Wydarzenia w Domu Literatury w Łodzi

Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17 zaprasza na spotkania z Joanną Ostrowską, z Lucyną Skompską oraz księdzem Adamem Bonieckim.

26 lutego o godz. 19.00

Spotkanie z Joanną Ostrowską, autorką książki Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w trakcie II wojny światowej. Prowadzenie: Joanna Sikorzanka

Cykl realizowany wspólnie z Łódzkim Szlakiem Kobiet

Seksualność w trakcie wojny najczęściej sprowadza się do przemocy. To masowe gwałty. A co z kobietami, które świadczyły seksualna pracę przymusową w nazistowskich burdelach obozowych? Przemilczano je jako ofiary wojny, a ich cierpienie nigdy nie stanie się częścią polskiej pamięci zbiorowej. Książka Joanny Ostrowskiej wypełnia tę lukę.

27 lutego o godz. 19.00

GALA NAGRODY PLASTRY KULTURY 2018

28 lutego o godz. 19.00

Spotkanie z Lucyną Skompską, redaktorką i autorką wyboru aforyzmów Jana Czarnego Obroża nie wszystkich obraża (Kraków 2018)

Prowadzenie: Andrzej Strąk

Jan Czarny, poeta cichego liryzmu i wrażliwych oczu – jak nazwał go Zbigniew Herbert w recenzji – autor kilku tomów wierszy, zbiorów opowiadań i dwu powieści, jest dziś pamiętany przede wszystkim jako autor fraszek i aforyzmów, bez których nie może się obejść żadna antologia tego gatunku, wysoko cenionych przez krytykę i przez czytelników.

Lucyna Skompska

Jan Czarny (1918 –1985) – poeta, prozaik, satyryk, tłumacz literatury radzieckiej i czeskiej, autor tekstów estradowych i sztuk dla teatrów kukiełkowych.

Lucyna Skompska (ur. 1949) – poetka i autorka książek dla dzieci, zajmuje się też krytyką sztuki i literatury. Debiutowała w 1969 r. w „Twórczości” Opublikowała kilka zbiorów poetyckich, kilkadziesiąt recenzji i tekstów krytycznych w pismach ogólnopolskich, a także wiele wstępów krytycznych do katalogów wystaw malarskich, fotograficznych i akcji artystycznych.

1 marca o godz. 18.00

Spotkanie z księdzem Adamem Bonieckim połączone z promocją książki Boniecki. Rozmowy o życiu

Prowadzenie: Marek Zając

ks. Adam Boniecki, Anna Goc Boniecki. Rozmowy o życiu

Niezwykły ksiądz w inspirującej rozmowie z dziennikarką „Tygodnika Powszechnego” Anną Goc odsłania swoje życie i opowiada o doświadczeniach, które go uformowały. Wraca pamięcią do czasów okupacji, powojennej biedy, początków kapłaństwa, pobytu we Francji i w Rzymie, znajomości z Janem Pawłem II. Wspomina chwile, które zmieniły wszystko: pożegnanie z ojcem w wieku dziewięciu lat, powojenną Polskę i władzę, która pozbawiła go domu. Lekcje, które płyną z tych doświadczeń, są ważne dla każdego.

Ks. Adam Boniecki – studiował filozofię na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Duszpasterz akademicki przy uniwersyteckim kościele św. Anny. W 1979 roku Jan Paweł II wezwał go do Rzymu i powierzył mu zorganizowanie polskiej edycji „L’Osservatore Romano”. Członek zespołu „Tygodnika Powszechnego” od 1964 roku, od lipca 1999 był jego redaktorem naczelnym, od 2011 jest redaktorem seniorem.

Współorganizowane z Fundacją Carpe Diem

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

Polecane aktualności

Wiedza finansowa czy piramida? Ostrzeżenie konsumenckie Prezesa UOKiK

MIEJSKI RZECZNIK KONSUMENTÓW W ŁODZI

Prezes UOKiK wydał ostrzeżenie w związku z działalnością spółki iGenius LLC, z siedzibą w Kaysville… więcej

Wsparcie i wytchnienie dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Na chwilę oddechu, odpoczynek, regenerację, możliwość podreperowania własnego zdrowia lub… więcej

Turnieje w Holandii i Niemczech oraz benefis Marka Dziuby

Marcin Durasik / Wydział Sportu

Niespełna miesiąc pozostał do kolejnej edycji Almelo City Cup – największego turnieju walking… więcej

Pierwszy mówił o zbrodni Holocaustu. 111. rocznica urodzin Jana Karskiego

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

24 kwietnia 1914 r. urodził się Jan Karski, słynny emisariusz Państwa Podziemnego, który jako jeden… więcej

Nieoczywisty bohater Rewolucji 1905 roku. 160. rocznica urodzin adwokata Piotra Kona

Tomasz Walczak / BAM

22 kwietnia 1865 roku urodził się Piotr Kon, łódzki adwokat, obrońca w procesach Rewolucjonistów… więcej