Woda w kranie jest bezpieczna i jej nie zabraknie

Woda produkowana przez ZWiK w Łodzi odpowiada najbardziej rygorystycznym polskim i europejskim normom. Systemy wodociągowe są środowiskiem, w którym wirus nie może się rozprzestrzeniać.

Kontrola jakości wody zaczyna się już na etapie ujmowania wody, a następnie jest badana na wszystkich etapach produkcji. Woda sprawdzana jest także w sieci wodociągowej. To, że gotowy produkt dostarczany mieszkańcom jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, potwierdzają także niezależne kontrole Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Woda produkowana przez Zarząd Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi odpowiada najbardziej rygorystycznym polskim i europejskim normom. Spełnia wymagania jakościowe określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz wymagania Dyrektywy Rady Unii Europejskiej.

- Jakość i bezpieczeństwo wód wynika z samego faktu pozyskiwania jej z ujęć podziemnych. Natomiast system jej uzdatniania w sposób absolutny eliminuje zagrożenie mikrobiologiczne. Jesteśmy przygotowani i pewni, że w tej nadzwyczajnej sytuacji woda jest bezpieczna i jej nie zabraknie mówi Jacek Kaczorowski, prezes ZWiK.

ZWiK przy produkcji wody wykorzystuje związki chloru (chlor i dwutlenek chloru oraz podchloryn sodu), które służą do unieszkodliwiania różnych wirusów i bakterii mogących wywoływać choroby. Dawka związków jest w pełni bezpieczna
i praktycznie niewyczuwalna dla człowieka.

Ponadto wirusy, podobnie jak inne zawieszone cząstki o takich rozmiarach, usuwane są z wody w procesie koagulacji połączonej z flokulacją i filtracją na filtrach piaskowych i węglowych. Nie ma możliwości, aby wirusy przeniknęły do miejskiej sieci wodociągowej, ponieważ jest ona w pełni szczelna. W sytuacji awarii fragment sieci jest wyłączany z eksploatacji, a przed ponownym uruchomieniem cały odcinek jest dokładnie płukany i dezynfekowany. Oznacza to, że nie możemy się zarazić poprzez wodę pitną płynącą z wodociągów.

Również oczyszczalnia ścieków działa bez zakłóceń. 

- Praca Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi, która świadczy usługi dla całej aglomeracji, odbywa się bez zakłóceń w trybie ciągłym. Wprowadziliśmy wszystkie procedury związane z zaostrzeniem przepisów BHP, wykluczyliśmy kontakty zewnętrzne, jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego i Sanepidu – mówi Joanna Błaszczyk-Skalska, prezes GOŚ.

Jak zapewnia Światowa Organizacja Zdrowia, proces dezynfekcji wody zapewnia szybką dezaktywację wirusa COVID-19 i nie ma możliwości jego przeżycia w wodzie pitnej. Systemy wodociągowe są środowiskiem, w którym koronawirus nie może się rozprzestrzeniać.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej