W 78. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy dla dzieci przy ul. Przemysłowej

78 lat temu obóz dla dzieci przy ul. Przemysłowej zakończył swoją działalność. Dla upamiętnienia tego wydarzenia wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek złożył kwiaty pod pomnikiem Martyrologii Dzieci „Pękniętego Serca” w Parku im. Szarych Szeregów. Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu uczciło tegoroczną rocznicę poprzez inne wydarzenia towarzyszące – m.in. wtorkową prezentację znaczka pocztowego.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

18 stycznia 1945 r. był ostatnim dniem funkcjonowania obozu. Nie odbył się wtedy apel, strażnicy nie wypędzali dzieci z baraków. W pośpiechu wsiedli do ciężarówki i opuścili placówkę pozostawiając główną bramę od strony ul. Przemysłowej otwartą. Do Łodzi błyskawicznie zbliżała się Armia Czerwona, której pododdziały wkroczyły do miasta następnego dnia. W opustoszałym obozie odnaleziono jedynie kilkaset osłabionych głodem, chorobami i zmarzniętych dzieci. Dwieście z nich, jako sieroty, przez kolejne lata pozostawało w Łodzi. Początkowo mieszkały w budynku Miejskiego Pogotowia Opiekuńczego przy ul. Kopernika 36.

Obóz dla dzieci przy ulicy Przemysłowej istniał w latach 1942-1945 na wydzielonym terenie Litzmannstadt Getto. Według szacunków przeszło przez niego kilka tysięcy dzieci z całej włączonej do III Rzeszy części okupowanej przez Niemców Polski. Trafiały tu dzieci z sierocińców bądź bezdomne, a także te, których rodzice przebywali w więzieniach lub w obozach oraz oskarżone np. o drobne kradzieże czy nielegalny handel. W obozie dzieci ciężko pracowały po kilkanaście godzin. Chłopcy najczęściej zajmowali się prostowaniem igieł tkackich oraz wyplataniem mat z wikliny. Natomiast dziewczęta angażowano m.in. do prac krawieckich. Część dzieci zginęła. Przyczyną ich śmierci były głodowe racje żywnościowe, praca ponad siły, fatalne warunki sanitarne i brutalne traktowanie młodocianych więźniów.

Polecane aktualności

Na zdjęciu grupa młodzieży a w tle budynek Fabryki Aktywności Miejskiej. Po prawej stronie w niebieskiej koszulce Opiekun grupy.

Wakacje z misją!

Honorata Wilk / BAM

„Wolontariat łączy miasta – krakowskie Harcerki z misją w Łodzi” więcej

Wyniki konkursu ofert - użyczenie lokali użytkowych dla NGO (edycja 2025)

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza wyniki konkursu ofert na użyczenie lokali użytkowych dla organizacji… więcej

Kompleksowe wsparcie dla łodzian w kryzysie bezdomności także latem

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Ponad 1,7 tys. wizyt odnotowaliśmy w pierwszym półroczu tego roku w dwóch funkcjonujących na terenie… więcej

Plakat Łódki Wolontariatu. Trzy osoby na tle zabytkowej kamienicy obok napis Ziemia Pomagająca WSKOCZ NA ŁÓDKĘ WOLONTARIATU I DZIAŁAJ RAZEM Z NAMI!

Gra miejska o wolontariacie "ZIEMIA POMAGAJĄCA - przebudzenie"

Honorata Wilk / BAM

Coś dzieje się w Łodzi! "Prąd znika, na ulicach pojawiają się niesamowite postaci i zaczynają się… więcej

Poznaliśmy rywalki łodzianek w Lidze Mistrzyń

Marcin Durasik / Wydział Sportu

W samo południe rozpoczęła się dzisiaj w Luksemburgu ceremonia losowania europejskich pucharów w… więcej