Pomnik Lotników Lwowskich odsłonięty

Przy rondzie im. Lotników Lwowskich stanął obelisk przypominający o ich zasługach w obronie nieba nad Łodzią we wrześniu 1939 r.

Odsłonięcie Pomnika Lotników Lwowskich. fot. Paweł Łacheta / UMŁ
17 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (17)

- Lotnicy Lwowscy, patroni ronda, na którym się znajdujemy, przybyli do nas z miasta z wielką historią, "zawsze wiernego”, by walczyć na pierwszej linii obrony przed najazdem niemieckim. Dzielnie walcząc, dobrze wykonali swoje zadanie obrony Ojczyzny i oddajemy należny im hołd – mówiła podczas uroczystego odsłonięcia pomnika prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu, wojska i służb mundurowych, kombatanci i reprezentanci łódzkiego środowiska lotniczego. Wydarzenie uświetnił przelot samolotu myśliwsko-szturmowego Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.

Z inicjatywą upamiętnienia Lotników Lwowskich wystąpili członkowie Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz przedstawiciele środowisk lwowskich. Autorem projektu uchwały w tej sprawie był radny Mateusz Walasek.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej Armia Łódź nie miała swojego lotnictwa. 31 sierpnia 1939 r. na lotnisko Widzew–Ksawerów i na lotnisko Lublinek przybyły 161 i 162 Eskadra Myśliwska oraz 63 i 66 Eskadra Obserwacyjna, wywodzące się z 6 Pułku Lotniczego we Lwowie. Lotnicy Lwowscy mieli za zadanie bronić Łodzi przed nalotami armii hitlerowskiej w pierwszych dniach wojny.

Walka powietrzna z okupantem rozpoczęła się 1 września o piątej rano. W dniach 1-5 września piloci eskadr myśliwskich wykonali 96 lotów bojowych, zestrzeliwując 7 samolotów niemieckich. Pierwszym sukcesem było strącenie w walce powietrznej, w pobliżu Pabianic, niemieckiego samolotu zwiadowczego Henkel HE-111. Lotnicy walnie przyczynili się do ograniczenia zniszczeń Łodzi w wyniku bombardowań, rozpraszając kilka wypraw bombowych przeciw naszemu miastu. Załogi eskadr rozpoznawczych wykonały ok. 20 lotów na rozpoznanie, pozyskując dla jednostek Armii „Łódź” ważne informacje o wojskach niemieckich.

Bohaterska walka Lotników Lwowskich, mimo przeważającej siły wroga i poniesionych dotkliwych strat, trwała do 5 września 1939 r. Trzech pilotów lwowskich, którzy zginęli, broniąc naszego miasta, zostało pochowanych na cmentarzu Doły. 6 września, ze względu na ogólną sytuację na froncie, jednostki te zostały wycofane z ziemi łódzkiej na wschód. Lotnicy Lwowscy kontynuowali walkę do 17 września, kiedy to rozkazy nakazały ewakuację do Rumunii i na Węgry. Cześć z nich walczyła potem w polskim lotnictwie we Francji i Wielkiej Brytanii.

Polecane aktualności

Miejskie Mikrogranty 2025 w Łodzi: Lokalna energia w działaniu!

Radosław Warda / BAM

Łódź po raz kolejny udowadnia, że lokalne inicjatywy mają wielką moc – właśnie ogłoszono wyniki… więcej

Nowa lodówka do dzielenia się jedzeniem na Dąbrowie

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Tuż przy prowadzonym na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi Hostelu Osłonowym… więcej

kamil Majchrzak na korcie szykujący się do odbicia piłki

Majchrzak nie do zatrzymania, zagra w 1/16 Wimbledonu

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Kamil Majchrzak, były wieloletni reprezentant barw AZS Łódź, odniósł dwa efektowne zwycięstwa w… więcej

Rozstrzygnięcie konkursu - „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza wyniki otwartego konkursu ofert w formie powierzenia realizacji… więcej

na zdjęciu Bryl i Łosiak zachęcający publikę do zabawy wraz ze speakerem

Polski duet Bryl/Łosiak zdobywa srebro na Beach Pro Tour Warmia Mazury Challenge

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Para Bartosz Łosiak i Michał Bryl zdobyła srebrny medal podczas turnieju VW Beach Pro Tour Warmia… więcej