Raduje się serce, raduje się dusza! 110 rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Tradycyjne pieśni legionowe śpiewali uczestnicy obchodów rocznic 6 Sierpnia. Tego dnia w 1914 r. rozpoczął się słynny marsz Pierwszej Kompanii Kadrowej podległej Józefowi Piłsudskiemu, czyli polska droga do niepodległości.

Śpiewano niezapomniane utwory takie jak „My, pierwsza brygada”, "O mój rozmarynie"  czy „Pierwsza Kadrowa" .Ta ostatnia ściśle nawiązuje do wydarzeń z 6 sierpnia. Wstęp historyczny przedstawili dr Tadeusz Bogalecki i Stanisław Świerkowski ze Społecznego Komitetu Pamięci  Józefa Piłsudskiego. 

Śpiewanka to bardzo popularna w ostatnim czasie formuła obchodów patriotycznych. Doskonale znane piosenki wojskowe, towarzyszące Polakom od wielu lat, przenoszone z pokolenia na pokolenie pozwalają wyrazić uczucia patriotyczne oraz integrują. W dziedzictwie polskim takich pieśni jest bardzo wiele, nowe utwory towarzyszyły bowiem  wydarzeniom wojennym i powstańczym, licznym w naszej historii. W historycznych śpiewnikach znajdują się pieśni rycerskie, dworskie, związane z insurekcja kościuszkowską i Świętem 3 maja, pieśni powstańcze z XIX wieku oraz żołnierskie piosenki z czasów I i II wojny światowej. Pieśni legionowe to szczególny zasób, oddają one bowiem entuzjazm, zacięcie, a jednocześnie niepewność losu, z jakim wiązało się wstąpienie do legionów..

W uroczystości brali udział członkowie organizacji związanych z Czynem Legionowym, Instytut Pamięci Narodowej - oddział w Łodzi i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 Datę 6 sierpnia 1914 roku nazywa się początkiem drogi do niepodległości Polski. Tego dnia z Krakowa wymaszerowała kompania 160 żołnierzy podległych Józefowi Piłsudskiemu, kierując się w stronę Kielc. Po drodze dokonano pamiętnego w historii wydarzenia - obalenia słupów granicznych między zaborami. Historia "Kadrówki" jest  pierwszym od czasów Powstania Styczniowego przykładem formalnego zorganizowania wojska polskiego oraz znakiem gotowości do odzyskania niepodległości.

Polecane aktualności

Konkurs ofert - „Zorganizowanie Wigilii dla osób starszych, samotnych i wykluczonych społecznie”

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza otwarty konkurs ofert w formie wsparcia realizacji zadania… więcej

Pamięci Polaków pomordowanych przez OUN i UPA. 82. rocznica Rzezi Wołyńskiej

Tomasz Walczak / BAM

W Narodowym Dniu Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach… więcej

Lato pełne sportu – ogólnodostepne zajęcia dla dzieci i młodzieży w Łodzi

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Sportowe Wakacje - zajęcia organizowane w ramach konkursu "Lubię Sport" to inicjatywa miasta Łodzi… więcej

Był jednym z nielicznych, którym tak wielu zawdzięczało tak wiele. Pamięci łódzkiego lotnika-bohatera, walczącego w Bitwie o Anglię

Tomasz Walczak / BAM

10 lipca 1940 roku rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W 85. rocznicę największej… więcej

„Czwartki na wesoło”, czyli moc darmowych atrakcji dla dzieci i młodzieży i nie tylko

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Warsztaty plastyczne, muzyczne i sensoryczne, gry i zabawy podwórkowe, malowanie twarzy, figury z… więcej