Wiosenny Dzień Piękności dla łódzkich seniorek

Dzienny Dom Pobytu przy ul. Tuwima 33, który jest prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, zamienił się na jeden dzień w profesjonalny salon piękności. Wszystko za sprawą uczniów klas fryzjerskich i klas kosmetycznych Łódzkiej Szkoły Mody, Kosmetologii i Fryzjerstwa Anagra z siedzibą na Bałutach, dzięki którym zorganizowano dla seniorek Wiosenny Dzień Piękności. To druga edycja tego wydarzenia. Pierwsza odbyła się dwa lata temu w innej placówce prowadzonej przez łódzki MOPS – w DDP przy al. 1 Maja 24/26.

14 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (14)

Panie korzystające na co dzień z miejskiej placówki przy ul. Tuwima bardzo chętnie poddały się zabiegom młodych fachowców. Podobnie, jak seniorki z DDP przy ul. Wrocławskiej 10, które również zostały zaproszone do wzięcia udziału w akcji. Uczestniczki miały wykonywane fryzury dopasowywane indywidualnie m.in. do kształtu ich twarzy (koki, fale, loki, a także prostowania) oraz makijaże (delikatniejsze lub też nieco bardziej wyraziste – w zależności od upodobań i potrzeb każdej z Pań). Jednocześnie młodzi fryzjerzy i młode kosmetyczki udzielały także seniorkom porad w zakresie pielęgnacji cery dojrzałej. Byli też styliści podpowiadający, jak dobrać odpowiedni strój do figury oraz właściwe kolory ubioru w zależności od posiadanej karnacji.

- Wydarzenie przyniosło przede wszystkim dużo radości - mówi Monika Pomezny, administratorka Domu Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima.Część seniorek, kiedy się o nim dowiedziała, a miała już umówioną wizytę u swojego tradycyjnego fryzjera z terminem jeszcze przed Wiosennym Dniem Piękności, zaczęła się zastanawiać, czy jej nie przełożyć, bo może podczas wydarzenia ktoś doradzi jakieś inne uczesanie, a może i zmianę koloru. Panie przypomniały sobie poza tym, że dbanie o siebie to przyjemność na każdym etapie życia i że w każdym wieku można być pięknym, a zmarszczki… No cóż zmarszczki też mogą być ozdobą.

Termin wydarzenia został ustalony nieprzypadkowo w kwietniu. Wiosna skłania do zmian, napawa optymizmem i energią.

- To bardzo przyjemne, kiedy ktoś o ciebie zadba i kiedy nie trzeba wykonywać tej całej pielęgnacji samemu – opowiada 95-letnia Danuta Saja korzystająca od dwóch lat z Domu Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima. – Teraz to już w ogóle się nie robię sobie makijażu, dawniej jedynie takie delikatny, ale kiedy pomaluję sobie paznokcie u dłoni, od razu jakoś tak lepiej się czuję.

- My już jesteśmy w takim wieku, że zupełnie nam obojętne, czy jakiś mężczyzna zwróci uwagę na to, że mamy nową fryzurę czy odświętny makijaż – mówi 71-letnia Anna Bernat od trzech lat uczestniczka Domu Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima. – Nie robimy tego dla nich, tylko wyłącznie dla siebie, by lepiej się poczuć. A takie zabiegi upiększające działają wyśmienicie na kobiety w każdym wieku.

Wiosenny Dzień Piękności to także cenne doświadczenie dla młodych fryzjerów i kosmetyczek.

- Dzięki takim wydarzeniom nasi uczniowie mają bezpośredni kontakt z klientem, uczą się prowadzić z nim rozmowę i pracują na różnych kształtach twarzy, na różnej cerze i włosach - mówi Franciszek Miller, dyrektor operacyjny Łódzkiej Szkoły Mody, Kosmetologii i Fryzjerstwa Anagra. - Jest to dla nich najlepsza możliwa droga do rozwoju zawodowego.

Miasto Łódź prowadzi w sumie szesnaście Domów Dziennego Pobytu. Piętnaście tego typu placówek jest prowadzonych przez MOPS w Łodzi (dwa posiadają dodatkowe filie), a jedna funkcjonuje w strukturze Domu Pomocy Społecznej. Wszystkie szesnaście tego typu placówek dysponuje łącznie 740 miejscami dla seniorów. W całym 2024 r. ze wszystkich miejskich tego typu placówek skorzystało (w sposób rotacyjny) w sumie 819 osób.  Dodatkowo na zlecenie Miasta Łódź Caritas Archidiecezji Łódzkiej prowadzi trzy Domy Dziennego Pobytu, które dysponują łącznie 90 miejscami. W całym 2024 r. z dwóch funkcjonujących wówczas placówek niepublicznych skorzystało łącznie 58 osób.

- W Domach Dziennego Pobytu seniorzy korzystają m.in. z możliwości pobytu i wypoczynku na terenie placówki, wyżywienia, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych i towarzyskich, a także korzystają z zajęć służących utrzymaniu sprawności w zależności od ich własnych potrzeb i możliwości Domu - mówi Piotr Kowalski, dyrektor łódzkiego MOPS. – Obecnie w niektórych Domach, między innymi tym przy ul. Narutowicza 37 oraz przy ul. Fabrycznej 19, są wolne miejsca. Zainteresowani skorzystaniem z tego rodzaju wsparcia seniorzy mogą zgłaszać się od poniedziałku do piątku, od godziny 8 do godziny 16, bezpośrednio do wybranej placówki, osobiście lub telefonicznie.

Lista wszystkich Domów Dziennego Pobytu – wraz z adresami i numerami telefonów - znajduje się na stronie: www.mops.lodz.pl, w zakładce „Kontakt”.

Wkrótce, dzięki dofinansowaniu otrzymanym z Funduszy Europejskich oraz z Budżetu Państwa, dodatkowe, wolne miejsca pojawią się w każdym z istniejących na terenie Łodzi Domów Dziennego Pobytu. Ponadto dzięki temu wsparciu zostanie uruchomiona całkowicie nowa placówka przy ul. Pabianickiej 5/13.

Polecane aktualności

Śniadanie NGO ""Obywatelskość, inicjatywy na rzecz mieszkańców"

Radosław Warda / BAM

  • kategoria:
  • NGO

Zapraszamy na śniadanie pozarządowe poświęcone rozmowom o obywatelskości, inicjatywach na rzecz… więcej

Zaczęło się w Łodzi. Piłkarska ekstraklasa dobiega setki

Marcin Durasik / Wydział Sportu

W tym miejscu zaczęła się historia Polskiej Ligi Piłkarskiej - taki napis znajduje się na tablicy,… więcej

Rozstrzygnięcie konkursu - Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza wyniki otwartego konkursu ofert w formie powierzenia realizacji… więcej

Wiceprezydent Adam Wieczorek składa kwiaty pod pomnikiem papieża w Łodzi. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.

20. rocznica śmierci Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Miasta Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

2 kwietnia 2005, dwadzieścia lat temu zmarł papież, Jan Paweł II. Rocznicę uhonorowano w tym samym… więcej