Zegarek, telefon i funkcje ratunkowe. Oto opaski, które uratują życie seniorom

Dwa tysiące łódzkich seniorów dostanie opaski na rękę, które w razie potrzeby wyślą sygnał SOS do centrum teleopieki i wezwą pogotowie.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Zegarek, telefon i funkcje ratunkowe. Oto opaski, które uratują życie seniorom
4 zdjęcia
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Łódź wdraża pilotażowy projekt teleopieki dla seniorów. Pierwsza grupa osób otrzymała opaski, łączące w sobie funkcję zegarka i telefonu oraz funkcje ratunkowe.

- Dzięki tym urządzeniom można monitorować zdrowie naszych najstarszych łodzian poza miejscami opieki długoterminowej. Chcemy w ten sposób zapewniać bezpieczeństwo osobom w wieku senioralnym, które mają pewne schorzenia, ale są na tyle samodzielne, żeby mogły mieszkać u siebie w domu - mówi prezydent Hanna Zdanowska.

Urządzenie monitorujące, które zakłada się na nadgarstek, pozwala weryfikować podstawowe czynności życiowe (tętno, temperaturę ciała), informuje o zdarzeniach alarmowych (wysyłając sygnał SOS, podczas upadku, zdjęcia opaski, opuszczenia bezpiecznej lokalizacji) oraz komunikuje się z numerem alarmowym 112 i Centrum Teleopieki.

- Senior jednym przyciskiem może wezwać pogotowie. Opaska zaalarmuje też, gdy senior zemdleje. Rozdajemy pierwsze z 2000 takich "zegarków" - informuje Katarzyna Jarosińska, z Oddziału ds. Polityki Senioralnej.

Liderem projektu jest firma HRP Care Sp. z o.o., która wdraża rozwiązania techniczne. UMŁ nie ponosi w związku z realizacją projektu żadnych kosztów finansowych. Także dla uczestników wsparcie świadczone w ramach projektu jest całkowicie bezpłatne. Opaski są przekazywane seniorom na rok.

- Przekazujemy opaski, które mają podnieść jakość życia seniorów i dać im poczucie bezpieczeństwa. Będziemy obserwować, jak się sprawdzają w rzeczywistości - mówi Jakub Kobylański, dyrektor w firmie HRP Care, która realizuje projekt wspólnie z miastem.

Kto może skorzystać z Teleopieki? To osoba w wieku 60+, mieszkająca w Łodzi, niesamodzielna w minimum jednej czynności według skali Barthel, która nigdy nie korzystała ze wsparcia tego typu.

Do ustalenia stopnia niesamodzielności stosowana jest Skala Barthel, która pozwala na ocenę chorego pod względem jego zapotrzebowania na kuratelę innych osób. Bierze się w niej pod uwagę między innymi czynności życia codziennego takie jak: spożywanie posiłków, poruszanie się, wchodzenie i schodzenie po schodach, siadanie, ubieranie się i rozbieranie, utrzymanie higieny osobistej, korzystanie z toalety, kontrolowanie czynności fizjologicznych. Skala ta pozwala zdiagnozować, które czynności osoba potrafi wykonać samodzielnie, przy których wymaga pomocy lub w ogóle nie jest w stanie ich wykonać. 

- Dzięki teleopiece możemy pomóc szerszej grupie osób i dać im poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie zapewnić samowystarczalność i życie w naturalnym otoczeniu najbliższych - podsumowuje prezydent Łodzi.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Wiedza finansowa czy piramida? Ostrzeżenie konsumenckie Prezesa UOKiK

MIEJSKI RZECZNIK KONSUMENTÓW W ŁODZI

Prezes UOKiK wydał ostrzeżenie w związku z działalnością spółki iGenius LLC, z siedzibą w Kaysville… więcej

Wsparcie i wytchnienie dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak | Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Na chwilę oddechu, odpoczynek, regenerację, możliwość podreperowania własnego zdrowia lub… więcej

Turnieje w Holandii i Niemczech oraz benefis Marka Dziuby

Marcin Durasik / Wydział Sportu

Niespełna miesiąc pozostał do kolejnej edycji Almelo City Cup – największego turnieju walking… więcej

Pierwszy mówił o zbrodni Holocaustu. 111. rocznica urodzin Jana Karskiego

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

24 kwietnia 1914 r. urodził się Jan Karski, słynny emisariusz Państwa Podziemnego, który jako jeden… więcej

Nieoczywisty bohater Rewolucji 1905 roku. 160. rocznica urodzin adwokata Piotra Kona

Tomasz Walczak / BAM

22 kwietnia 1865 roku urodził się Piotr Kon, łódzki adwokat, obrońca w procesach Rewolucjonistów… więcej