W PODSTAWÓWCE LEDWO ZDAWAŁ. W LICEUM OKAZAŁ SIĘ WYBITNY. PRZYJDŹ NA SPOTKANIE Z NAUCZYCIELEM WYCHOWANYM W RODZINIE ZASTĘPCZEJ

Jako przedszkolak Bartek zamieszkał na stałe z babcią Basią. Gdy miał 7 lat, zmarła jego mama, a on wpadł w otchłań traumy. W podstawówce ledwo przechodził z klasy do klasy. Uchodził za ucznia słabego i mało zdolnego, choć gdy szedł do I klasy, to umiał już czytać, pisać i liczyć. Nikt jednak nie zwrócił uwagi na jego zdolności. Pod koniec szkoły wychowawca powiedział jego babci, żeby lepiej wybrał kiepskie gimnazjum, a później zawodówkę, bo i tak nic więcej z niego nie będzie.

W wieku 12 lat zaczął kręcić dokument o hitlerowskim obozie dla dzieci przy ul. Przemysłowej, a 4 lata później witał gości na jego premierze.

W liceum okazał się uczniem wybitnie uzdolnionym. Wygrał olimpiadę polonistyczną i w klasie maturalnej został równolegle studentem filologii polskiej. 5-letnie studia ma zamiar skończyć w 3 lata. Już jako licealista prowadził zajęcia wyrównawcze w podstawówce na Bałutach, do której kiedyś sam chodził.

Bartek Rosiak ma dziś 21 lat, studiuje prawo i od ponad roku uczy polskiego w SP nr 182. – Możliwe, że gdyby moja mama nie zmarła, to rozwijałbym się przeciętnie. Ale zetknięcie ze śmiercią wpłynęło na całe moje dalsze życie. Towarzyszyła mi ogromna potrzeba samodzielności. A ponieważ największy wpływ wywarli na mnie babcia i nauczyciele, to uznałem, że wybiorę zawód, który będzie podziękowaniem dla nich wszystkich. Moja historia pokazuje, że traumatyczne doświadczenia mogą obniżyć lot, ale mogą także dodać skrzydeł – opowiada.

Przyjdź na spotkanie z Bartkiem Rosiakiem, które poprowadzimy 30 września (piątek) o godz.16.30 w siedzibie Fundacji Dobrodzieje się przy ul. Piotrkowskiej 80.

Spotkanie jest częścią kampanii „Trafiony. NIEzatopiony. NIEzastąpiony” współorganizowanej przez Fundacja DOBROdzieje się, Fundacja EY i łódzką kampanię Rodzina Jest dla Dzieci.

Na zdj. Bartek Rosiak

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej