W schronisku pracę z psami rozpoczęła behawiorystka

Od lipca do końca roku z psami w schronisku pracować będzie behawiorystka, czyli zwierzęcy zoopsycholog

Psy, które trafiają do schroniska są bardzo często przestraszone i zestresowane. Tylko część z nich potrafi odnaleźć się w nowej, trudnej schroniskowej rzeczywistości. Nieustający hałas, chaos, obce zapachy, obce miejsce i obcy ludzie - to wszystko sprawia, że zwierzętom brakuje poczucia bezpieczeństwa. Strach powoduje, że wycofują się, zamykają w sobie, nie chcą nawiązywać kontaktu z człowiekiem. Bywa też, że uruchamiają się u nich reakcje obronne, takie jak m.in. agresja - jedyna ich forma obrony przed tym co nowe, nieznane, trudne. Takie psy potrzebują socjalizacji, wsparcia i pomocy. Takim właśnie psom pomagać będzie w schronisku behawiorystka, czyli zwierzęcy zoopsycholog.

Behawiorystka pracować będzie z psami zalęknionymi, wycofanymi, zestresowanymi. W warunkach schroniskowych praca taka jest bardzo trudna i z pewnością będzie czasochłonna. Panujący w schronisku nieustający hałas nie pomaga otworzyć się, przełamać strach, odbudować poczcie bezpieczeństwa. Ale trzeba zawalczyć o te psy, ponieważ im dłużej siedzą w stresogennych warunkach, tym trudniej będzie do nich dotrzeć.

Inna grupa psów, z którymi będzie pracować behawiorystka to te, które nie są zestresowane, a wręcz przeciwnie - radosne, rozbrykane i bardzo, bardzo energiczne. Z radości na widok człowieka, bądź na perspektywę spaceru skaczą, podszczypują, łapią za ubranie. Takie zachowanie też wymaga korekty. Takie psiaki też muszą skorzystać z kilku lekcji psiej etykiety, opanowywania emocji, wyciszania się. Wszystko po to, żeby przygotować je do adopcji. Żeby podstawy dobrego wychowania, których nauczą się w schronisku procentowały w nowych domach i żeby nowi opiekunowie mogli kontynuować pracę z psami w domu.

Pierwszy raz w historii istnienia schroniska będzie możliwa praca behawiorysty z psami, co jest niewątpliwie bardzo tym zwierzętom potrzebne i co z pewnością zaowocuje tym, że szybciej znajdą nowe, odpowiedzialne domy, na czym zależy nam najbardziej.
Nawiązanie współpracy z behawiorystą możliwe jest dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego 2021/2022. To dzięki głosom mieszkańców Łodzi, którzy oddawali swoje głosy na wniosek wspierający podopiecznych Schroniska dla Zwierząt w Łodzi, możemy jeszcze bardziej pomagać naszym podopiecznym. Dlatego jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim głosującym w Budżecie Obywatelskim na Schronisko dla Zwierząt w Łodzi.

Polecane aktualności

Miko Marczyk oraz Szymon Gospodarczyk z trofeami na ściance zdjęciowej

Łodzianin trzeci w Rally di Roma Capitale, Miko Marczyk znów na podium

Michał Grzanka/Wydział Sportu

Mikołaj Marczyk, reprezentujący Łódź i barwy ORLEN Team, zajął trzecie miejsce w Rajdzie Rzymu –… więcej

sztafeta 4x400 m ze złotymi medalami

Łódzcy sprinterzy błyszczą: MP U23 potwierdzeniem ich formy przed Bergen

Michał Grzanka/Wydział Sportu

W dniach 4–5 lipca 2025 w Krakowie odbyły się 42. PZLA Mistrzostwa Polski U23, podczas których… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „gdzie woda tam życie”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 lipca 2025 r. (sobota) o godzinie 11.00 na kolejne… więcej

Miejskie Mikrogranty 2025 w Łodzi: Lokalna energia w działaniu!

Radosław Warda / BAM

Łódź po raz kolejny udowadnia, że lokalne inicjatywy mają wielką moc – właśnie ogłoszono wyniki… więcej

Nowa lodówka do dzielenia się jedzeniem na Dąbrowie

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Tuż przy prowadzonym na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi Hostelu Osłonowym… więcej