swoją wiedzę o przemyśle włókienniczym i tkaninie artystycznej. Propozycja edukacyjna przeznaczona jest zarówno do użytku domowego/indywidualnego, jak i na potrzeby prowadzenia zajęć przez nauczycieli oraz, oczywiście, na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Całkowity koszt projektu to ponad 650 tysięcy złotych. Dotacja pozyskana w ramach "Kultury cyfrowej" wynosi dokładnie 502 037 złotych. Pozostała kwota, czyli blisko 150 tysięcy, zostanie przekazana z budżetu miasta.

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej