Pytania o transport publiczny

Radni Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Dyba -Bojarski i Marcin Chruścik przygotowali interpelację adresowaną do prezydent Łodzi dotyczącą funkcjonowania nowego modelu komunikacji miejskiej.

Wcześniej pytali o harmonogram prac drogowych oraz innych prac prowadzonych na zlecenie miasta i podlegających miastu podmiotów ( w tym spółek miejskich), które wiążą się z wyłączeniem ulic z użytkowania do końca bieżącego oraz w pierwszym kwartale przyszłego roku.

- Mieszkańcy narzekają na zmiany dotyczące nowych rozkładów jazdy autobusów i tramwajów oraz na system przesiadkowy.  Kilka miesięcy temu miasto zapowiedziało przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zmienionego modelu komunikacji miejskiej, po których miały być wprowadzone poprawki w systemie. Tego typu konsultacji jednak nie będzie. Pytamy, jaki jest powód ich odwołania – mówił na konferencji prasowej Marcin Chruścik.

Od 9 do 20 października za pośrednictwem portalu internetowego www.transport.geodyskusja.pl łodzianie mogą wypowiadać się na temat nowego układu transportu publicznego. Portal ma charakter forum dyskusyjnego, połączonego z oznaczaniem na mapie miasta punktów, linii bądź obszarów.

- Dużą część osób korzystających z tramwajów i autobusów stanowią starsi łodzianie, którzy mają ograniczony dostęp do internetu. Oni nie będą mogli wyrazić swojej opinii w tej sprawie. Ponadto siatka połączeń jest niestabilna w związku z  trwającymi remontami drogowymi. Wiele autobusów i tramwajów nie przyjeżdża na czas – mówił Bartłomiej Dyba –Bojarski.

Natomiast miasto tłumaczy, że utrudnienia w ruchu wynikają z dużej liczby trwających inwestycji. Miejscy urzędnicy mówią, że wybór jest jeden: remontować i zmieniać miasto lub tego nie robić. I proszą mieszkańców o wyrozumiałość, ponieważ po remoncie oddadzą ulice, które będą im służyły. A remont drogi to zawsze "festiwal niespodzianek". Miasto twierdzi również, że od początku ogłoszenia zmian w komunikacji miejskiej analizuje uwagi mieszkańców i wyciąga z nich wnioski. Ankieta internetowa jest kolejnym sposobem na spytanie łodzian o ich opinie o funkcjonowaniu komunikacji. Do końca roku wprowadzone zostaną zmiany w tejże. Mogą one np. dotyczyć tras linii autobusu 57, co do funkcjonowania którego było najwięcej uwag. Miejscy urzędnicy zwracają uwagę, że przedstawicielom PiS nie podobało się, gdy miasto chciało zapłacić za badanie potoków pasażerskich. A teraz, gdy okazało się, że firma wybrana w konkursie nie zrealizuje zadania - i miasto zrobi to swoim sumptem - też krytykują.

Polecane aktualności

Miejskie Mikrogranty 2025 w Łodzi: Lokalna energia w działaniu!

Radosław Warda / BAM

Łódź po raz kolejny udowadnia, że lokalne inicjatywy mają wielką moc – właśnie ogłoszono wyniki… więcej

Nowa lodówka do dzielenia się jedzeniem na Dąbrowie

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Tuż przy prowadzonym na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi Hostelu Osłonowym… więcej

kamil Majchrzak na korcie szykujący się do odbicia piłki

Majchrzak nie do zatrzymania, zagra w 1/16 Wimbledonu

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Kamil Majchrzak, były wieloletni reprezentant barw AZS Łódź, odniósł dwa efektowne zwycięstwa w… więcej

Rozstrzygnięcie konkursu - „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza wyniki otwartego konkursu ofert w formie powierzenia realizacji… więcej

na zdjęciu Bryl i Łosiak zachęcający publikę do zabawy wraz ze speakerem

Polski duet Bryl/Łosiak zdobywa srebro na Beach Pro Tour Warmia Mazury Challenge

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Para Bartosz Łosiak i Michał Bryl zdobyła srebrny medal podczas turnieju VW Beach Pro Tour Warmia… więcej