Rada Miejska uhonorowała dawców szpiku

- Łódź docenia wkład dawców szpiku w ratowanie życia drugiego człowieka - w naszym mieście będą jeździć bezpłatnie w MPK – poinformował Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów ma na celu zachęcić łodzian do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych krwi obwodowej. Im więcej osób zarejestrowanych, tym większe prawdopodobieństwo uratowania ludzkiego życia - wartego o wiele więcej niż symboliczny koszt biletu.  

W Polsce średnio co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że zachorowała na białaczkę. Diagnozę tę słyszą zarówno osoby dorosłe, młodzież, jak i rodzice małych, bezbronnych dzieci. Nowotwór krwi może dotyczyć bowiem każdego, niezależnie od wieku. Często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

Głównym założeniem uchwały jest propagowanie wśród mieszkańców Łodzi idei dawstwa, pokazanie, jak ważną rolę odgrywają dawcy szpiku w walce z nowotworami krwi. Każdy z nas może zostać dawcą i pomóc chorej na białaczkę osobie dając jej szansę na zdrowie i życie.

W Łodzi mieszka 93 dawców przeszczepu, w tym 9 zasłużonych dawców. W takich miastach, jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Rzeszów, Białystok, Elbląg czy Lublin dawcy mogą poruszać się komunikacją miejską bezpłatnie – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

- Pragniemy w sposób symboliczny uhonorować dawców – powiedziała Emilia Susniło-Gruszka, radna Rady Miejskiej.

- Zachęcamy do rejestrowania się w bazie dawców, która musi być niewspółmiernie większa niż baza biorców. Znalezienie bliźniaka genetycznego jest bardzo rzadkie. Zgodnie z podjętą uchwałą do przejazdu upoważniać będzie legitymacja „Dawca Przeszczepu” lub „Zasłużony Dawca Przeszczepu” wraz z dokumentem stwierdzającym tożsamość lub potwierdzeniem tożsamości przy pomocy aplikacji mObywatel – dodała radna Emilia Susniło-Gruszka.

- Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się  w bazie Fundacji DKMS – powiedziała Elżbieta Bartczak, radna Rady Miejskiej.

- Z wewnętrznej strony polika pobierany jest wymaz i już zostaje się potencjalnym dawcą. Moja bliska osoba boryka się z ostrą białaczką szpikową. Ludzie chorzy bardzo czekają na dawców, którzy stanowią dla nich możliwość dalszego życia. Niestety wiele osób nie zdąży doczekać przeszczepu – dodała radna Elżbieta Bartczak.

Polecane aktualności

„Rozmowy jak przy kawie”. Przed nami premiera ostatniego z pięciu tomów monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BAM

W najbliższy piątek, 18 lipca o godzinie 17 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy… więcej

Radość pary Janiak/Brożyniak po wygranym meczu

Łodzianin triumfuje na piasku: Janiak i Brożyniak zwyciężają w Łebie

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Piotr Janiak z Łodzi i Jędrzej Brożyniak z Opola wygrali rywalizację męską podczas Orlen Beach… więcej

Miko Marczyk oraz Szymon Gospodarczyk z trofeami na ściance zdjęciowej

Łodzianin trzeci w Rally di Roma Capitale, Miko Marczyk znów na podium

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Mikołaj Marczyk, reprezentujący Łódź i barwy ORLEN Team, zajął trzecie miejsce w Rajdzie Rzymu –… więcej

sztafeta 4x400 m ze złotymi medalami

Łódzcy sprinterzy błyszczą: MP U23 potwierdzeniem ich formy przed Bergen

Michał Grzanka/Wydział Sportu

W dniach 4–5 lipca 2025 w Krakowie odbyły się 42. PZLA Mistrzostwa Polski U23, podczas których… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej