W projekcie „SłówSŁUCHAJ” - arteterapeutyczne słuchowisko senioralne" wzięło udział kilkunastu podopiecznych Dziennego Domu „Senior+”. Jak wyjaśniła jego pomysłodawczyni Marta Nowacka, jej celem było oddanie głosu osobom starszym – tak, aby mogły mówić o tym, co same uznają za ważne, a także dzielić się cennymi doświadczeniami i życiową mądrością.
„Zaprosiłam seniorów do dwumiesięcznego procesu arteterapeutycznego – spotykaliśmy się dwa razy w tygodniu na warsztatach, podczas których rozmawialiśmy o najważniejszych dla człowieka wartościach – pokoju, szczęściu, miłości. Tłumaczyliśmy różne zjawiska i dyskutowaliśmy. Dopiero w trakcie tych warsztatów wyłonił się temat słuchowiska – zdecydowaliśmy, że będzie nim miłość” – wyjaśnia Marta Nowacka.
Seniorzy sami napisali sceny do słuchowiska, częściowo opierając się na swoich biografiach, ale też używając wyobraźni i tworząc fikcyjne fabuły, które Marta Nowacka połączyła w spójny scenariusz. Przed premierą aktorzy wzięli udział w warsztatach z udziałem aktorki, ćwicząc emisję głosu oraz interpretację scen. Świeżo nabyte umiejętności aktorskie wykorzystali w profesjonalnym studiu nagrań. Jak powstawało słuchowisko, można zobaczyć tu: https://www.youtube.com/watch?v=bv8YJFMvmbE
„Wspólna praca nad projektem spowodowała, że bardzo się otworzyliśmy na siebie. Każdy z nas miał jakieś przeżycia, opowiadał o sobie i z tego wszystkiego pani Marta zrobiła przepiękne słuchowisko” – mówi pani Basia, jedna z aktorek i autorek słuchowiska.
Z kolei inny uczestnik projektu pan Krzysztof wspomina, że każde kolejne spotkanie było „jak drzwi w wielkim domu, których otwarcie pozwala wejść do kolejnego pokoju, a ostatnim z nich było studio nagrań”. Jego zdaniem Marta Nowacka potrafiła dotrzeć do zakamarków duszy uczestników i niejednokrotnie „otworzyć pęknięte serce, by wypuścić z niego trochę bólu”.
Pani Basia – wraz z panem Mundkiem - są także bohaterami jednej z opowieści. Oboje poznali się jako podopieczni Domu „Senior+” i udowadniają, że miłość po osiemdziesiątce wcale nie jest mniej romantyczna i ekscytująca niż w młodszym wieku.
„Jestem bardzo wdzięczna, że pani Marta umieściła też w słuchowisku wiersz mojego ojca, który zginął w obozie w Dachau w 1945 roku. Ten wiersz - „Tęsknota za ojczyzną” – przysłał w swoim ostatnim liście. Bardzo dobrze oddaje on tęsknotę więźniów za Polską i rodziną” – dodaje pani Basia.
Podczas premiery z udziałem podopiecznych Dziennego Domu Senior+ oraz ich bliskich i pracowników MOPS słuchowisko, którego powstanie zostało sfinansowane ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi, zostało nagrodzone wielkimi brawami. Pod wpływem szczerych emocji, przekazanych przez seniorów, w oku niejednego słuchacza pojawiły się łzy wzruszenia.
W słuchowisku, którego można posłuchać tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=ayyXAP_l8Co&t=1055s wystąpili seniorzy z Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Sienkiewicza 79: Stefan Wachnik, Irena Kijek, Zofia Rażniewska Krystyna Niesiołowska, Barbara Stępka, Ryszard Szubielski, Teresa Kotynia, Edmund Wieczorek, Barbara Legl, Krzysztof Witkowski, a także Marta Nowacka, odpowiedzialna również za reżyserię i scenariusz. Realizacja dźwięku: Hubert Tymiński Maciej Sztąberek, Adrian Balcerczyk; montaż - Hubert Tymiński, Adrian Balcerczyk; produkcja: Soundsitive Studio.