- Pracowaliśmy w warunkach wykraczających poza standardy naszej pracy. Musieliśmy co rusz dostosowywać się do nowych pomysłów, które w ostateczności temu tomowi bardzo pomogły. To widać choćby po dużym materiale ilustracyjnym, który tutaj się znajduje. Ten nietypowy sposób działania ma swoje uzasadnienie także w tym, że monografię czyta się lekko i przyjemnie. Są to rozmowy o Łodzi i ważne dla łodzian, dotyczące dnia codziennego, kultury czy sportu – powiedziała Ewa Bluszcz, dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.
Wśród rozmówców V tomu monografii znajdują się m.in. historycy Uniwersytetu Łódzkiego: dr Tomasz Pietras, prof. Tadeusz Grabarczyk, prof. Jarosław Kita, znany popularyzator dziejów Łodzi Ryszard Bonisławski oraz przewodnicy miejscy Justyna Tomaszewska i Krzysztof Olkusz. Medycyną naszego miasta zajęli się: prof. Wojciech Gaszyński, prof. Jerzy Supady, ratownik medyczny Adam Stępka i dr Maria Biegańska-Płonka. O łódzkiej scenie muzycznej opowiedzieli Bartosz Florczak i Jacek Grudzień, zaś dziejom sportu w Łodzi przyjrzeli się: Wojciech Filipiak i dr hab. Robert Gawkowski i dr Rafał Jung.
W wydawnictwie przeczytać można również o tym, jak łodzianie spędzali i spędzają wolny czas, czym dla Łodzi jest kinematografia oraz jakie kryminalne sprawy toczyły się w naszym mieście.
- Przez dwa lata Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego w koedycji z Biblioteką Miejską w Łodzi sprężyło się tak mocno, że wydaliśmy pięć wspaniałych tomów. Merytorycznie i objętościowe są one potężne, a dodatkowo mają piękną szatę graficzną. Stworzyliśmy dla Łodzi pięciotomowy mały pomnik na półkę. Tom piąty jest wisienką na torcie, domknięciem poprzednich czterech. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do wydania całości monografii – podsumował kilkuletnią pracę nad monografią prof. Jarosław Kita, przewodniczący komitetu redakcyjnego „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”.
Pierwszy tom monografii, który traktował o historii Łodzi od czasów starożytnych do 1821 roku ukazał się w lipcu 2023. Drugi tom, obejmujący lata 1821-1914 w listopadzie 2023. W trzecim tomie możemy przeczytać o losach Łodzi między dwoma wojnami, wydanym w czerwcu ubiegłego roku. Czwarty tom, wydany rok temu poświęcony był naszemu miastu z czasów PRL i współczesnych.
Wydawcą wszystkich tomów monografii jest Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. W projekt zaangażowane były główne instytucje miejskie – Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Archiwum Państwowe w Łodzi oraz Biblioteka Miejska w Łodzi, która jest koedytorem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego tego przedsięwzięcia.
V tom monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta” dostępny będzie od 18 lipca na stronie internetowej Wydawnictwa UŁ Łódź Poprzez Wieki • Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego oraz w łódzkich księgarniach.