„SĄ PRZEKONANE, ŻE SĄ LUDZKIMI ŚMIECIAMI”. PRZECZYTAJ ROZMOWĘ O DZIECIACH Z PIECZY

Nasze dzieci są brzydkie, gdy trafiają do pieczy zastępczej. Brak miłości i wieloraka przemoc, której doświadczyły, odbijają się na ich wyglądzie. Dzieci cierpią na łysienie plackowate, atopowe zapalenie skóry, zaawansowaną próchnicę. Mają pusty wzrok, kulą się i garbią, a w nocy moczą ????łóżko. Często jeszcze nie potrafią mówić, a już mają choroby przenoszone drogą płciową. Każda doświadczona rodzina zastępcza miała pod opieką takie dziecko.

Dzieci, które pojawiają się w pieczy, są przekonane, że są ludzkimi śmieciami i zasługują na śmierć. Są świetnie zaznajomione z katalogiem przekleństw, a jedynym, czego doświadczyły w nadmiarze, jest cierpienie.

Zadaniem rodziców zastępczych jest pokazanie im, że są dorośli, którzy im nie zagrażają. Trzeba je przekonać, że słowa mogą także wzmacniać, a nie tylko ranić. Potrzeba czasu, by straumatyzowane dziecko było w stanie komuś zaufać.

Jednak gdy to się stanie, dzieje się coś, czego nie można w pełni opisać słowami. Pod wpływem troski twarze dzieci zaczynają się zmieniać. Wiele razy widziałam, jak rysy najmłodszych łagodnieją pod wpływem miłości – opowiada Anna Krawczak z Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która jest także badaczką z interdyscyplinarnego zespołu ds. badań nad dzieciństwem związaną m.in. z Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, a prywatnie mamą z doświadczeniem w rodzicielstwie biologicznym, zastępczym i adopcyjnym.

W rozmowie przeprowadzonej dla Natemat.pl przeczytacie również o tym, dlaczego lepiej mieć trzy matki niż nie mieć żadnej, o rodzicach, którzy nie pamiętają imion swoich dzieci ani dat ich urodzin i przypominają sobie o dzieciach, gdy one są już po adopcji, oraz o tym, kiedy na pewno dzieci powinny trafić z domów rodzinnych do pieczy.

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej