Tu będą pierwsze mieszkania z programu rewitalizacji. I biblioteka

Przy ul. Gdańskiej 8 kończy się remont. Tam powstały pierwsze mieszkania w ramach programu rewitalizacji. Ale nie tylko, bo na parterze i piętrze kamienicy urządzi się miejska biblioteka.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Tu będą pierwsze mieszkania z programu rewitalizacji. I biblioteka
5 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Kamienica przy ul. Gdańskiej 8 była pierwszą, w której rozpoczął się gruntowy remont w ramach programu rewitalizacji obszarowej. Również ta będzie pierwszą, w której zostaną oddane do użytku mieszkania. Prace są już na finiszu. 

- Punktem wyjścia do programu obszarowej rewitalizacji był program Mia100 Kamienic. Po sąsiedzku, przy ul. Legionów wyremontowaliśmy pierwsze pojedyncze budynki. Teraz, w ramach szerokiego programu nie tylko gruntownie odnawiamy kamienice, ale także modernizujemy ulice, a wszystkie budynki otworzymy na zielony teren wewnątrz kwartału i kameralnymi pasażami połączymy ze sobą - opowiada Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. 

Wszystkie budynki przy ul. Gdańskiej 8 zostały gruntownie wyremontowane, ocieplone i podłączone do centralnego ogrzewania. Ekipa budowlana wymieniła wszystkie instalacje techniczne. Układ pomieszczeń wewnątrz budynków został zmieniony i dostosowany do współczesnych standardów. 

- Mieszkania będą wyposażone w kuchnie i łazienki. W jednym z budynków powstało mieszkanie chronione dla osób z niepełnosprawnościami. Natomiast w budynku głównym od ul. Gdańskiej urządzi się biblioteka publiczna - zapowiada Kowalewska-Wójcik. 

Na potrzeby biblioteki powstała nowa klatka schodowa oraz winda. Wszystkie okna i drzwi w kamienicy zostały wymienione. Na elewacjach wykonawca odtworzył balkony i balustrady. Wszystkie budynki będą podłączone do domofonu.  

W kamienicy powstało: 

  • 28 mieszkań komunalnych, jedno-, dwu- i trzypokojowych,
  • mieszkanie chronione dla 5 osób z niepełnosprawnościami,
  • biblioteka. 

W tej chwili w kamienicy trwają prace wykończeniowe. Na podwórzu jest układana nowa nawierzchnia. Część jego przestrzeni zostanie przeznaczona na zieleń. Kończą się także prace konserwatorskie przy zabytkowej fasadzie. Prace zakończą się w grudniu.

Polecane aktualności

Wspólne świętowanie podczas Miejskiego Śniadania Wielkanocnego 2025 w Łodzi

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Blisko 700 osób zasiadło o godz. 11 w niedzielę 20 kwietnia przy wspólnym, wielkanocnym stole w Hali… więcej

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych!

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy Państwu - wszystkim pracownikom łódzkiej… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Grafika artystyczna promująca informująca o wynikach konkursu. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzącyh wieokąt.

Znamy laureatów stypendiów artystycznych Miasta Łodzi 2025!

Wydział Kultury

W tym roku po raz pierwszy komisja wybrała aż 16-tu laureatów, którzy otrzymają środki finansowe na… więcej