Samorząd wesprze zwalnianych nauczycieli

Jednorazowe wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, dofinansowanie indywidualnych szkoleń, "opieka" doradcy zawodowego - tak Powiatowy Urząd Pracy wesprze nauczycieli, którzy w wyniku rządowej reformy edukacji stracą pracę. W Łodzi wypowiedzenia dostało 348 pedagogów, a kolejnym 104 wygasają umowy zawarte na czas określony.

fot. CC0 license
Samorząd wesprze zwalnianych nauczycieli
3 zdjęcia
fot. CC0 license
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Wspólnie z Urzędem Pracy przygotowaliśmy program pomocy dla zwalnianych nauczycieli, to konkretne wsparcie finansowe w postaci jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na szkolenia pozwalające zdobyć nowe kwalifikacje. Zwolniony nauczyciel może otrzymać łącznie 40 tysięcy, dodam, że jest to pomoc bezzwrotna, o ile oczywiście będą spełnione określone warunki. Zapraszam zwalnianych do urzędu pracy, tam każdy będzie traktowany indywidualnie - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.

Jednorazowe wsparcie na rozpoczęcie działalności to kwota 29 tysięcy, a dotacja jest bezzwrotna, o ile firma utrzyma się na rynku przez 12 miesięcy. Na takie samo wsparcie, na identycznych warunkach, ale finansowane z unijnego programu realizowanego przez PUP mogą liczyć nauczyciele do 30 roku życia. Z kolei szkolenia to okazja, by zdobyć nowe kwalifikacje albo uzupełnić posiadane co pozwoli odnaleźć się na rynku pracy. Taka pomoc może wynieść nawet 14 tys. zł.

- Zapraszam do urzędu, po zarejestrowaniu się i uzyskaniu statusu osoby bezrobotnej każdy nauczyciel będzie kierowany do doradcy zawodowego, który pomoże opracować indywidualną ścieżkę dalszej kariery zawodowej - tłumaczy Krzysztof Barański, dyrektor PUP, dodając: - Uwzględniając trendy na rynku pracy, perspektywy oraz aktualną sytuację osoby, która pomocy oczekuje. Zachęcam także do śledzenia ofert pracy, obecnie mamy ich ponad 2 tysiące, z wielu branż. Pojawiają się także oferty dla nauczycieli, ale sporo jest wolnych stanowisk w administracji, szeroko rozumianej pracy w biurze na przykład w roli opiekunów czy doradców klienta.

Pracownicy niepedagogiczni szkół powinni łatwiej się odnaleźć na rynku ponieważ ofert pracy w administracji, biurze, dla konserwatorów czy w firmach sprzątających jest sporo. Pracowników szukają także firmy produkcyjne, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem nowego pracodawcy.

Polecane aktualności

Miejskie Mikrogranty 2025 w Łodzi: Lokalna energia w działaniu!

Radosław Warda / BAM

Łódź po raz kolejny udowadnia, że lokalne inicjatywy mają wielką moc – właśnie ogłoszono wyniki… więcej

Nowa lodówka do dzielenia się jedzeniem na Dąbrowie

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Tuż przy prowadzonym na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi Hostelu Osłonowym… więcej

kamil Majchrzak na korcie szykujący się do odbicia piłki

Majchrzak nie do zatrzymania, zagra w 1/16 Wimbledonu

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Kamil Majchrzak, były wieloletni reprezentant barw AZS Łódź, odniósł dwa efektowne zwycięstwa w… więcej

Rozstrzygnięcie konkursu - „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza wyniki otwartego konkursu ofert w formie powierzenia realizacji… więcej

na zdjęciu Bryl i Łosiak zachęcający publikę do zabawy wraz ze speakerem

Polski duet Bryl/Łosiak zdobywa srebro na Beach Pro Tour Warmia Mazury Challenge

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Para Bartosz Łosiak i Michał Bryl zdobyła srebrny medal podczas turnieju VW Beach Pro Tour Warmia… więcej