Zaczęło się w Łodzi. Piłkarska ekstraklasa dobiega setki

W tym miejscu zaczęła się historia Polskiej Ligi Piłkarskiej - taki napis znajduje się na tablicy, upamiętniającej wydarzenia z 3 kwietnia 1927 roku. Tego dnia o godzinie 15:00 na boisku przy ulicy Wodnej 4 w Łodzi rozpoczął się pierwszy mecz ligowy w naszym kraju. Było to derbowe spotkanie Klubu Turystów z Łódzkim Klubem Sportowym. W jego trakcie strzelono pierwszego w Polsce ligowego gola. Zdobył go Jan Durka, który na listę strzelców wpisał się w 36. minucie. Tuż przed przerwą zrobił to po raz drugi i tym samym zapewnił ŁKS wygraną 2:0. Od tych wydarzeń minęło już 98 lat!

Turyści – Ł.K.S. Dwa te wyrazy wystarczają, by zelektryzować masy, interesujące się mniej więcej sportem footbalowym w Łodzi. Mimo jednak, iż zawody tegoroczne obu tych drużyn nie mają już tego charakteru co dotychczasowe, ze względu na zmianę systemu rozgrywek o tytuł mistrza Polski, niemniej jednak spotkania obu tych klubów zawsze będą w Łodzi szlagierem, pobudzającym umysły tysiąca sportowców. Tak też i było w dniu wczorajszym. Atmosfera przesiąknięta była elektrycznością, zarówno wśród grających zespołów jak i licznie nagromadzonej publiki – pisał po meczu łódzki Express Wieczorny Ilustrowany.

Faworytem spotkania byli Turyści, do których należał wówczas tytuł mistrza Łodzi. Po zakończonej rywalizacji Przegląd Sportowy poinformował swoich czytelników, że mistrz zawiódł kompletnie, co prawda Karasiak nie grał, gdyż siedzi w pace, no i Wieliszek od początku statystował, mając niewyleczoną kontuzję z zeszłego tygodnia, ale to jeszcze nie usprawiedliwia. Po pierwszym ataku Turystów następuje przewaga Ł.K.S-u, aczkolwiek bez skutku. W 30 m. po rogu Ł.K.S. strzela bramkę, nieuznaną przez sędziego z powodu spalonego. Wkrótce potem Durka strzela dwie identyczne bramki, zaś Kubik II nie wykorzystuje karnego. Po przerwie gra stała się brutalniejsza. Wieliszek opuszcza boisko. Jasiński zostaje „wyproszony”, gawiedź nie przestaje ryczeć. Co chwila wolne. Wreszcie gwizdek oznajmia zakończenie tej walki „byków”. Sędzia p. Ziemiański za mało energiczny.

Zdaniem dziennikarza łódzkiej Republiki Ilustrowanej problemy kadrowe Turystów miały jednak duży wpływ na końcowy rezultat. Fioletowi czuli się bez Karasiaka i kulejącego Wieliszka nieswojo, popełniając raz za razem rażące błędy zarówno pod swoją jak i przeciwnika bramką. Ł.K.S., widząc depresję moralną przeciwnika, gra z dużą dozą werwy, zdobywając w pierwszej połowie 2 bramki przez Durkęnapisała Republika. Pierwsze trafienie zawodnika ŁKS było zarazem inauguracyjnym golem strzelonym w polskiej lidze piłkarskiej. Durka w biegu oddaje silny strzał na bramkę – piłka odbija się o przeciwny róg bramki i wpada do siatki. Huczne brawa – tak historycznego gola z 36. minuty opisano w Expressie. Tym samym Durka okazał się szybszy od legendarnego Wacława Kuchara z Pogoni Lwów, który kilka minut później pokonał bramkarza w wygranych 7:1 derbach z Hasmoneą.

W roku 1927 ŁKS rozgrywał już mecze w Parku Sportowym przy al. Unii Lubelskiej 2, gdzie do dzisiaj podejmuje swoich rywali. Turyści wraz ze swoim obiektem zniknęli natomiast ze sportowej mapy Łodzi. W ówczesnej I lidze występowali do roku 1929, a trzy lata później połączyli się z Unionem. Drużyna pod nazwą Union-Touring Łódź znalazła się w lidze w sezonie 1939, przerwanym wybuchem II wojny światowej. Na obiekcie przy Wodnej o ligowe punkty walczyli też piłkarze Łódzkiego Towarzystwa Sportowo-Gimnastycznego (sezon 1930). Od października 2012 roku o tym boisku przypomina trzytonowy głaz z pamiątkową tablicą, poświęconą wydarzeniom sprzed prawie 100 lat. Emocjonując się kolejnymi meczami na różnych poziomach rozgrywkowych warto pamiętać, że to właśnie w tym miejscu zaczęła się historia Polskiej Ligi Piłkarskiej. Na istniejącym tu w latach 1912 – 1939 boisku Klubu Turystów rozegrano 3 kwietnia 1927 o godz. 15 pierwszy mecz ligowy w Polsce i padła pierwsza bramka.  

Turyści – ŁKS 0:2 (0:2). Bramki: 0:1 Jan Durka (36), 0:2 Jan Durka (45). Sędzia: Stanisław Ziemiański (Kraków). Widzów: 4 000.
Turyści: Lass, Kubik II, Marczewski, Kulawiak, Bersz, Hinc, Michalski II, Walter, Wieliszek, Kubik I, Hermans.
Ł.K.S.: Mila, Cyll, Gałecki, Mikołajczyk, Trzmiela, Jasiński, Durka, Sowiak, Miller, Lange, Śledź.

(nazwy drużyn, składy i pisownia nazwisk za Przeglądem Sportowym z 1927)

Polecane aktualności

Śniadanie NGO ""Obywatelskość, inicjatywy na rzecz mieszkańców"

Radosław Warda / BAM

  • kategoria:
  • NGO

Zapraszamy na śniadanie pozarządowe poświęcone rozmowom o obywatelskości, inicjatywach na rzecz… więcej

Rozstrzygnięcie konkursu - Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób

Radosław Warda / BAM

Prezydent Miasta Łodzi ogłasza wyniki otwartego konkursu ofert w formie powierzenia realizacji… więcej

Wiosenny Dzień Piękności dla łódzkich seniorek

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Dzienny Dom Pobytu przy ul. Tuwima 33, który jest prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej… więcej

Wiceprezydent Adam Wieczorek składa kwiaty pod pomnikiem papieża w Łodzi. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.

20. rocznica śmierci Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Miasta Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

2 kwietnia 2005, dwadzieścia lat temu zmarł papież, Jan Paweł II. Rocznicę uhonorowano w tym samym… więcej